Keď vojdeš do miestnosti, prítomní ľudia vždy podvedome vycítia energiu, ktorú vyžaruješ. Všeobecne platí, že lepšie reagujú na človeka, ktorého obklopuje pozitívna energia a z ktorého je na prvý pohľad cítiť, že je so sebou spokojný. Ako je možné zlepšiť svoje vyžarovanie a obľúbiť si samú seba?

Len žiadny strach, nie je to žiadna veda 🙂 

 1. Rešpektuj samú seba – ak túžiš stráviť piatkový večer v spoločnosti dobrej knihy namiesto ďalšej párty s priateľmi, urob to a bez výčitiek. Rob to, čo skutočne chceš a nenúť sa do činností, ktoré ti neprinášajú potešenie. Preto, keď budeš najbližšie stáť pred rozhodnutím ,,buď – alebo”, zamysli sa a vyber si to, z čoho máš lepší pocit.
 2. Akceptuj, aká skutočne si – nemeň sa preto, aby si sa niekomu zapáčila. Ak ťa má niekto naozaj rád, bude ťa mať rád takú, aká si. Nie je to mýtus. Ak sa kvôli niekomu zmeníš, veľa krát si ho aj tak neudržíš a nakoniec stratíš okrem neho aj samu seba.
 3. Odmeň sa – ak si zvládla ťažkú skúšku v škole, v práci alebo si si prešla ťažkým obdobím, odmeň sa. Dopraj si nákupy, dovolenku alebo chatu s priateľmi, čokoľvek, čo zvyčajne nerobíš. Zaslúžiš si, aby si si občas urobila radosť, hoci aj maličkosťou.

  pinterest.com

 4. Odpúšťaj si – že ľudia robia chyby je pravdou už od nepamäti. Ale rozhodne nepomôže, ak si budeš neustále vyčítať všetko, čo si mohla urobiť inak. Všetko, čo sa stalo, má svoj dôvod. Takisto aj chyby, ktorých sa dopúšťame.
 5. Správanie k iným ľuďom odzrkadľuje správanie k sebe samej – pristihla si sa už niekedy pri tom, že si všímaš na druhých zväčša ich chyby? Že v duchu kritizuješ ich správanie? Tak ako k nim, sa totiž podvedome správaš sama k sebe. Ak si spokojná so svojím životom, namiesto negatívnych vecí si na druhých začneš všímať tie pozitívne.
 6. Poznaj samu seba – skús do hĺbky preskúmať, čo ti v tvojom živote nesedí, alebo čo ti robí starosti. Preskúmaj časti svojej osobnosti a zisti o sebe čo najviac. Všímaj si, čo ti robí najväčšiu radosť, čo ťa rozčuľuje alebo čo ťa dojíma. Keď to budeš vedieť, dokážeš predvídať svoju reakciu na rôzne životné situácie, na rôznych ľudí.
 7. Venuj pozornosť nie len svojmu duševnému, ale aj fyzickému zdraviu – už staroveké civilizácie objavili, že len v zdravom tele môže sídliť zdravá duša. Dôležité je obľúbiť si svoje telo, napriek nedostatkom. Či sú to oči, pery alebo postava, vždy hľadaj na svojom tele niečo, čo sa ti bude páčiť.

  pinterest.com

 8. Bojuj so zlozvykmi – možno si občas nahnevaná sama na seba za niektoré zlozvyky, ktoré sa na každého z nás lepia bez toho, že by sme po nich túžili. Možno patríš medzi tých, ktorí neustále meškajú, alebo máš večne obhryzené nechty. Samotné slovo ,,zlozvyk” napovedá riešeniu: ,,zlo” znamená uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku a ,,zvyk” je čosi zaužívané, čo sa však dá zmeniť. A napokon, každý deň stretneš množstvo ľudí, ktorí, chtiac či nechtiach, vyskúšajú tvoju trpezlivosť, tak prečo sa hnevať ešte aj sama na seba?
 9. Buď na seba hrdá – pokojne si napíš na papier, čím všetkým si si už prešla. Nič z toho nebolo pre teba jednoduché, napriek tomu tu stále pevne stojíš. Možno tie rany na duši už ani nedokážeš spočítať. Preto buď na seba hrdá! Napriek všetkému, nevzdala si to. Máš byť na čo hrdá, nezabúdaj na to.
 10.  Sebavedomie – ak máš rada samu seba, si so sebou spokojná, sebavedomie dokáže zázračne presiahnúť zvyčajnú mieru. Budeš sa cítiť lepšie a nie len to, aj ľudia okolo teba si ťa znova zamilujú a budú zbožňovať tvoju prítomnosť.

Veľa šťastia 🙂

coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre