Občas nám vzťahy nevychádzajú tak, ako by sme chceli. Aj napriek našej snahe sa ľahko môže stať, že sa dostaneme do štádia, v ktorom sme sa ocitnúť nechceli. Niektoré lásky či priateľstvá sa po čase totiž prepnú na akýsi voľnobeh a my sa staneme len pozorovateľom všetkých okolností, ktoré sa bez nášho súhlasu dejú.
Občas vzťahy bolia, občas ochladnú, občas sa v nich cítime nedocenene. A je len na na nás, aby sme si zodpovedali tú najťažšiu otázku – či má zmysel v tom pokračovať, alebo nastal čas to ukončiť.

O tom, čo je vo vzťahoch dôležité, čo sme sa o nich časom naučili my a ako by zdravý vzťah v žiadnom prípade nemal fungovať, sú aj naše nové citáty.

… … … … …

Ak budeš nabudúce odpúšťať, snaž sa rozlíšiť, prečo to robíš. Najviac odpustení totiž nepramení z hĺbky srdca, ale zo strachu, že ak neodpustíme, o toho človeka prídeme. V takom prípade však vlastne ani neodpúšťaš… Len si so sebou v tichosti nesieš ďalšiu bolesť, pretože sa bojíš bolesti z niekoho straty.

Vo vzťahu k druhým občas zažiješ to, čo nechceš, ale potrebuješ zažiť. Inokedy ti zasa ukážu, kde sú tvoje hranice, ktoré si prekročila. No v konečnom dôsledku vždy s druhými prežiješ to, čo im (ne)vedome dovolíš.

Pokojne mu daj tú šancu. Pokojne mu uver… Druhý, tretí aj štvrtýkrát. Pokojne mu poskytni čas, nechaj ho ísť a čakaj, kým sa vráti. Pokojne si toto celé zopakuj niekoľkokrát, príď o všetky ilúzie, príď o seba a o všetkých, ktorí s tebou kedysi ešte mali strpenie, no dnes už nemajú. No a potom, keď si povieš, že to už vážne nemá cenu, potom si predstav, že sú aj lásky, ktoré nebolia.

Až časom pochopíme, že tí, ktorí nám sľúbili všetko, nám v skutočnosti okrem cenných lekcií nedokázali dať vôbec nič.

Možno teraz pochopil, o čo práve prišiel. Možno sa snaží vrátiť sa späť. A ty? Ty sa tomu možno tešíš, možno ťa nahlodáva paranoja, že by si opäť len vstúpila do tej istej rieky. No vieš čo? Nevravím, že by si ho mala nadobro odpísať. Ale, prosím, snaž sa byť s mužom, ktorý pochopí, čo pre neho znamenáš, kým ste spolu. Nie až potom, ako ťa stratí.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo je dôležité vyliečiť sa z predošlého vzťahu – citáty od neznámych autorov

Nesnívaj o mužovi, ktorý zmení tvoj život k lepšiemu. Ani o takom, ktorý by napravil to, čo pokazili iní. Ak naozaj túžiš po vzťahu, praj si iba jedno… Aby ten, koho si tvoje srdce vyberie, bol pripravený milovať. Pretože muž, ktorý si nie je istý tým, čo cíti a či to vlastne cítiť dokáže, rozpúta v tvojom živote peklo.

Vieš, sú vzťahy, v ktorých sa nikomu o nič nemusíš prosiť. Také, v ktorých všetko ide akosi prirodzene a úplne samo. Bez hádok. Bez doprosovania. Bez výčitiek, jeho aj tvojich. Bez premýšľania, či si dosť dobrá, kde robíš tú chybu. Bez otázok, prečo mu za to nestojíš… A je len na tebe, či si takýto vzťah zvolíš, alebo budeš čakať na spasenie lásky, ktorú už nič nespasí.

Vždy si spomeň len na jednu vec… Láska, to nie sú slová, ale skutky…

Veľa vecí by sa v mojom živote stalo inak, ak by som skôr pochopila, že o lásku sa neprosí. Dnes, po tom všetkom, čo mám za sebou, dokonca svoju lásku ani nikomu nevnucujem. Neukazujem na konkrétne skutky, neopakujem, čo všetko som pre túto lásku urobila. Buď si to dotyčný všimne a ocení to, alebo mojou láskou pohŕda. A tí, ktorí sa javia, že sa ocitli niekde v strede, tým dám čas, aby sa vyfarbili sami. No už do ich rozhodnutí nijako nezasahujem.

Nedovoľ, prosím, aby si sa dostala do štádia, kedy budeš v dobrej viere čakať na to, čo ti bolo kedysi sľúbené…

Každý z nás raz pochopí, že tam, kde cítime bolesť, nikdy nenájdeme tú lásku, o ktorej sme tak snívali.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre