Čo si predstavujete pod pojmom strata? Ešte kedysi by vo mne toto slovo evokovalo spomienky na obdobie plné šialeného smútku. No ruku na srdce… Každý z nás už oplakal niečo, čo nám nikdy nepatrilo, a až neskôr sme mali možnosť zistiť, že sa nám bez toho žije akosi lepšie… Pretože keď sú všetky pocity príliš čerstvé a emócie zasa príliš horúce, nedokážeme vidieť realitu triezvym pohľadom. Takí sme my ľudia… Neradi strácame, rýchlo sa viažeme a nedokážeme sa pustiť ani toho, čo nám spôsobuje bolesť…

Dnes sme si preto pripravili pár citátov, ktoré sa na stratu pozerajú z rôznych uhlov pohľadu. A mnoho slov, ktoré nájdete nižšie, sú krásnym dôkazom, že nie každá strata je skutočne stratou…

Myslela som si, že nie je nič dôležitejšie ako mať pri sebe tých, ktorých milujem. Odpúšťala som, verila som, snažila som sa, aby všetci vedeli, že tu vždy budem pre nich. No potom som pochopila jednu vec… Nie je dôležité, koľko ľudí vo svojom živote máme. Ale to, ako sa v ich spoločnosti cítime. A ak mám občas pocit, že v niektorom vzťahu strácam seba, nemám jediný dôvod v takomto vzťahu zostávať, hoci city z mojej strany stále pretrvávajú.

Niektoré straty sú príliš definitívne a nemenné. A o to viac nám pripomínajú, že si máme užívať chvíle s tými, ktorých spoločnosť by sme nevymenili za žiadne peniaze sveta.

Pokojne plač. Pokojne si dopraj čas na to, aby všetko prebolelo. No potom sa obzri okolo seba a sleduj, aký krásny môže byť tvoj život, v ktorom sa konečne nenachádza nik, kto by sa s tebou len zahrával.

Až neskôr sa ukáže, ktorou stratou sme získali viac, ako sme predtým mali.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ako sa vyrovnať so smútkom – citáty od neznámych autorov

Časom som zistila, že žiaden smútok neprišiel do môjho života „len tak“. Ale preto, aby ma niečo naučil a aby som pochopila, že sa nemám držať tých, ktorým je jedno, či raz stratia mňa.

Niektorých ľudí stratíme, pretože to tak zariadi život. Niektorých stratíme, pretože sa rozhodnú nebyť viac súčasťou nášho života. A niektorých stratiť musíme, aby sme kvôli nim viac nestrácali seba.

Nikdy nezostávaj vo vzťahu, v ktorom máš pocit, že niečo strácaš. Áno, každý vzťah si zaslúži obetu a kompromisy. Ale táto zmena by mala prichádzať sama a mala by si niektoré veci za sebou zanechať úplne prirodzene. Nie spôsobom, ktorý ti láme srdce.

Svet potrebuje ženu, ktorá sa s každou stratou lúči s vedomím, že nastáva jej nová príležitosť.

Všetci by sme si mali uvedomiť, že vo vzťahu by sme mali nachádzať to, čo nám ako single ľuďom chýbalo. Nie strácať kúsky z nás, ktoré už nikdy nezlepíme dovedna.

Presne tie straty, ktoré sme najviac oplakali, sa neskôr ukážu ako tie najdôležitejšie míľniky našich životov.

Už neverím na žiadne „navždy“. Navždy totiž znamená – pokiaľ nám to život dovolí.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre