Cítite sa stále ako dieťa? Pevne verím, že aspoň v niektorých situáciách áno. Pretože ja osobne mám takéto momenty najradšej – keď sa znovu cítim bezstarostne, nemám žiadne povinnosti a môžem sa smiať z plného hrdla, akoby neexistovalo nič iné, len prítomný okamih.
Občas ľutujem, že som sa ako dieťa tak veľmi „ponáhľala do dospelosti“. Tešila som sa na to, keď budem dospelá, aby som potom, keď sa tak stalo, zistila, že chcem byť znovu dieťaťom.

Ale aj o tom je život… O chvíľach, kedy chceme vrátiť či predbehnúť čas alebo aspoň na malý okamih stopnúť prítomnosť, aby sa nám nikam nepominula. Dnes sme pre vás pripravili citáty, ktoré sa týkajú dvoch krásnych období nášho života – detstva a dospelosti, kedy sa niektorí z nás rozhodnú stať sa rodičmi.

Veríme, že sa pri ich čítaní zamyslíte, že pohladia presne tie miesta na duši, ktoré lásku potrebujú, a že na chvíľu, v tom najlepšom slova zmysle, zastane váš čas.

Nesnaž sa byť dokonalou mamou, pretože táto cesta vedie len k výčitkám. Buď mamou, ktorá miluje, odpúšťa, ktorá je oporou, ktorá nezabúda na to, že sama raz bola dieťaťom. A vtedy si môžeš byť istá, že budeš dokonalou.

Predstavme si, že všetko, čo prežijeme ako deti, v nás zostane už na celý život. A pripomeňme si to vždy, keď sa na naše dieťa pozrieme.

Človek, ktorý ani v dospelosti nezabúda na svojich rodičov, si neskôr, keď sám bude starý, nebude vyčítať, že tomu najtrvácnejšiemu vzťahu v jeho živote nevenoval dostatok pozornosti.

Snažme sa vychovávať svoje deti tak, ako by od nich závisela naša budúcnosť, a pokúsme sa pochopiť, že to nie je len naša predstava.

Môžeš byť pokojná. Detská pamäť funguje síce nevyspytateľne, no pritom tak veľmi spoľahlivo. Z jeho mysle sa vytratia spomienky, kedy sa na teba tak veľmi hnevalo a zostanú tam len momenty, o ktorých si myslíš, že ich teraz ani len nevníma. Dieťa zabudne na to, že si párkrát prišla o nervy a nikdy ti v dospelosti nebude vyčítať, že nemalo značkové oblečenie či drahé hračky. No bude si pamätať chvíle, kedy si bola s ním. Kedy jedinú istotu našlo v tebe. Kedy sa odvážilo povedať ti, že urobilo chybu, a ty si mu ju bez výčitiek pomohla napraviť. Ako hovorím… Detská pamäť je nevyspytateľná, ale spoľahlivá…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Dopraj jej to, čo dáva ona tebe...

Ten, kto si ponechá kúsok dieťaťa vo svojom srdci aj v čase, keď sa sám stane rodičom, si môže byť istý, že zvíťazí nad všetkým, čo ho v živote postretne.

Jedného dňa si každý z nás povie, že sme mali stráviť s našimi rodičmi omnoho viac času.

To najkrajšie, čo môžeme svojmu dieťaťu dať, je pohľad, ako sa jeho rodičia navzájom milujú.

Nemám rád, ak je vyslovená otázka, či je niekto pripravený stať sa rodičom. Na to sa totiž pripraviť nedá. Mať dieťa, to je ako stáť na vlne lásky, strachu, zodpovednosti a otázok, na ktoré vám každý dá inú odpoveď. Je to ako pád zo strmého kopca a zároveň ten najkrajší let. A sami musíte uznať, že na niečo také sa pripraviť nedá. Môžeme po tom iba túžiť, no nikdy sa nebudeme cítiť dostatočne pripravení.

Milovať z celého srdca a občas sa cítiť z celého srdca za túto lásku nenávidený, presne o tom je rodičovstvo.

Až naše vlastné dieťa nám ukáže, ako veľmi mali naši rodičia pravdu.

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre