Viem, drahá. Viem presne, ako sa v tejto chvíli cítiš. Mám to skúsiť opísať? Cítiš sa ako kvapka vody v saharskej púšti. Ako pierko poletujúce v atmosfére. Ako kúsok črepiny na dne oceánu. Trafila som sa? Ten pocit beznádeje, aký teraz pociťuješ, je tak stiesňujúci, až máš pocit klaustrofóbie a nemôžeš sa nadýchnuť.
Môžem ti však povedať len jedno… Raz to prejde… Aj ten najhorší deň sa raz skončí, aj z tej najväčšej nočnej mory sa raz zobudíš. Viem, že teraz to tak nevidíš, ale sľubujem ti, že raz to budeš znovu ty.

Budeš sama sebou, ba čo viac, budeš novou verziou samej seba. Silnejšia ako kedykoľvek predtým, pretože si sa z úplného dna vyškriabala opäť nahor. A vieš, čo je najlepšie? Že si to dokázala bez neho. 

Akosi to vždy dokážeš prekonať. A tentoraz spravíš to isté. Vyzdravieš, dospeješ a znovu sa usmeješ. 

Pri problémoch a ťažších obdobiach ľudia veľmi často hovoria veci typu „všetko má svoj dôvod“ alebo „všetko je tak, ako má byť“. Áno, je to pravda. Určite sa všetko v našich životoch deje z určitého dôvodu, aj keď my ho ešte nevidíme.

pinterest.com

A povedzme si pravdu, občas ho nevidíme dosť dlho a možno nikdy nepochopíme, prečo sa určité veci stali. No v momente, keď máš pocit, že sa ti rozpadol celý svet, a máš chuť len a len plakať, nechceš počúvať, že takto to má byť. Preto ti to ja teraz hovoriť nebudem. Povieš si to ty sama, po nejakom čase. Povieš si to, keď si všetko premeníš na drobné a pochopíš. 

Teraz ti poviem niečo iné…

Možno sa to tiež zakladá na starej pravde, ale nič iné ti naozaj nepomôže. Daj tomu všetkému čas. Ver mi, naozaj. Tiež som to prežila a čas je to jediné čo pomôže. Netvrdím ti, že bude stačiť týždeň, či mesiac. Niektorí ľudia budú v tebe vyvolávať zvláštne pocity ešte roky. Podľa mňa je to priamo úmerné láske, ktorú si k nim cítila.

Neboj sa priznať, ako veľmi si ho milovala. A ak to bolí, niečo ťa to učí. 

Najlepšie, čo teraz môžeš urobiť, je zhlboka sa nadýchnuť a na pár sekúnd skúsiť nemyslieť. Hlavne nemyslieť na neho. V dnešnom svete je „vymazanie“ človeka zo svojho života o dosť ťažšie ako v minulosti. Všetky tie sociálne siete sú síce nápomocné, no v prípade, kedy chcete na niekoho zabudnúť a jediné, čo robíte je, že ho stalkuje na FB či insta, to má priam opačný efekt.

pinterest.com

Preto by si jednoznačne mala prerušiť komunikáciu…

A nemyslím tým len to, že si prestanete písať, ale že si prestaneš pozerať jeho a vaše staré fotky, čítať staré správy, či sledovať kto mu lajkuje najnovšie príspevky. 

Nedovoľ osobe, ktorá ti zlomila srdce, byť dôvodom, prečo nemôžeš jesť, spať a normálne fungovať. Nemajú právo ťa takto paralyzovať. Vstaň a začni žiť.

To, čo teraz potrebuješ totiž nie je mobil, ale skutoční priatelia. Priatelia sú v živote dôležití stále, ale v čase kedy máš pocit, že sa ti zrútil svet sú ešte k tomu aj liekom. Možno si s nimi počas vzťahu netrávila toľko času ako predtým, čo je pochopiteľné, no teraz naozaj neexistuje nikto, kto by ti rozumel lepšie.

Vyrozprávaj sa…

Ak potrebuješ plač, pokojne sa aj opi, ak si myslíš, že ti to pomôže. A opäť plač a rozprávaj o tom ako sa cítiš. Nedus to v sebe. Ak potrebuješ smej sa. Vysmej sa svetu, že ťa položil na kolená, ale ty si silná a pôjdeš zase hore! Daj si koľko času len potrebuješ na to, aby si sa z toho dostala. Aby si sa dostala z neho.

Vôbec sa netráp ak ti všetci naokolo budú vravieť, že by si už mala byť z toho vonku. Ak to tak necítiš, je to v poriadku. Čo však v poriadku nie je, je vytvárať si v hlave scenáre, ktoré nie sú pravdivé. Je vlastne úplne jedno, kto to ukončil, jednoducho je koniec. A prvá vec, ktorú musíš urobiť je prijať to. Prijať, ak to bolo jeho rozhodnutie, ale prijať i to, ak to bolo to tvoje.

Niekedy totiž bolí aj to správne rozhodnutie. 

pinterest.com

Čo určite nerob, je hľadanie šťastia hneď v inom vzťahu…

Je pravda, že by ti to na pár chvíľ pomohlo, ale všetky tie pocity, ktoré si v sebe nevyliečila zo vzťahu predtým, by ťa skôr či neskôr dobehli a bolo by to ešte horšie. A jediné, čo by si dosiahla, by bolo to, že by si ešte k tomu ublížila ďalšiemu človeku, ktorý možno prišiel do tvojho života bez toho, aby vedel, čím si teraz prechádzaš.

Som úplne zničená, ale nikdy neublížim nikomu spôsobom, akým bolo ublížené mne.

Ako bude čas plynúť budeš na neho myslieť menej. Najprv len na 5 minút, potom na hodinu a časom si uvedomíš, že prešiel skoro celý deň bez myšlienky na neho. Už teraz ti však musím povedať, že ťa to bude stáť veľa sĺz a najmä veľa síl, ale napokon to prejde. 

Tvoj život mal význam pred ním, má aj teraz…

Musíš sa však sústrediť na seba, nie na vás. Viem, že to bude trvať a nikto ti nedá návod ako to všetko zvládnuť. Počúvaj svoje srdce, ono ti povie čo máš robiť, ver mi.

Čítaj si tieto slová dovtedy, kým si ich nevryješ do pamäte a nezačneš sa podľa nich chovať. Vieš, my dve sme si podobné viac, ako si myslíš. Ja si ich totiž tiež musím čítať stále dookola. Kiežby som ťa mohla držať za ruku a mohli by sme si tak pomôcť jedna druhej. Buď však silná, nie si v tom sama…

Autor: Anonym

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Chcem späť toho, koho som spoznala...

Coverphoto: Photo by Siyuan on Unsplash

Facebook komentáre