Spomínam si na rozchod, po ktorom som si myslela, že môj život nebude nikdy taký ako predtým. Nedokázala som si predstaviť, ako budem ďalej žiť s pocitom, že on si niekde žije svoj vlastný život. Bezo mňa… Budem sa ešte niekedy smiať? Tak úprimne a od srdca? Ako budem schopná ešte niekomu veriť? Myšlienka na to, že sa raz zamilujem do niekoho iného, mi pripadala desivá a úplne nereálna. Bála som sa každého nového dňa, ktorého ráno mi pripomenulo, že som sa znovu prebudila do reality, ktorá ma ničila.

A čo sa stalo potom? Znovu som sa zamilovala, tentokrát už do muža, s ktorým ide život ako masle. Znovu sa smejem, znovu vstávam ráno z postele s tým, že nemám ťažký balvan na hrudi. A ten, kvôli ktorému sa môj svet kedysi rúcal, ma dnes úprimne nezaujíma. Nespája ma s ním nič, len spomienky, ktoré keď sa mi v myslia sem-tam vynoria, necítim hnev ani potrebu sa mu pomstiť. Stalo sa presne to, čo sa stať malo.

Viem, že rozchod dokáže dušou človeka nemálo otriasť. Je to v poriadku. Každý koniec niečoho, o čom sme predpokladali, že bude večné, bolí. A hoci by som vám rada napísala akýsi recept, po ktorom všetka bolesť zmizne, nedá sa to. Niečo také totiž neexistuje. Môžem vám dať len jednu radu – neutápajte sa v tom, čo cítite, a dôverujte životu. Mne osobne sa stalo mnoho nepekných vecí. No s odstupom času už dokážem vidieť ich význam, ich dôvod. Všetko sa deje pre niečo. A občas nás život musí odtrhnúť od ľudí, ktorých sme sa držali zubami-nechtami držali, hoci to s nimi nebolo ono.

Dnes som pre vás pripravila pár citátov, ktoré moje predošlé slová iba potvrdzujú. Rozchod nie je koniec sveta. Je to koniec istej životnej kapitoly. A verte mi, že rozchod môže byť aj novým začiatkom…

Rozchod je zradný v tom, že nám dáva pocit, že to sami nezvládneme. Že sa z nás stáva len neúplná polovica, ktorej náprotivok práve odišiel preč. No v týchto chvíľach je dôležité tomu pocitu nepodľahnúť. Neveriť mu, nepripustiť, aby sa stal skutočnosťou. Ver mi, že aj ty deň za dňom budeš cítiť čoraz väčšiu slobodu a klamlivé zdanie neúplnosti sa bude javiť ako ilúzia. Rozchod bolí, pretože sme zistili, že tá láska nám nie je súdená na celú večnosť. Nie preto, že by nás osud odtrhol od niekoho, kto k nám mal patriť po celý život.

Ak si musela bojovať o kúsok pozornosti, ak si láske odovzdala aj tie kúsky tvojho srdca, ktoré majú patriť iba tebe, ak si musela neustále odpúšťať a prichádzala si na to, že mnoho z tých slov, boli len klamstvom… Naozaj máš teraz dôvod smútiť?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ako zabudnúť – citáty, ktoré nemajú autora, ale krásnu myšlienku

Ľudia ťa sklamú. Vzťahy sa rozpadnú. Budeš cítiť iba bolesť a zmätok a budeš tápať. No je len na tebe, či za tým urobíš hrubú čiaru alebo budeš stále túžiť po návrate niekoho, s kým by sa celé to peklo iba začalo odznovu.

Nechať odísť tých nesprávnych ľudí je to najlepšie rozhodnutie nešťastne zamilovanej duše.

Tí, ktorí sú skutočnou polovičkou nášho srdca, by nám nikdy neublížili. Veď prečo by niekto ublížil niekomu, s kým tvorí celok? Ničil by tým i seba… A tak si vždy, keď budeš mať pocit, že odišiel človek, ktorý k tebe patril, spomeň na moje slová. Tí praví ľudia neodchádzajú, neťahajú ich od nás preč iné ženy či iní muži. Tí praví zostanú, nech sa v našich životoch odohráva akákoľvek búrka.

Nauč sa ľudí vo svojom živote nedržať nasilu. Nechaj ich ísť, ak chcú. Oni raz pochopia, že odišli od osoby, ktorá ich milovala. No ty si zatiaľ uvedomíš, že si sa mesiace snažila zachrániť vzťah, do ktorého si úsilie dávala iba ty.

Niektorí ľudia z našich životov musia odísť, aby sme neskôr pochopili, čo všetko sme si láskou k nim odopierali.

Vieš, naozaj nikdy nezabudneš… No raz všetkému budeš rozumieť a spomienky na neho už nebudú bolieť, ale stanú sa dôležitou lekciou.

Lásku neuprosíš, aby zostala. Môžeš sa jej celá sľúbiť, môžeš jej ukázať, že sa kvôli nej vzdáš všetkého, na čom ti predtým záležalo, no vieš… V skutočnosti toto láska nemá rada. Bojí sa zostať tam, kde by mohla ublížiť. A to je dôvod, prečo ľudia, ktorých milujeme z celého srdca, musia od nás odísť. Aby sme viac netrpeli a aby sme pochopili, že ak ľúbime až príliš, na úkor seba samého, nejde o lásku, akú si zaslúžime.

Nestratila si až tak veľa. Prišla si o osobu, ktorá ti možno klamala, ktorá možno pochybovala, či si ty tou pravou. A on? On sa rozlúčil so ženou, ktorá k nemu cítila iba čistú lásku. Keď si to takto na rovinu povieš, stále máš pocit, že ty si tou, ktorá má dôvod smútiť viac?

Nikdy nedovoľ, aby ťa strach zo samoty prinútil vrátiť sa k tým, ktorí si tvoju prítomnosť nevážia.

Život je príliš krátky na to, aby sme ho premárnili smútením za niekým, s kým to už raz nevyšlo…

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre