Často sa stretávam s tým, že si mýlime pojmy a dojmy. Najmä čo sa týka vzťahov. Alebo aj takej sebalásky. Veď koľkým z nás už napadlo, či sa o nej nehovorí až priveľa? A či náhodou sebalásku nemáme spojenú s úplne niečím iným, s niečím, čo sa jej vonkoncom netýka? Nie výnimočne totiž sebalásku vnímame ako sebectvo, ktorého dôsledkom je sebavedomý až arogantný prejav. A máme v tom pravdu? Nie. Sebaláska je jedna vec. A to, že je niekto arogantný kretén, je vec druhá.

A rovnako je to aj s postojmi či pozíciami, ktoré vo vzťahoch zvykneme zaujať. Ruku hore, koľkí z nás sme sa kedy zamysleli, či všetko robíme dobre. Či nám naša vlastná optika nenaštrbuje komplexný pohľad na lásku. Či nevystupujeme ako obeť, nehodná akejkoľvek lásky, či nie sme pre niekoho úplnou samozrejmosťou a v dôsledku toho obdržíme takú lásku, ktorú sme tomu druhému ukázali, že sme ochotní ju akceptovať.

Pretože občas sa tou samozrejmosťou stávame…

unsplash.com

A najhoršie je, že si to ani neuvedomíš. Je to tvoja prirodzená reakcia na všetko, čo práve cítiš. Samozrejmosťou sa staneš zo strachu – keď sa až priveľmi bojíš toho, že by si zostala sama, tak radšej potichu sedíš a šúchaš nohami, len aby dobre bolo. Len aby si nevšimol, že s niečím nesúhlasíš, že ťa niečo zamrzelo, že by si čosi chcela mať trochu iné. Alebo ťa k tejto pozícii „ľudskej samozrejmosti“ privedie spôsob, akým na seba nazeráš. Veď aj tak by ma nikto iný nechcel… Tak nejdem robiť drahoty, môžem byť rada za to, čo mám…

No je toto správne? Nie. Nie je to správne ani náhodou. Pretože ak sa chceme ocitnúť v zdravom a prosperujúcom vzťahu, v takom, v ktorom nič nebolí, nič sa nerozpadáva a nič nie je dočasné, musíme doň už vstúpiť zdraví v prvom rade my sami. Vysporiadaní sami so sebou, so svojimi pocitmi, pohľadmi na život i na lásku. Ak toto všetko ešte stále tlačíš pred sebou, budeš sa večne potácať vo vzťahoch, ktoré pre teba budú dôkazom, koľko práce ťa ešte čaká. Koľko budovania samej seba ťa neminie.

unsplash.com

Tak, prosím začni…

Začni s tým, že pochopíš, že mať sa rada nie je prejav žiadneho sebectva. Skôr je to tvoja povinnosť. Začni s tým, že prijmeš fakt, že ak zo seba nebudeš robiť samozrejmosť, stratíš len tých, ktorých stratíš máš. A v neposlednom rade, pamätaj na to, že si nikdy nemôžeš vyčítať, ak sa staneš svojou vlastnou prioritou. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Koniec nemusí byť vždy zlý

Ak zo seba nerobíš samozrejmosť, neznamená to, že robíš drahoty alebo spriadaš hry. Nerobiť zo seba samozrejmosť je úplne o niečom o inom. Je to predovšetkým o sebaláske. O tom, ako veľmi sa dokážeš postaviť za seba. Ozvať sa, keď sa ti niečo nepáči. Odpustiť, ale dať jasne najavo, že táto šanca je už posledná. Jednoducho ak zo seba nerobíš samozrejmosť, nemusíš sa automaticky stať mrchou. Tou, ktorá ťahá za všetky nitky. Pretože úplne postačí, ak si nenecháš skákať po hlave a dáš tomu druhému signál, že tvoja láska k nemu, na rozdiel od sebalásky, má isté hranice. Mantinely, ktoré ak prekročí, môže si kráčať pokojne ďalej. Ďalej od teba…

Coverphoto: Photo by Malik Skydsgaard on Unsplash

Ak sa vám tento článok páčil, určite neprehliadnite Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre