Andrea Bercik Nitkulincová a jej kniha “Bozkávam lepšie, ako varím”

On je šéfredaktorom miestneho denníka, ona jeho podriadená. On je ženatý chlap v najlepších rokoch, ona atraktívna bulvárna novinárka pracujúca na svojej kariére. Zapliesť sa zo zábavy so svojím šéfom je pre ňu hračka, ale ani jeho zákonitá nie je žiadna naivka.

Ktorá z nich je v skutočnosti väčšia mrcha?

“Odjakživa som sa štylizovala do roly naivky. Typ, ktorý ženy neznášajú a muži si kvôli nemu idú nohy polámať. Aby ste mi rozumeli neochkám prvoplánovo hrôzou, keď sa mi zlomí necht, a moje IQ nieje ani zďaleka dvojmiestne, ale za nevinnou vizážou éterickej bytosti, ktorú si vedome budujem, by ste v skutočnosti našli racionálne stvorenie, ktoré má prekuknuté celé mužské “plemä” a riadne s ním dokáže zametať. 

Som sviňa, lebo nás ženy k tomu život chtiac -nechtiac donúti. 

A okrem toho – pohrávať sa s mužmi ma nesmierne baví.Kým sa však nenudím a moja polovička seká dobrotu, je so mnou v podstate sveta žiť. Lenže bacha, keď začnem vystrkovať rožky… Potom sa vo mne niečo prepne a začnem byť naozaj, ale naozaj zlá. Dalo by sa povedať, že je zo mňa zrazu Óbermrcha.”

Kniha ma zaujala predovšetkým svojím názvom. Andrejka mi bola doteraz neznáma, no rada dávam šancu novinkám slovenských autorov.

Musím povedať, že neľutujem. Príbeh je hravý, ľahko čitateľný a dovolí nám nahliadnuť na vzťahy z trochu iného uhla pohľadu. Klára, hlavná hrdinka, je energická a šikovná mladá žena, ktorá veľmi rýchlo pochopila o čom život naozaj je a ako to v ňom funguje. Rozhodla sa, že nebude tou ženou, ktorú ovládajú city a muži, ale tou, ktorá drží opraty pevne v rukách. Na rovinu povedané, je tak trochu mrcha.

Bolo veľmi zaujímavé nahliadnuť do hlavy žene, ktorá má všetky svoje kroky vypočítané, ktorá sa dokáže odosobniť od svojich pocitov a túžob, len aby dosiahla svoje a ktorá je zdravo sebavedomá. Klára nie je žiadna modelka, no verí v seba a svoje schopnosti. Táto kniha je veľmi peknou ukážkou toho, že každá z nás môže byť výnimočná a neodolateľná, len treba chcieť. Musíme si veriť a byť so sebou spokojné. A tam to všetko začína. V nás. V našej hlave. Musíme si byť vedomé svojej hodnoty a potom pôjde všetko zrazu akosi ľahšie.

Príbeh je plný vtipných a satirických momentov, ktoré vás pobavia a rozosmejú. Klára vám dovolí nahliadnuť do sveta publicistiky. Pracuje ako redaktorka kultúry v novinách a dokonale opisuje situácie, kedy je potrebné doslova “použiť lakte” a zatnúť zuby, aby si vybudovala meno a svoje miesto. V práci padne do oka ženatému šéfovi a ich spoločný príbeh naberie poriadne obrátky. Klára totiž tiež nie je nezadaná. Nasleduje množstvo situácii, s ktorými sa stretávajú mnohé z nás, no hlavná hrdinka ich rieši so svojským štýlom a zaručene sa máte na čo tešiť.

Odporučila by som túto knihu všetkým ženám, ktoré sú zvedavé na to, ako to vo svete takej vypočítavej mrchy funguje. Je naozaj taká zlá? Alebo len vie, ako život žiť naplno a poriadne? Dovolím si tvrdiť, že kúsok takejto ženy je v každej jednej z nás. Tak nazrite pod povrch svojho druhého JA a prečítajte si príbeh o tom, aké by to bolo, keby ste sa rozhodli dať voľnú ruku tomu malému diablikovi, ktorý vám občas šepká do ucha…

“Keď ja vôbec neviem, či som preňho dosť dobrá,” húdla si svoje Kamila a ja som pomaly prestala udržiavať konverzáciu. Mne by o sebe nikdy nenapadlo pochybovať. Keď sa niekomu nepáčim, nech ide kadeľahšie. Predsa sa nikomu nebudem doprosovať. Možno aj preto som nikdy netrpela nedostatkom pánskej pozornosti.

