Boli chvíle, kedy som si priala, aby ma miloval a nastala v mojich aj jeho citoch rovnováha. Žiadne, ja milujem a ty si užívaš, ja prosím a čakám a ty si myslíš bohviečo… A ako tento vzťah vnímam dnes? Pravdu? Ako stratu času. Ako obdobie, kedy som sa v niekoho očiach doslova zhadzovala. Stačilo mi tak málo, aby som bola šťastná v tom najväčšom nešťastí, aké som sama sebe mohla spôsobovať… Dnes by som si nepýtala lásku. Dnes som už z týchto hier vyrástla a určite by som tak dlho nečakala na zázraky. Dnes by som mu povedala iba jedno… Buď ma miluj, alebo nezdržuj.

Viem, že takýchto lások, kedy jeden toho druhého napína ako gumu na gatiach, je mnoho. Nevieš, na čom si. Vzduchom svištia sľuby, ale chýbajú skutky. Chvíľu tu nie je, nastala odmlka a potom sa objaví, keď si to začínaš v sebe nejako upratovať. Nevieš odolať, pretože po stýkrát to začína vyzerať, že sa spamätal. Pár dní sa cítiš milovaná, no zakrátko si pripadáš ako tá, ktorá je odkopnutá a zabudnutá. Nevieš, či sa len hľadá alebo má pred tebou nejaké tajomstvá. Už sa nevyznáš ani v tom, či sa viac hneváš na seba alebo na neho.

unsplash.com

Stretla si človeka, ktorý ťa nemiluje, ale zdržuje…

A ver, že ich na svete nie je málo. Niektorí ľudia nám zabudnú povedať, že milovať nevedia či nechcú. A o to viac ich máme vo zvyku milovať my, pretože si v tej chvíli nedokážeme priznať, že nás iba zdržujú. Práve preto je dôležité mať na pamäti, že ak miluješ ty, je to len polovica diela. K láske, ktorá by hriala pri srdci, potrebuješ aj ďalšieho umelca, ktorý by sa k tomuto dielu pripojil. Sama to neutiahneš, nech sa budeš snažiť akokoľvek. Môžeš byť neviem ako samostatná, silná či odhodlaná. Vstupuješ do rieky, ktorej prúd je proste silnejší ako ty.

Sú vzťahy, v ktorých nemôžeme žiadať lásku donekonečna. V niektorých vzťahoch musíme čím skôr pristúpiť k osobe, ktorú milujeme, a povedať jej: Buď ma miluj, alebo nezdržuj. 

Tam vonku čakajú ďalší, ktorých nemáš možnosť stretnúť a ani si ich všimnúť, pretože máš oči len pre jedného muža. Na to, prosím, pamätaj – nie je jediný na tomto svete. A vieš, čo mňa naučil takýto vzťah? Že niet krajšieho pocitu, ako keď sa jediný muž v mojich očiach stane jedným z mnohých.

unsplash.com

A ak si vravíš, že predsa len musíš ešte chvíľu počkať…

Buď si istá, že to, čo k tebe patrí, si ťa nájde. Ak ti je tento vzťah predsa len súdený, len sa musí mnoho vecí spočiatku utriasť, ver mi, nič ti neujde, ak mu ukážeš, že ti tento stav nevyhovuje. Žiadnej láske doposiaľ neublížilo, ak sa jeden z dvojice odmietal zraňovať a mal vlastnú hrdosť. Práve naopak… Uvidí, že mu už prihára pod zadkom, vďaka čomu sa buď vzchopí, alebo z tvojho života nadobro odíde a nebude ťa viac zdržovať.

Ukázať niekomu, že sa neuspokojíš len s omrvinkami, je to najlepšie, čo sama pre seba môžeš urobiť.

Ak sa nachádzaš vo vzťahu, v ktorom ti bolo sľúbené, že raz zažiješ ideálnu lásku, nikomu neuškodíš, keď sa rozhodneš dať mu najavo, že chceš buď lásku – takú, ktorú cítiš aj ty, alebo svätý pokoj. Pamätaj… Buď ma miluj, alebo nezdržuj… Nič medzi tým.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rob to, čo cítiš, nie to, čo sa od teba očakáva

Coverphoto: Photo by Mike Von on Unsplash

Ak sa vám páčil tento článok, rady by sme vám dali do pozornosti Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre