Je až smutné, ako veľmi nás dokáže ovplyvniť jedna skúsenosť. Dokonca až tak, že si do života privoláme ďalšiu, takmer podobnú. Občas totiž naša nevôľa niečo v sebe uzavrieť vedie k tomu, že si všetko v hlave pripravíme tak, aby sa to zopakovalo. Tentokrát však nie s Jožkom, ale s Ferkom. A ak u nás nenastane žiadna zmena, verte mi, príde aj Paľko, ktorý bude vernou kópiou oboch vyššie zmienených pánov.

Nie je totiž také ťažké spadnúť do presvedčenia, že takýto vzťah, takéto sklamanie, takéto zaobchádzanie sme si zaslúžili. Stačí pár slov, ktoré sa nás dotknú, jedna vyhrotená situácia, niekoľko spomienok, ktoré bolia, porovnávanie sa s druhými a… Páči sa. Sebazničujúca lavína trpkých pocitov nás dovedie k tomu, že si povieme, že takéto vzťahy sú naším osudom. Že my si tú lásku, akú poznáme z filmov, od starých rodičov, lásku opojnú, trvácnu a obojstrannú, vôbec nezaslúžime.

unsplash.com

Lenže ono to tak celkom nie je pravda…

Schválne píšem „celkom“, pretože chcem zdôrazniť jednu vec – vždy, keď sa cítime mizerne, menejcenne a keď sa týrame rôznorodými škaredými myšlienkami, stáva sa to pravdou. Takže ak si povieš, že v tvojom osude je zapísané stretávať iba mužov, ktorí nevedia, čo je to láska, jednoducho to tak bude. Nie je to nič ezoterické, nie je to o myšlienkových vibráciách ani o energetických frekvenciách. Je to proste o tom, že to, čomu veríme a ako veľmi si svoju myseľ zúžime, to sa nám i stane.

Vieš, konkrétne, prečo je to tak? Pretože v tomto období by sme mohli stretnúť kohokoľvek – i toho najúžasnejšieho človeka, no s týmto vnútorným nastavením ten vzťah buď sami domrvíme, alebo tú osobu proste prehliadneme a vôbec ju k sebe nepustíme. Zostane stáť kdesi na okraji nášho periférneho videnia, lebo v tom čase sme ochotní vnímať iba to, o čom sme sa presvedčili, že existuje. Ak zavrhneme lásku, ak ju znegujeme a povieme si, že také niečo nie je skutočné, prestane pre nás existovať. A ak sme si vsugerovali, že vzťahy bolia, že muži klamú a podvádzajú, nevyhradzujeme si žiaden priestor na to, aby nám niekto ukázal, ako veľmi sa mýlime.

Otázkou však zostáva, čo s tým teda robiť, ak si stretla niekoho, kto ťa nemiloval, kto ťa po desiatich rokoch vymenil za inú ženu, kto sa príchodom vašich detí zmenil z milujúceho bezstarostného partnera, ktorému povinnosti nič nehovoria… Prípadov je mnoho, podrobnosti sa líšia, ale princíp je rovnaký…

unsplash.com

Jednoducho nemôžeš uveriť, že si to zaslúžiš…

Ber to ako skúsenosť. Niečo, čo sa proste stalo. Vnímaj to ako lekciu, nie trest. Pouč sa z toho a okrem sebalásky vpusti do svojej mysle i trochu sebakritiky, pretože ak sa rozpadne predtým fungujúci vzťah, podiel viny sa zväčša (až na extrémne vyhrotené prípady) musí rozkúskovať a prerozdeliť medzi oboch zúčastnených. A ak si niekomu jednoducho „len“ naletela, priznaj si chybu aspoň v tom, že si verila príliš dlho, hoci priestoru na dôveru bolo čoraz menej. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nechcem sa o teba deliť

Rozanalazuj si tento vzťah, rozober ho na drobné a získaj nad tým celý nadhľad. Proste k tomu pristupuj najtriezvejšie, ako sa len dá, akoby sa to ani nestalo tebe, ale niekomu, koho dobre poznáš. No hlavne – prestaň to vnímať ako tvoj jediný údel, prestaň sa v tej bolesti utápať. Stalo sa. Život ide ďalej. A asi ti nemusím hovoriť, že k tvojmu žitiu nepotrebuješ nikoho iného, iba seba.

To, že ťa sklamal jeden muž, neznamená, že si nezaslúžiš lásku… 

Drahá, bol len tvojou skúsenosťou. Nie osudom, ktorý už nevieš zvrátiť. Tak mu, prosím, nedávaj nad tebou moc, aj keď je dávno preč, a nenahováraj si, že všetci muži sú takí. Veď sama vieš, že sú i ženy, ktoré mužskú lásku využívajú vo svoj prospech. A tak, ako si ty iná, sú inými aj tisícky ďalších mužov. Pouč sa, odpusti a teš sa na lásku, ktorá bude mať zmysel, pretože jeho odchodom sa táto kapitola v tvojom živote práve uzavrela.

Žiadna skúsenosť sa totiž v tvojom živote nemusí opakovať. Ak ju ako skúsenosť budeš vnímať a vezmeš si z nej nie pocity menejcennosti, ale to podstatné – poučenia a pohľad na vzťahy bez zbytočných ideálov. Trochu sa zmeň, ale nie tak, aby si celá zatrpkla. Ver mi, i ty si zaslúžiš lásku. Len to musíš pochopiť. Je to proste fakt, ktorý jeden muž, čo ťa sklamal, nezmení. (Ak mu to ty sama nedovolíš…)

Coverphoto: Photo by lucas mendes on Unsplash

O tom, aké je dôležité niektoré vzťahy včas uzavrieť, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre