V každom vzťahu existujú momenty, ktoré nám naznačia, že niečo nejde tým správnym smerom. Premýšľame nad rôznymi postupmi, ale nevieme ako ďalej. Ako sa posunúť ďalej bez toho, aby sme si navzájom ublížili? Ako dať tomu druhému najavo, že nám niečo prekáža alebo naopak, niečo chýba?

Poznáte tie najdôležitejšie body správania, ktorými môžeme zachrániť nezachrániteľné? Tu je päť hlavných.

1) Komunikácia

Pri každom probléme je najdôležitejšia komunikácia. Žiadny problém sa nevyrieši bez toho, aby sa neprediskutoval. Postavte sa tvárou zoči-voči a preberte každý nedostatok vášho vzťahu. Neponáhľajte sa, pripravte si dostatok času na komunikáciu a počúvajte, čo hovorí vaša druhá polovička. Neskáčte do reči, ale snažte sa pochopiť aj druhú stranu. Na konci rozhovoru si určite presné postupy, ako ďalej. Ak to vyjde, budete vdační, že ste to skúsili a stálo to zato. Ak nie, budete si istí, že ste pre váš vzťah urobili maximum.

pinterest.com

2) Dôvera

Najdôležitejším stavebným pilierom každého začínajúceho, či už dlhodobo fungujúceho, vzťahu je dôvera. Bez dôvery nie je možné stavať dlhodobý vzťah, preto je potrebné udržať dôveru a žiadnym spôsobom ju nenalomiť. Pokiaľ už na začiatku stratíte dôveru v druhú stranu, niekde sa stala chyba a bude oveľa ťažšie pokračovať. Nie však nemožné. Ak sa však dôvera naruší, budete stáť pred veľmi dôležitou otázkou. Dokážete urobiť hrubú čiaru a začať odznova? Prosím, odpovedzte si na ňu úprimne, pretože si tým môžete ušetriť veľa trápenia…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Buď s niekým, kto zmení tvoj život, nie teba

3) Odpustenie

Položme si ruku na srdce, kto z nás je bezchybný? Každý z nás robí chyby a rovnako čaká, že mu bude odpustené. Preto je aj vo vzťahu dôležité vedieť prepáčiť. Nikto nežiada, aby sme odpúšťali večne, ale vzťah, ktorý nesie hnev, nie je zdravý.

4) Načúvanie

V akomkoľvek vzťahu (pracovnom, príbuzenskom, partnerskom či priateľskom) je dôležité vedieť
počúvať. Vedieť sa vcítiť do slov a vnímať. Či už ide o osobnosť toho druhého, o riešenie problémov,
alebo o každodennú komunikáciu, je dôležité rozhovor počúvať nie len ušami, ale aj srdcom.

5) Nezávislosť

Aby ste do vzťahu boli schopní dať maximum, musíte byť v prvom rade vysporiadaní so svojim vlastným osobným životom. A to nedosiahnete, ak vzťah naplno uprednostníte pred svojimi záľubami. Je samozrejmé, že vo chvíľach, keď stretnete svojho nádejného partnera, chcete každú voľnú chvíľu tráviť s ním. Avšak, keď upustíte zo svojich záľub, stratíte seba. Je dôležité, vedieť si určiť rovnováhu medzi partnerom a svojimi vlastnými potrebami.

Máte rady nákupy? Neťahajte na ne muža, doprajte si nakupovanie osamote alebo s priateľkami. Rady čítate? Zájdite do kaviarne so svojou obľúbenou knihou a uvolnite sa. Nenechajte všetko obľúbené odísť na úkor vzťahu. Len vtedy,
keď investujete do seba, budete schopní naplno investovať do lásky…

coverphoto: Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

 

Naša nová kniha o ženskom svete je už dostupná priamo TU.

Facebook komentáre