Neviem, na čom sme… Je to komplikované. Musím mu dať čas. Raz sa to zmení…
Spomínam si na obdobie, kedy som si tieto vety hovorila aj ja. Tíšila som nimi svoje boľavé srdce a sama pred sebou ospravedlňovala niekoho, kto mi nestál ani za pozdrav, nieto ešte za prebdené noci. Zdá sa mi to ako príliš dávna skúsenosť na to, aby to bola pravda. Možno je to tým, že som odvtedy toho toľko pochopila…

Vzťahy sú totiž veľmi priezračná vec. Stačí sa na ne len pozrieť triezvym pohľadom a budú nám poskytnuté i také odpovede, ktoré sa v hĺbke svojho srdca bojíme opýtať. Ak sa ti niečo podobné deje alebo dialo, neviň sa za to. V láske sa to stáva… Občas sa zamilujeme do človeka, ktorý nemiluje nás, a potom sa pravde vyhýbame, ako sa len dá.

unsplash.com

Pretože pravda je to, čo by tvoju lásku zlomilo nadobro…

Určite poznáš tú situáciu, kedy ti všetci dohovárajú a chcú ti otvoriť oči. Možno vravia, že je to idiot a máš to zabaliť. Možno ti tí najbližší dávajú ultimátum – buď oni, alebo on… A ty sa na nich všetkých hneváš, hoci vieš, že občas si to, čo mu druhí vyčítajú, všímaš aj ty sama. No predsa ťa popadne pocit, že mu krivdia a ubližujú. Veď oni s ním nie sú nonstop, nepoznajú ho tak, ako ty, nevedia presne, o čo vo vašom vzťahu ide. Môžeš na neho nadávať ty sama, ale druhí nie. Nemajú právo starať sa do vašej lásky.

Milá moja, druhí sú k tebe úprimní preto, že nemajú zaslepené oči láskou. Vidia iba realitu, tvrdé skutky a činy, ktoré sa stali či nestali, zatiaľ čo ty čakáš na naplnenie neúprimných sľubov. Chcú pre teba len to najlepšie, pretože na rozdiel od toho muža im na tebe záleží, a viac ako človeka, ktorý s tebou umýva dlážku ako s handrou, by ti dopriali naozajstného chlapa, čo ťa vie zavaliť naozajstnou láskou. 

Ale ty si stojíš za svojím, pretože máš pocit, že ho poznáš najlepšie…

No musím ťa, žiaľ, poopraviť. Lepšie ho poznajú všetci ostatní. Ty s ním možno tráviš viac času, ale všetko, čo sa medzi vami udeje, si vo svojej hlave preložíš inak. Ty v ňom chceš nájsť niekoho, kým v skutočnosti nie je, a trvá to tak dlho, že proste viac veríš svojim predstavám ako realite samotnej.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Muž, ktorý ma naučil milovať

Ja som to mala rovnako. Preto viem, aké je ľahké skĺznuť do lásky s niekým, od koho chceme, aby nás miloval, a všetko si interpretovať po svojom. Dnes viem, že sa z môjho záujmu musel veľakrát vysmievať. Že sa so mnou často stretol len preto, aby si užil a potichu sa pobavil na tom, ako dokážem byť taká hlúpa. A možno sa len potreboval na vlastné oči uisťovať, či to myslím vážne a či som sa už nadobro nepomiatla, ak som nadobudla dojem, že by sme my dvaja k sebe mohli patriť.

unsplash.com

Je mi jasné, že ak by som ho svojou láskou neatakovala, nikdy by sme sa nedostali do takej tragikomickej vzťahovej fázy, ako sme sa dostali. Ak by som ja nebola tou, ktorá vyvíjala snahu, preťalo by sa to hneď v začiatkoch a nebudeme to ťahať roky. Preto viem s odstupom času a s istotou v hlase povedať, že človek, ktorý ťa naozaj miluje, s tebou bude nie preto, že ty mu ukážeš, ako veľmi bez neho nedokážeš žiť.

Drahá, ak ťa chce, bude s tebou…

Len tak… Bez iného zjavného dôvodu. Bude s tebou, pretože to tak bude cítiť. Pretože ho to k tebe bude ťahať. Pretože mu chýbaš. Pretože sa do teba jednoducho zamiluje a to mu nedovolí premýšľať, či by si mal vypýtať chvíľku času alebo zatiaľ vyskúšať aj nejakú inú.

Nie je na tom nič ťažké… Ak ťa niekto skutočne chce, nebude utekať inam. Nebude potrebovať čas na rozmyslenie, pretože láska nie je to isté ako stáť pred výkladom a váhať, či toto potrebujem alebo nie. Nebude pravidelne odchádzať a potom sa zase vracať späť s výhovorkami a ospravedlnením… Všetko ostatné sú len hry, ktorými maskuje svoju neúprimnosť alebo nečisté úmysly. 

Pamätaj na to, prosím… Aj ty si zaslúžiš čistú lásku. Presne takú istú, akú vieš dávať aj ty.

Coverphoto: Photo by Fahmi Ramadhan on Unsplash

… … …

O tom, aké to je vyliečiť sa zo vzťahu, v ktorom sme milovali človeka, ktorý nemiloval nás, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre