Na konci roka sa zvykneme vracať k svojim úspechom. Aj dnes na sociálnych sieťach môžeme pozorovať spomienkové videá plné usmiatych tvárí, prelomových okamihov, dychberúcich prekvapení a dobrodružstiev, aké nám život poskytne možno len raz. Lenže, ruku na srdce… Je život iba o tomto? Samy veľmi dobre, že nie. Samy sme sa totiž tisíckrát presvedčili, že rok, ktorý sa práve chýli ku koncu (rovnako ako všetky roky pred tým), prináša aj chvíle, ktorými sa chváliť nedá. Pretože jednoducho príliš bolia…

Pretože predstavujú stále čerstvý dôkaz, ako veci občas nevychádzajú podľa našich predstáv, ako vieme neraz sklamať samy seba, ako sa vieme zaprisahať, že tentokrát to bude iné, no predsa – keď je to znovu na stole, je to všetko do bodky rovnaké. Aj o tomto je život, aj o tomto bol uplynulý rok.

unsplash.com

Preto by som dnes chcela pozdvihnúť všetky okamihy, ktoré si nechávame len pre seba…

Okamihy, kedy sme sklamali či boli sklamané, kedy sme zaslepene klamali seba alebo sme sa stali terčom niekoho klamstiev. Kedy sme zlyhali, vnímali zlyhania druhých a možno sme sa s tým doteraz úplne nevyrovnali. Kedy nás okolnosti primäli, aby sme nenávideli samy seba, a možno sme doteraz tú sebalásku celkom „neopravili“. Okamihy, kedy sa nám nepodarilo niečo, po čom sme dlho túžili, kedy sme sa museli vzdať toho, čo bolo dlho našou súčasťou. Kedy sme čosi stratili alebo sme našli to, čo nám do života vôbec nezapasovalo.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečítaj si to, ak je tvojmu srdcu ťažko

Naozaj rada by som vyzdvihla všetky z nás, ktoré sme zakopli. Tvrdo, nečakane a s veľmi prudkým dopadom. Ženy, ktoré až nasledujúce mesiace presvedčili o tom, že neurobili správne rozhodnutie. Ktoré nevyužili šancu, čo sa im naskytla, pretože ich premohol strach. Ktoré až neskôr zistili, že investovali príliš veľa energie do vzťahov, čo za to nestáli. Ženy, ktoré preplakali niekoľko nocí a ráno sa tvárili, akoby sa nič nestalo.

unsplash.com

Aj tieto momenty si zaslúžia spomienku…

A nielen jednu. Pretože tieto chvíle sú takisto o nás. O našej sile. O okamihoch, kedy sa začala naša vnútorná premena. O príučkách, ktoré síce boleli, no až dnes sme dokázali pochopiť ich hodnotu. Sú o sile, ktorú sme mnohokrát spochybňovali, o rozhodnutiach, ktoré sme vtedy považovali za správne, no napriek tomu sme sa popálili. Sú o nás. O mne, o tebe aj o tých ženách, ktoré dnes pôsobia tak šťastne, nezlomne a neomylne.

Dnes teda pripíjam na každú ženu, ktorá zlyhala či zakopla. Ktorá sa nehrá na dokonalú a prizná si svoje chyby. Na ženu, ktorá možno nemala rok naplnený spomienkami, čo sa ukážkovo hodia na sociálne siete, no spomína na tú najväčšiu bolesť potichu, bez pozornosti iných. Aj my si zaslúžime rešpekt a poklonu. Pretože sme sa napriek všetkému, čo sa stalo, nevzdali…

Coverphoto: Photo by Jp Valery on Unsplash

Facebook komentáre