Práve naopak. Vďaka príjemnému vzhľadu, zmyslu pre humor a vrodenej schopnosti koketovať, som mohla mať každého, koho som chcela. Nieže by som vyzerala ako z titulných stránok, ale rozhodne som stála za hriech. Pohľad na mňa sa mužom páčil a bola som si toho plne vedomá. Samozrejme, že by som chcela mať dlhšie nohy, neskrotné ryšavé kučery by som vymenila za “upratané” blond háro a pehatý “pršinos” ma privádzal do zúrivosti. No moja bezstarostnosť, hravá chuť flirtovať, možno dvojzmyselnosť… Chlapom to jednoducho mútilo hlavu…

V prvom rade by som sa chcela Andrejke veľmi pekne poďakovať za rozhovor 🙂 Tak nám prezraď, kto je Andrea Bercik Nitkulincová?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Knižná recenzia #1 – Zápisník alkoholičky (Michaela Duffková)

Narodila som sa v Košiciach, vyštudovala som odbor Teória a riadenie kultúry na Filozofickej Fakulte Prešovskej Univerzity v Prešove. Jedenásť rokov pracujem ako redaktorka kultúry a šoubiznisu v redakcii denníka Korzár, predtým som pôsobila v denníku Košický Večer a ako manažér v Krajskom osvetovom stredisku. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, takže potrebu realizácie som pretavila do písania kníh. V prípade tohto titulu bolo mojou ambíciou potešiť čitateľov sviežim perom a nemalou dávkou humoru.

„Bozkávam lepšie ako varím“ je tvoj debut. Čo ťa priviedlo k myšlienke napísať knihu?
Ako som spomenula, starám sa momentálne doma o malého synčeka a písanie mi chýbalo, tak som sa trochu „vyšantila“ v rámci tejto knižky.

Myslím, že sa ti podarilo napísať veľmi dobrý, dosť realistický a vtipný príbeh. V tvojej knihe čitatelia nenájdu klasický romantický príbeh lásky. Čo ťa inšpirovalo? Ako sa zrodili tvoje postavy a špeciálne hlavná hrdinka?

pinterest.com

Existujú rôzne typy ženských románov. Nemám nič proti sladkým romancám, no osobne mi je bližšia irónia, preto je aj moja kniha skôr riadne uštipačným náhľadom na vzťahy. To však neznamená, že nemám z času na čas rada večeru pri sviečkach, kytice kvetov „len tak“, či vyznania lásky. Hlavná hrdinka je síce, čo sa týka mužského pokolenia, trošku mrcha, no priznajme si, ktorá žena občas nie je… Najmä ak muži preferujú práve takéto typy a nie nevýrazné submisívne sivé myšky. Jednotlivé postavy sú vždy niekým inšpirované, no väčšinou ide o mix viacerých osôb z môjho okolia.

Je tvoj príbeh fikcia, alebo si čerpala zo skutočných udalostí a skúseností?
Je to na 50 percent fabulácia a 50 percent realita – väčšina zážitkov sa totiž naozaj stala 🙂

Aká osobnosť si ty? Máš niečo s hlavnou hrdinkou spoločné, alebo si úplne iná?
Som asertívna, veselá a občas trochu pojašená realistka, s hlavnou postavou mám spoločné to, že pracujeme v novinách, sme ctižiadostivé a niekedy máme streštené nápady. Ja sa však s mužmi zámerne nepohrávam a šéfa som si, na rozdiel od Kláry, vzala naozaj za manžela 🙂

To je skvelé, gratulujem 🙂

Plánuješ teda aj nejaké pokračovanie knihy? Alebo zvolíš iný smer či žáner?
Práve som dokončila knižku z trošku iného súdka – ide o titul pre deti Vodné dobrodružstvá. Je to dobrodružno-náučná kniha zo série Slovensko – krajina plná tajomstiev, ktorá vyjde už teraz koncom augusta. Aktuálne píšem niečo ako krimitriller, tak uvidím, ako to dopadne.

Ďakujem krásne za tvoj čas a ochotu 🙂 Chcela by si venovať pár slov aj svojím čitateľom a budúcim čitateľom?

Veľmi si vážim každého svojho aktuálneho či budúceho čitateľa. Verím, že moje príbehy všetkých pobavia, zaujmú a rozveselia. Budem sa o to čo najviac snažiť aj v budúcnosti. Nesmieme sa totiž brať až tak vážne 🙂

Ďakujeme za rozhovor 🙂  Sme veľmi radi, že si si na nás našla čas. Prajeme všetko dobré a tešíme sa na ďalšie knihy.

Knihu “Bozkávam lepšie, ako varím” je možné zakúpiť  TU .

Facebook komentáre