Náš siedmy tematický týždeň je o emóciách. #Smútok či #bolesť, to je práve to, čo naše články v tomto týždni spája. Áno, vieme, nejde o nič pozitívne. Ale má zmysel tváriť sa, že život je vždy len ružový a my každé ráno vyletíme z postele šťastní ako blchy? Nie… Pretože takto to nevyzerá vždy. Takto by sme idealizovali, niečo predstierali a neboli by sme úprimní k sebe ani k ostatným. A náš portál je predsa založený práve na úprimnosti. Veď písať o emóciách, vzťahoch, láske a živote, to sa bez dávky úprimnosti ani nedá.

Smútok je často zamieňaný s depresiou a depresiu zasa niektorí z nás bagatelizujú a myslia si o nej, že je to len smútok. V skutočnosti však ide o dva rozdielne stavy – jeden z nich je pocitom a druhý skutočným ochorením. No ako sme mali možnosť dozvedieť sa v rozhovore s našou čitateľkou Luciou, stále sa nájdu ľudia, ktorí depresívneho človeka odsúdia či zosmiešnia.

obálka Prečo zostať nažive

A práve preto sme sa dnes rozhodli odporučiť vám túto knihu. Prečo zostať nažive je spoveďou muža, ktorý trpel depresiami, a pravdepodobne mnoho z vás očakáva, že sa v jej riadkoch bude opúšťať a ľutovať. No opak je pravdou…

„Depresia je tiež… MENŠIA NEŽ VY. Je vždy menšia než vy, aj keď máte pocit, že je obrovská. Pôsobí vnútri vás, nie naopak. Možno je to len tmavý mrak plávajúci po oblohe, ale v tom prípade ste vy tá obloha. Boli ste na svete už pred depresiou. A mrak nemôže existovať bez oblohy, ale obloha môže existovať bez mraku.“ (str. 167)

Čo v knihe nájdete?

Ide o rozprávanie mladého muža, ktorý sa jedného dňa ocitol na pokraji útesu s odhodlaním z neho skočiť. Nakoľko ho k tomuto kroku dohnali depresia a úzkostné stavy, v knihe sa venuje práve týmto ochoreniam duše. Nečakajte však žiadne poučky ani vysvetlenia ako vystrihnuté z učebnice biológie. Jeho slová sú ľudské, plné citu obrazných pomenovaní, metafor a spomienok na rôzne životné etapy, ktoré sú odkazom na súčasnosť, prípadne v nich nachádza spojitosti s depresiou.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Knižná recenzia #5 – Počúvaj srdce (Marieta Oslanec)

Vďaka jeho zážitkom čitateľ spoznáva nielen osobu autora, ale i sám seba. Rozprávanie síce pôsobí jednoducho a miestami neorganizovane, no každý človek si medzi jednotlivými kapitolami a svojimi emóciami nájde istú paralelu. 

Kto by si mal knihu prečítať?

Prečo zostať nažive je malá, útla knižka, ktorej stránky sa veľmi rýchlo „míňajú“, a mala by sa dostať do rúk nielen ľuďom, ktorí si depresiou prechádzajú, ale aj ich blízkym. Veľmi často totiž človek s depresiou pred svojím okolím nevie opísať, čo sa v ňom odohráva, a táto kniha to zvládne dokonale.

„Ak sa k depresii pridá úzkosť, je to, akoby sa do alkoholu pridal kokaín. Celé prežívanie sa tým zrýchli. Keď máte iba depresiu, vaša myseľ sa ponorí do močariny a stráca hybnú silu, ale ak je do kokteilu primiešaná i úzkosť, močarina je stále močarinou, ale teraz sú v nej aj víry.“ (str. 53)

Prečo knihu odporúčame?

Pretože aj napriek tomu, že depresia je čoraz častejším ochorením, stále sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí človeka, čo ňou trpí, označia ako „slabý kus“, dôsledkom čoho sa depresívny človek cíti ešte viac nepochopene, stratene a osamelo. V stave, v akom sa nachádza, to môže mať fatálne následky.

Vďaka knihe pochopí, čo sa v ňom odohráva a v prvom rade – riadky mu dajú dôkaz, že v tom nie je sám. Rozprávanie Matta Haiga nie je prvoplánovo motivujúce ani nemá znaky príznačné pre mainstreamovú motivačnú literatúru, ktorá človeka vedie k mechanickému opakovaniu afirmácií. Práve naopak… Je ľudské, úprimné, prináša na depresiu úplne iný pohľad, vlieva do žíl nádej a očakávanie lepšieho zajtrajšku. Po celý čas máte pocit, že ide o dôverný a bezprostredný rozhovor s blízkym priateľom.

Jednoducho v nej nájdete dôvody… Prečo zostať nažive. A to je presne to, čo pri boji s depresiou potrebujeme.

Knihu Prečo zostať nažive kúpite v každom dobrom kníhkupectve alebo v online eshopoch. 

Facebook komentáre