Vianoce… Niekomu toto obdobie pripomína nekonečný zhon, rátanie peňazí a šialený tlak v práci. Občas aj ja mám pocit, že Vianoce predstavujú akýsi čudný priesečník v našich životoch – ľudia sa občas správajú, akoby sa Vianocami všetko končilo a to, čo sa nestihne pred nimi, už nemá zmysel dokončiť, kúpiť či urobiť neskôr. A potom sú tu ľudia, ktorým myšlienka na Vianoce rozžiari tvár. Usmejú sa a so zasneným pohľadom si zaspomínajú na detstvo, prvé Vianoce so svojou vlastnou rodinou, na všetky okamihy, ktoré majú s Vianocami späté…

A ja týchto ľudí obdivujem. Nezabudli na to, čo je podstatné. Nezabudli milovať a zvážiť, či im neopodstatnený stres stojí za to, aby si nechali pokaziť najkrajšie sviatky v roku. Každý rok sa snažím byť ako oni. Nie vždy a nie stále sa mi to darí, ale v snahe nepoľavujem. Dúfam, že ste na tom rovnako. Pretože sa občas naozaj zbytočne naháňame za niečím, čo aj tak nikdy nedobehneme. Nie je dôležité, akú máme výzdobu, aký veľký je stromček, koľko darčekov sme si mohli dovoliť. Ale dôležité je, koľko ľudí môžeme obdarovať. 

Dnes sme pre vás vybrali citáty s vianočnou tematikou, ktoré sú pripomienkou toho, na čo občas zabúdame. Tak sa, prosím, zastavte a povedzte si, že vám nič nestojí za to, aby ste pod stromčekom boli unavení. 

Vianoce nepredstavujú isté obdobie v roku ohraničené dátumom. Vianoce, to sú… Pocity, ktoré máme spojené s vôňou, spomienkami a momentmi. A našou úlohou je tieto emócie v sebe nájsť nielen vtedy, keď nám to prikazuje kalendár. (Edna Ferber)

Najkrajší darček, aký môžeme nájsť pod stromčekom, je niečo, čo sa nedá kúpiť za peniaze. Až časom pochopíme, že ten najvzácnejší dar predstavuje zomknutá rodina, ktorej členovia sa milujú každý deň v roku a uvedomujú si krehkosť týchto okamihov. (Burton Hills)

Sú ľudia, ktorí nemajú radi Vianoce. Vravia, že je to komerčný sviatok, ktorý do našich životov vháňa len zbytočný zhon a stres. No ja si myslím opak. Vianoce sú v dnešnej dobe nevyhnutnosť. Vždy dúfam, že si vďaka nim ľudia uvedomia, na čom naozaj záleží. A že na to prídu skôr, ako stratia niečo či niekoho, kto im počas Vianoc neskôr bude chýbať. (Eric Severeid)

Viac ako dary milujme skutočnosť, že sa v našej blízkosti našla osoba, ktorá nás niečím obdarovala. (Brigham Young)

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ako zabudnúť – citáty, ktoré nemajú autora, ale krásnu myšlienku

Štedrý deň… Jediný deň v roku, kedy sa viac usmievame, viac dúfame a menej myslíme na starosti, hádky a chvíle, cez ktoré sme sa stále nedokázali preniesť. Len v tento deň sme ľuďmi, akých by sme počas roka chceli stretávať a akými sme vždy chceli byť, no svet nás zmenil. (Frank Cross Scrogged)

Čím som starší, tým viac si želám, aby som našiel spôsob, ako uskladniť vianočnú atmosféru, napríklad v zaváraninovom pohári. A ten by som opatrne každý mesiac otváral vždy, keď mi začne chýbať láska a elementárna vľúdnosť k ľuďom. (Harlan Miller)

Vianoce nám dovolia zastaviť sa a zamerať sa veci, pocity a ľudí, na ktorých bežne zabúdame. Tak nedovoľme, aby sme sa naháňali za darčekmi, ale v pokoji radšej uchopme radosť a lásku. (David Cameron)

Želám si, aby žiaden človek natoľko nevyrástol a nenechal sa zničiť životom, aby prestal vnímať čaro Vianoc. (Autor neznámy)

Svet a ľudia v ňom počas roka predstavujú starca v dôchodkovom veku. No cez Vianoce… Vtedy sa všetci vrátime do detstva a stávame sa miniatúrnymi postavičkami s veľkou dušou. (Phillips Brooks)

Človek, ktorý si bežne nenosí v duši pocity, ktoré sú pre Vianoce charakteristické, ich pod stromčekom nájde len veľmi ťažko. (Roy L. Smith)

Práve láska v srdci, ktorú si počas života v sebe neustále pestujeme, je tou, ktorá dokáže rozprúdiť vianočnú atmosféru. (W. T. Ellis)

Čaro Vianoc spočíva v tom, že šťastie a prekvapenie ostatných, dokáže urobiť šťastnými nás. (Toni Sorenson)

Vianoce nie sú o súčasnom okamihu. Vianoce sú súhrou spomienok, ktoré sú pre nás tak vzácne, že na ne nikdy nechceme zabudnúť. (Winston Churchill) 

Ľudstvo začne byť skutočne šťastné len vtedy, ak si kúsok Vianoc ponechá vo svojej duši v  každom ročnom období. (Helen Steiner Rice)

To, že si dospelý, si uvedomíš vtedy, keď sa prestaneš tešiť na darčeky a najväčšiu radosť v tebe vyvolá fakt, že okolo stromčeka sedia tí istí ľudia, ktorí tam boli aj pred rokom. Pretože nie je dôležité, čo dostaneme. Ale či sa máme o tieto chvíle s kým podeliť. (Autor neznámy)

Krásne Vianoce želá celá redakcia Úlomky ženy ♥

Facebook komentáre