Čo považuješ za najväčšiu chybu vo svojom živote? 

Na chybách je najlepšie to, že hoci by sme sa z nich mali poučiť, zopakujeme ich. Vieme, čo bude nasledovať. Ale urobíme to znova. Pretože sme ľudia. Radi veríme, že tentoraz sa čosi zmení, že nás naše rozhodnutie konečne privedie k happy endu. Príliš rýchlo zabúdame na bolesť a slzy, ktoré si takto sami spôsobujeme. Zabúdame na to, že sme sa sami odsúdili prežiť to všetko znova. 

Ako sa môžeme vyhýbať chybám iných ľudí, keď sa len málokedy dokážeme poučiť zo svojich vlastných? 

Najhoršie sú chyby, ktorých sme sa nedopustili. Slová, ktoré sme nedokázali vysloviť a skutky, ktoré sme sa báli urobiť. Vtedy môžeme iba ľutovať, že sme zmeškali šancu, ktorá mohla všetko zmeniť.

pinterest.com

Každý človek má vo svojej duši zapísanú každú svoju chybu, každé sklamanie a každé zlé rozhodnutie.

Vytvárajú okolo neho celý oceán, v ktorom sa musí naučiť plávať, ak sa nechce donekonečna zožierať ľútosťou. Je to tak. Buď sa naučíš tolerovať svoje chyby, ktoré už nemôžeš napraviť, alebo ťa pocit viny postupne zničí. A vina je pocit nadmieru nepríjemný. Berie ti energiu, spánok a chuť do života, až pokým sa netopíš vo vlastných výčitkách.

Chybou nazývame lásku k nesprávnemu človeku, zlé rozhodnutie v oblasti kariéry alebo jednoducho za chybu považujeme niektorú našu vlastnosť. Ale za ktoré chyby skutočne môžeme my? Ak si naivne uverila niekomu, kto ti sľuboval oddané priateľstvo alebo vernú lásku a nemyslel to vážne, nebola to celkom tvoja chyba.

Ľudia sú totiž od prírody naivní a niektorí zas naopak dokážu klamať doslova majstrovsky. Ale ak obetuješ človeka, ktorý ťa miluje a s ktorým dokážeš byť šťastná, len pre chvíľkovú známosť, tak to je tvoja chyba. Pretože si mala na výber. Chyba je to, keď si z dvoch možností vedome vyberieš tú, ktorá predstavuje väčšie zlo. V ideálnom prípade tak neublížiš len sebe, ale aj minimálne jednému človeku, ktorého máš rada. 

pinterest.com

Za chyby sa platí. Je to síce otrepaná fráza, ale je pravdivá. Každá chyba, ktorej sme sa vedome dopustili, si raz vyberie svoju daň. Vráti sa ako bumerang. Zasiahne vtedy, keď to najmenej čakáme. Vtedy, keď nie sme pripravení platiť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Chýbaš mi ako najlepší priateľ, o ktorého som prišla

Iste, žiadny človek nemá právo súdiť iného človeka. Zvlášť, ak v podobnej situácií nikdy nebol. Ale ľudia si tisíckrát častejšie všímajú chyby iných ako tie svoje. 

Preto, keď sa budeš nabudúce rozhodovať medzi dvoma možnosťami, zvoľ si tú, ktorá ti ublíži menej. Zvoľ si tú, ktorá nikoho neohrozí. Niekedy je dobré použiť viac rozum ako srdce. A neriskovať tých, na ktorých ti záleží. Pretože niektoré chyby sa už nedajú napraviť. Ani odpustiť. 

coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre