Možno by nebolo na škodu hneď v úvode si povedať, že láska sama osebe až tak komplikovaná nie je. Ona je vlastne úplne jednoduchá. To my si ju často komplikujeme… Ako? Napríklad tak, že ju akceptujeme, aj keď je komplikovaná. Viem, vyznieva to zvláštne… Avšak ak sa zmierime s tým, že k láske patria klamstvá, neistota, hádky, neustále rozchádzania a výčitky, tak to znamená len jedno – že toto všetko považujeme za lásku. A pritom o lásku vôbec nejde…

Často sa mi stáva, že mi niekto blízki povie, ako hlúpo sa spätne cíti, keď si vybaví spomienky na predošlý vzťah. Vtedy to pre neho znamenalo niečo, čo je hodné jeho pozornosti, srdca či boja. A dnes? Dnes by o taký vzťah nestál, ukončil by to okamžite po prvom náznaku, že tadiaľto cesta nevedie, hoci v minulosti sa tohto vzťahu nedokázal vzdať aj celé roky a trápil sa v ňom donekonečna, kým konečne nenastal ten zlomový bod.

unsplash.com

V čom je teda rozdiel?

Presne v tom, čo sa stalo potom a vďaka čomu dnes môže porovnávať. Lebo každý z týchto ľudí má dnes vzťah, ktorý za to stojí. Bez už tých spomenutých hádok, výčitiek, pochybností a neistoty. Dnes vie, že lásku, ktorá stojí za pozornosť, má až teraz, a nedokáže pochopiť, prečo sa celé roky trápil vo vzťahu, v ktorom jednoduché nebolo skutočne nič.

Ono to vlastne až tak komplikované nie je… 

Kto chce, ten príde. Kto miluje, ten si dá záležať na tom, aby to dal najavo. Kto si ťa váži, nikdy nedovolí, aby si si dôsledkom jeho konania myslela opak. Kto ťa nosí v srdci, nebude ti dávať indície, že tomu tak možno nie je. Proste ak ťa niekto má rád, budeš to cítiť. Nielen z jeho slov, ale i skutkov. Tá láska tam bude. Nebudeš ju musieť hľadať, naháňať a dennodenne tlačiť na pílu, aby si nachádzala aspoň jej odrobinky. Nebudeš sa nachádzať v situáciách, v ktorých budeš pochybovať…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Čo dáš, to dostaneš

Pretože ten človek ťa podrží. To milujúci partneri robia. Pretože mu nebude ukradnuté, ako sa cítiš a čo práve prežívaš. Pretože si dá záležať, aby sa pričinil k tomu, aby si sa cítila lepšie. Bez ohľadu na to, čo svojím konaním na tvojom srdci spôsobili iní… On bude chcieť byť tým, na ktorého sa môžeš spoľahnúť. On bude chcieť byť tvojím hrdinom, keď sa z každého naokolo vykľuje podlý zákerák.

unsplash.com

A nie, nebude to nasilu… 

Tieto veci robíme prirodzene a stačí k tomu skutočne len málo – že sa zamilujeme. Áno, občas sa pohádate, občas prídete na to, že máte odlišné názory, občas jeden druhého naštvete úplnou blbosťou a taktiež sa mnohokrát budete musieť zmieriť s tým, niektoré veci vo vzťahu zostanú navždy, hoci vás budú štvať. Ale napriek tomu by ste nemenili. Pretože o tom je láska – o akceptácii niekoho chýb, ktoré však na lásku samotnú nemajú žiaden alebo minimálny dopad.

Takže v skratke…

Bol by tu. Ozval by sa. Zostal by navždy, nielen na pár chvíľ, ktoré keď sa skončia, ty ich nadovšetko pokrstíš svojimi slzami. Prišiel by vždy, keď by si ho potrebovala, a aj vtedy, ak by potreboval tvoju blízkosť on. Bolo by to úplne iné… Prirodzené. Bez dohadov, pátrania a hľadania odpovedí. Bez otázok, či je to všetko skutočné…

Proste ak by tam tá láska bola, nemusela by si sa nad ňou neustále zamýšľať. Cítila by si ju. Cítila by si bezpečie, ktoré by nič nespochybňovalo. Ak by to bola láska, všetko by bolo úplne jednoduché. Omnoho jednoduchšie, ako to vnímaš teraz.

Coverphoto: Photo by FORMM agency on Unsplash

O tom, čo si treba uvedomiť, aby sme sa vymanili zo vzťahu, v ktorom cítime len neistotu, je aj kniha od našej autorky Mii Amber s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre