Človek sa časom učí žiť so spomienkami tak, ako s bolesťou. Bolesť totiž nezmizne. Nevybledne. Tak ako tie skutočne silné spomienky. Sú chyby, ktoré si nesmieme vyčítať, iba ich prijať, ako súčasť našej minulosti. Naučiť sa žiť s niečím, čo do nášho srdca po správnosti nepatrí, ako je bolesť, nie je vôbec jednoduché. Niekedy však nemáme na výber. 

Myslela som, že sa nikdy nezmierim s tým, že si preč.

Občas som si myslela, že sa tie slzy nikdy nestratia. Bála som sa, že sa už nikdy úprimne neusmejem a chýbal mi zvuk môjho smiechu. Mne samej chýbalo moje staré ja. Odrazu som sa totiž nespoznávala. Mala som pocit, že mi na ničom nezáleží. A že už nikdy nebudem šťastná. Z môjho života sa stal nekonečný kolotoč ľútosti, spomienok a prázdnoty. Stratiť teba pre mňa znamenalo – stratiť seba.

pinterest.com

Stalo sa to pred rokom. Keď sa dnes obzriem do minulosti, som na seba hrdá, že som to prežila. Teraz viem, že to bola cesta, ktorú si mi ukázal, na ktorú si ma odsúdil. Bola to cesta peklom, po ktorej som musela prejsť sama. Kým si tu bol so mnou, delili sme sa o trápenia aj o radosti, no a odrazu som bola na všetko sama. Nikto mi nerozumel tak ako ty. Nikto, okrem teba, nepoznal tú tajnú zraniteľnú časť mojej duše, ktorej si sa dotkol.

Dlho som si vyčítala, čo som urobila zle. Možno som ťa milovala až príliš na to, aby som ťa mohla mať navždy. Až som napokon bola unavená z toho, že som stále smutná. Unavená z prázdneho života a z ľútostivých pohľadov mojich priateľov. Rozhodla som sa pre návrat do života. 

Žiť bez teba bolo pre mňa nepredstaviteľné. Ale uvedomovala som si, že je to jediná cesta. Začala som robiť to, čo ma najviac bavilo a venovať sa ľuďom, ktorí pri mne stáli po celý ten čas. Pretože som im mala byť za čo vďačná.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Kde sú naše hodnoty?

Dnes sa pri spomienke na teba usmievam. Neuveriteľné. Keby si mi predtým povedal, že ti raz budem vďačná, vysmejem sa ti. Ale teraz už viem, že odísť bolo to najlepšie, čo si pre mňa mohol urobiť. Z úprimného srdca si želám stretnúť ťa raz znova, ale už iba preto, aby som ti poďakovala.

pinterest.com

Som ti vďačná za bolesť, pretože mi pomohla zistiť aká silná skutočne som.

Som ti vďačná za slzy, pretože mi ukázali silu úprimného úsmevu.

Som ti vďačná za každé klamstvo a každý nesplnený sľub, lebo som sa naučila rozoznať, kedy mi človek klame.

Ďakujem ti za zlomené srdce, pretože vďaka tomu som sa rozhodla nezostať zlomená.

Som rada, že som spolu s tebou stratila aj samú seba. Pretože som dostala šancu, aby som sa znova našla. Konečne som pochopila, že právo zmeniť svoj život mám len ja. A tak som zmenila, čo sa dalo. A začala som od seba. Tak som na teba konečne prestala myslieť, pretože som odrazu myslela na niečo dôležitejšie – na seba.

Asi každý človek musí v živote stretnúť niekoho, kto ho zmení. Vďaka tebe som sa stala lepším človekom. A predsa prišiel deň, kedy som dokázala byť šťastná aj bez teba. Zmenil si môj pohľad na život. Vďaka tebe som si začala vážiť samu seba a každý prežitý deň. 

Je pravda, že už nie som taká, aká som bola, keď som ťa stretla. Ale na tom už nezáleží, pretože dnes sa každý deň snažím byť lepším človekom, než som bola včera.

coverphoto: unsplash.com

 

Naša nová kniha o ženskom svete a ženskej sile už dostupná priamo u nás: TU.

Facebook komentáre