Ako sa s tým zmieriť a žiť bez lásky? Ako zabudnúť? Čo robiť, aby to bolelo menej? Čo robiť, aby to odišlo? Na tieto otázky skoro každý, kto si prešiel zlomeným srdcom, hľadal odpoveď. Snáď každý sa snažil hľadať liek, aby zahojil svoje srdce. Ja sa vám pokúsim mojimi radami a skúsenosťami aspoň poradiť alebo pomôcť, ako ísť ďalej, ako sa zahojiť…

unsplash.com

Sebadeštrukcia…

Asi jeden z najbolestivejších, ale najefektívnejších spôsobov, ako zabudnúť, ako vymazať a vypnúť. Pod sebadeštrukciou môžeme rozumieť zničenie svojich ilúzií o milujúcom človeku, ktoré sme mali a ktoré neboli správne. Tento spôsob najlepšie funguje na lásku, ktorá bola falošná alebo sme v nej boli využití. 

Najlepšie je presvedčiť sa a vidieť realitu takú, aká naozaj je, dovoliť si priznať, že človek, ktorého milujeme, je v skutočnosti iný, ako sme si mysleli. To nám pomôže nemyslieť na neho, zabudnúť… Aj keď to bude bolieť. 

Precítenie, prebolenie…

Dať čas samému sebe, aby to prebolelo. To je základ každej porozchodovej fázy. Poplakať si, spomínať. Odložiť všetky veci po milujúcej osobe. Odísť, odsťahovať sa. Započúvať sa do smutných piesní alebo ísť na diskotéku a poriadne to tam roztočiť. Poprípade zapiť svoj smútok alebo zmeniť účes. Samozrejme, netreba smútiť pridlho, treba sa vo vhodný čas posunúť ďalej. 

Práca, priatelia a rodina… 

Jeden z najlepších liekov je zamerať sa na prácu a ísť naplno. Spoznávať nových ľudí, zabávať sa. Stretnúť ľudí, ktorí sú v podobnej situácii ako my. Samozrejme, patrí sem aj rodina, ktorá nám dá potrebnú silu ísť ďalej. 

unsplash.com

Záľuby…

Veľmi dôležité je venovať sa svojim koníčkom, prípadne si nájsť nové. Čítanie kníh – napríklad o vzťahoch alebo o rozchode. Rôzne články na sociálnych sieťach alebo citáty. Akýkoľvek šport či cvičenie. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo chceme byť iné?

Áno, prídu i chvíle, kedy sa nám objavia spomienky na milujúcu osobu, ale časom už na ne budeme spomínať s úsmevom. Na niektoré sa budeme snažiť zabudnúť, preto je dobré predstaviť si odpadkový kôš, do ktorého tieto udalosti a zážitky budeme hádzať. Ak sa naplní i samotný kôš, začneme sa zbavovať i jeho. Prípadne sa zhlboka nadýchnuť a predstaviť si, že vydychujeme všetko zlé preč. 

Opätovné stretnutie milovanej osoby nám môže navodiť husiu kožu alebo sa roztrasieme… 

Niekto cíti prudký hnev alebo zahanbenie. Ak dokonca vidíme, že nás dotyčná osoba zamenila za niekoho iného, môže nám to spôsobiť veľkú bolesť a smútok. Avšak jediné, čo treba urobiť, je ísť vpred s hlavou hore. Popriať tejto milovanej osobe všetko dobré, aj keď to v danej chvíli ide ťažko. 

Áno, popriať všetko dobré, pretože to, čo prajeme druhým v dobrom, sa nám v dobrom i vráti. A to, čo prajeme v zlom, sa k nám v zlom aj dostane späť. Síce som ochotná pripustiť, že niektorí by si zaslúžili len to zlé alebo ešte lepšie – zaslúžili by si stretnúť samých seba. 

Nikdy však nezabúdajme na to, že naše zlomené srdce potrebuje predovšetkým to, aby sme sa znova naučili milovať samých seba. A potom opäť až niekoho ďalšieho.

Autor: Ani

Coverphoto: Photo by Samanta Sokolova on Unsplash

Facebook komentáre