Nik neprepláva týmto svetom bez toho, aby nepocítil ostré pichnutie pri srdci. Preto ti chcem povedať, že nie si jediná, ktorá sa cíti, že sa všetci otočili voči nej. Je v poriadku, že si dovolila takýmto pocitom, aby načas osídlili tvoju dušu. Podľa mňa to iba naznačuje niečo, na čo môžeš byť hrdá – stále v sebe ukrývaš srdiečko, ktoré je zraniteľné a ktoré sa pred ľuďmi nadobro neskrylo.

Také niečo je v tomto svete už len raritou. Väčšina ľudí totiž zabudla, aké to je niečo cítiť. Stretávajú iných ľudí, no nedovolia im, aby prenikli za tie múry, ktoré si okolo seba postavili.

pinterest.com

No ty si iná. Vieš, aké to je milovať, smiať sa od srdca, báť sa, hnevať sa i nenávidieť. Myslíš si, že je to bežné? Omyl… Mnoho bytostí, ktoré denne stretávaš, už dávno nevedia, aké to je mať v sebe hocijakú emóciu.

Preto ak ti bolo ublížené…

Vedz, že všetko prejde. Raz to bude v poriadku. Raz ráno sa postavíš z postele a prídeš na to, že to ide o niečo ľahšie ako predtým. Každým dňom sa ti bude kráčať po svete o niečo jednoduchšie, každým dňom všetky rany budú menšie a menšie.

Chcem tiež, aby si vedela, že nemá cenu pýtať sa, prečo sa to stalo práve tebe. Ja osobne verím, že nič nie je nezmyselné, aj keď veľakrát sa nám to tak javí. Všetko má svoj dôvod… Viem, že sa práve znechutene mračíš a vravíš si, že je to hlúposť, akých si už počula stovky.

Ale časom prídeš na to, že všetka bolesť, ktorú si kedy pocítila, mala zmysel. Niekam ťa posunula. Objavila si vďaka nej niečo nové, aj za cenu toho, že si musela veľa stratiť. Mnoho vecí si si uvedomila. Stal sa z teba iný človek, ktorého už len tak ľahko nič nezrazí na zem.

Ak máš pocit, že ti niekto bytostne chýba a ty bez neho nevieš žiť, spomeň si na časy, kedy si tú osobu ešte nepoznala. Žila si aj bez nej, nie? A ten život vôbec nebol zlý, ťažký ani smutný. V pokoji si vymenuj to, čo presne ti chýba, aké pocity ti ten človek dával. Robil ťa šťastnou? Vedel ťa rozosmiať? Vyplnil ti chvíľky samoty a keď odišiel, práve tá samota na teba doľahla?

pinterest.com

Ono to prejde…

Po čase zistíš, že vieš existovať aj bez neho, a keď sa pominie smútok, uvedomíš si, že sa ti osamote žije lepšie. Začneš vnímať aj tie nepekné stránky tohto vzťahu, ktoré zapríčinili, že nastal koniec. Sama vieš, že to nebolo dokonalé a že občas boli časy, kedy si sa rovnako beznádejne cítila aj s ním.

Tak nie je dôvod prosiť sa o to, aby to nastalo znova. Ak ste si súdení, nastane časom zmena, ktorá ťa prekvapí a raz sa stretnete opäť. A ak nie, príde do tvojho života niekto nový, s kým sa ten vzťah bude podobať na rozprávku.

Ak ti bolo ublížené, môžeš byť na seba hrdá. Značí to len jedinú vec… Stále si osoba, ktorá cíti, verí, miluje a dúfa v šťastné konce. Ak ti bolo ublížené, znamená to, že ty nie si tá, ktorá ubližuje iným. A hoci by si teraz bola najradšej niekým, kto necíti vôbec nič a zaujíma ho iba vlastné blaho, stále si môžeš povedať, že si výnimočným človekom.

Ver mi, takých osôb, ako si ty, na tomto svete veľa nie je.

Tak sa, prosím, nemeň. Iba vtedy, ak to neurobíš a stále budeš citlivým človekom, ktorému záleží na iných, môžeš stretnúť niekoho, kto je rovnaký. A s ním to už bude úplne iné. Presne také, aké si si to vysnívala. 

Ublížené ti bolo preto, aby si mala oči otvorené dokorán. Možno si dobrá až príliš, možno si veľmi dôverčivá a viac hľadíš na iných než na seba… Ale keď si uvedomíš to, čo si uvedomiť máš a zachováš si v sebe svoju výnimočnosť, začnú sa diať zázraky.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Všetko, čo potrebujem, už mám

Autor: Vladka

Coverphoto: pixabay.com

Facebook komentáre