Pravdepodobne si hovoríš, že si magnet na vzťahy s nešťastným koncom. Alebo že priťahuješ len idiotov, ktorí sa s tebou chcú iba trochu pohrať, využiť ťa, vytiahnuť z teba peniaze alebo ťa proste len dobre okašľať, podviesť a potom zdúchnu kadeľahšie… Vieš, že istý čas som si to vravela aj ja? Že mi tá láska asi nie je súdená, že je možno chyba aj vo mne, že umriem sama, úplne zatrpknutá, nešťastná a opustená…

Odkedy ma naposledy prenasledovali tieto myšlienky, uplynulo už dosť času. Veci sa pohli, ľady sa roztopili, ja som sa niekam posunula, mnoho súvislostí som pochopila… Už to nie som ja vo svojej staršej verzii. Spätne musím pripustiť, že tá chyba vo mne predsa len bola. Čiastočne uznávam, že som tých mužov stretnúť musela.

unsplash.com

A pri spomienke na to, ako som si myslela, že mi láska nie je súdená, sa musím pousmiať…

Pretože ona mi súdená bola. Len o trochu neskôr, no možno, ak by som vtedy vedela to, čo viem teraz, by som ju našla omnoho skôr. Trpko si spomínam na to, ako som bojovala o tých nesprávnych mužov, ako som ich chcela naučiť milovať, ako som si dávala za vinu, že ma nemilujú, ako som sa v ich očiach zhadzovala, keď som im zaslepene naznačovala, že ku mne si môžu dovoliť všetko a ja nikam neodídem. Budem stále tam – v ich tesnom závese, čakať na ich lásku, ktorej sa mi nikdy nedostane. Lebo nemám inú možnosť. Lebo som sama seba presvedčila, že bez nich nedokážem žiť…

Áno, takáto som bola… Až príliš som sa bála samoty a budúcnosti bez mužskej opory, že som bola schopná o ňu doslova prosiť. Myslíš si však, že som si to vtedy uvedomovala? Nie… Vinila som všetko a všetkých okrem seba. Vzťahy, ktoré som mala pretnúť rovno v samotných začiatkoch, som umelo udržovala pri živote, teda lepšie povedané – na prístrojoch, pretože v týchto vzťahoch žiaden život nebol.

unsplash.com

Ak si práve vravíš, že teba láska zo svojho okruhu známych vyškrtla, dám ti len jednu radu…

Uvedom si, prosím, že ty nepotrebuješ o nikoho bojovať. Že prežiješ aj bez toho muža, ktorý na teba občas mrkne, no o chvíľu si mu ľahostajná. Pochop, že ty jeho lásku nepotrebuješ. Nepotrebovala si ju dovtedy, kým si ho nestretla. Táto potreba v tebe vznikla až po rokoch tvojho života, ktorý – musíš uznať aj sama, bol dovtedy celkom fajn. Proste si sa na neho namotala, to je všetko. Pretože si v ňom uvidela niečo, čo ti dovtedy podvedome chýbalo, no ver mi, vieš si to venovať aj sama. 

Ty si jedinou svojou potrebou. Nie žiaden muž, ktorý ti možno niečo nasľuboval, ktorý tebou možno pohŕda, ktorý možno len čo sa od teba poberie, zabudne, že existuješ. Nepotrebuješ ho, drahá.

Daj tomu čas… A hlavne pre jeden nevydarený vzťah nad láskou nelám palicu. Pretože raz v niekom nájdeš oporu. Objavíš v jeho srdci domov a všetko, čo si doteraz prežila, do seba začne krásne zapadať. Každý pád ti bude dávať zmysel. Každá precítená bolesť v tebe nezanechá hlboké jazvy, ale cenné skúsenosti. Raz si len spomenieš na toto obdobie, pozrieš sa na toho pravého a povieš si, že už vieš, prečo si si tým všetkým musela prejsť. Pretože si mala stretnúť muža, s ktorým je všetko tak prirodzené… Preto si stratila niekoho, s kým to bol len boj.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Žena vyjadruje skutočnú bolesť tichom...

Coverphoto: Photo by Dekler Ph on Unsplash 

O tom, aké to je milovať tú nesprávnu osobu je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre