Rozchod nie je šťastné obdobie. Je to emocionálna bomba, ktorá nás vytrhne z reality a vráti o krok späť. Musíme sa pustiť človeka, ku ktorému vo väčšine prípadov ešte stále niečo cítime, a to nikdy nie je ľahké… Odpútať sa od niekoho, dať mu slobodu a zároveň ju nájsť aj vo svojej duši, to nikdy nie je ľahká úloha, hoci vieme, že táto láska už dávno stratila perspektívu, že by nám viac ubližovala, ako dávala. V žiadnom prípade nechcem rozchod zľahčovať. Tiež som ich pár zažila a jeden z nich ma na celkom dlhý čas „odstavil.“ No až po rokoch som pochopila, že to nebolo v poriadku…

Pretože nech to znie ako akokoľvek obohrané klišé, odchodom jednej osoby z môjho života, sa môj svet nemôže zrútiť. A nemal by sa ani tvoj. Ak sa to predsa len deje, niečo nie je v poriadku a to „niečo“ treba nájsť, pomenovať a opraviť.

pinterest.com

Jednoducho povedané, ak sa tvoj život zosypal, nemal stabilné základy…

Tiež som si kedysi myslela, že vzťahy sú základ. Základ, ktorý v plnej miere ovplyvňuje to, či som šťastná. No dnes s týmto názorom súhlasím len sčasti. Áno, mať vzťah, v ktorom milujeme a cítime sa milované, je skutočne dôležité. Máme si s kým rozdeliť trápenia aj radosti, a to je vždy obrovský „bonus“. Má to v nemalej miere vplyv na to, ako zvládame iné starosti, ak cítime vo vzťahu oporu, sme o niečo smelšie v dosahovaní svojich snov.

No žiaden vzťah nie je podstatou nášho bytia. Je to len jedna časť z toho, na čom by sme si mali v živote zakladať.

Vieš, najťažšie som sa spamätávala z rozchodu, ktorý sa udial v období, keď som v živote tápala. Nebola som zmierená so stratou mojej mamy, finančné zázemie bolo veľmi chabé, dlhoročné priateľstvo s mojou kamoškou sa začínalo akosi trhať, práca ma nebavila, musela som narýchlo meniť bydlisko… Bol to jeden veľký chaos, v ktorom som netušila, čo bude zajtra, trápila ma jedna vec za druhou a ja som sa len točila v bludnom kruhu.

pinterest.com

A preto som nevedomky tomuto vzťahu prisudzovala taký význam…

Pretože som ho podvedome vnímala ako jedinú záchranu. Ako niečo, čo ma môže spasiť, čo ma môže podržať. A tak som sa nielenže nedokázala spamätať, keď sa tento vzťah rozpadol, ja som v ňom už dlho predtým zostávala nasilu. Umelo som udržiavala pri živote vzťah, do ktorého by som dnes, so súčasným zázemím a mnohými opornými piliermi, nikdy ani len nevkročila. Lebo som nechcela na ten bordel v duši, ktorý som tam mala, zostať sama… 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Mysli na mňa, láska moja...

Tým pádom som sa nechávala klamať, verila som jeho výhovorkám, ktoré by rozosmiali aj päťročné dieťa. Zatiaľ čo on odbiehal k iným, pretože žiaden trvalý vzťah nechcel, ja som ho čakala a dúfala, že sa zmení. Dovolila som mu, nech mi ubližuje, pretože som v ňom mylne videla nádej. Nádej, že práve on do môjho života prinesie kúsok pokoja a istoty. Dnes sa na neho nehnevám. Viem, že v tom čase to inak ani dopadnúť nemohlo. 

Ak je totiž láska podmienená túžbou nájsť v živote konečne pokoj, je odsúdená na zánik a nejedno ponaučenie, ktoré z nej plynie.

pinterest.com

Trvalo mi dlho, kým som to pochopila…

Kým som sa pobila s vlastnými démonmi, kým som prestala očakávať, že pokoj a istotu nájdem v živote „len tak“, bez toho, aby som sa o ne aktívne posnažila. Viem, že to znie tvrdo a nie je ľahké priznať si to… Ale ak tvoj život nemal stabilné základy, je logické, že rozchod tak veľmi prežívaš. A ver či nie, namiesto toho, aby si v noci plakala do vankúša a dúfala, že sa on opäť zjaví vo dverách, začni radšej premýšľať nad tým, či si si týmto vzťahom nechcela len prekryť v duši smútok prameniaci zo života bez iných stabilných základov.

Tvoja optika by sa nikdy nemala zúžiť na jeden vzťah. Život je totiž i o tom, aký máme vzťah k sebe, čo všetko chceme dosiahnuť a vybudovať, síce v spoločnosti iných, no len svojím vlastným úsilím. Preto ak sa tvoj život po rozchode zosypal, je načase popremýšľať, či jediným jeho pilierom nebola „len“ láska. 

Áno, tá je dôležitá, no nie je jediná, na ktorej záleží… 

Vieš, po rozchode by si mala cítiť smútok a ľahkú melanchóliu, ktoré sa postupne zmierňujú, pretože všetko ostatné, na čom v živote záleží, ťa neustále posúva dopredu. No nemala by si mať pocit, že nastal koniec sveta. Ak sa to predsa len deje, uvoľnila si láske až príliš veľa miesta…

Nie vždy je to o iných. Ľudia nás dokážu nahnevať, sklamať, podraziť. No my musíme ísť ďalej, pretože stále máme kam. Stále musíme mať tisíc a jeden dôvodov na úsmev, aj keď prídeme na to, že sme milovali človeka, s ktorým to jednoducho nevyšlo.

Coverphoto: Photo by Ardalan hamedani on Unsplash

Ak sa vám páčil tento článok, rady by sme vám dali do pozornosti Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre