Každý z nás už zažil ten moment, ktorý predstavoval akúsi pomyselnú deliacu čiaru medzi „životom predtým“ a „životom potom“. Otvorili sa nám oči, uvedomili sme si toľko skutočností, prestali sme si klamať alebo sme sa „len“ rozhodli urobiť radikálny krok, ktorý predstavoval vystúpenie z našej komfortnej zóny. Možno to bola skutočnosť prevratná a možno navonok úplne banálna… No koniec koncov už po nej nič nebolo také, ako bolo predtým.

A presne tieto momenty zobrazujú naše nové citáty. Nesú v sebe uvedomenia, ktoré ak by prišli skôr, ušetrili by sme sa od trápení a bolesti. A možno… Možno prišli v pravý čas. Vtedy, keď prísť mali.

… … … … …

Už si nič nevyčítaj. Už prestaň ľutovať dni, kedy si verila, že rozchod by bol tou najhoršou voľbou. Prestaň si hovoriť, že si naivná či hlúpa a že si pre jedného muža odhodila všetko, čo si mala. Vieš, mýliť sa je ľudské. A zmýliť sa v ľuďoch, ktorí nás neustále ťahajú k sebe, no nikdy nás pri sebe vlastne nechceli, je nielen ľudské, ale i nesmierne ľahké. Pretože tomu, kto zostal vo svojej podstate človekom, je prirodzené milovať a veriť. A nikdy by mu nenapadlo, že druhí ľudia dokážu lásku využívať ako zbraň.

Pochop už, prosím, jednu vec… Lásku si nevynútiš. Ani nátlakom, ani žiarlivosťou, ani zákazmi a ani láskou. Láska vzniká a láska sa dokazuje. A tam, kde nevznikla na oboch stranách, ju tomu druhému nedokážeš nikdy.

To najhoršie, čo si môžeš priať, je, aby si stretla niekoho, kto napraví to, čo iní napáchali. Nová láska však nemá byť poľnou nemocnicou. Nová láska má len dohliadnuť na to, aby sa rany, ktoré si si zacelila sama, nikdy viac neotvorili.

Najhoršia je taká láska, v ktorej zbieraš pochybnosti a na oplátku dávaš skutočné dôkazy lásky, ktorých hodnotu ten druhý nikdy nepochopil.

Dnes by som urobila mnoho vecí úplne inak. Odišla by som hneď, ako by som počula prvé „možno“. Neozvala by som sa skôr, ako by som nedostala odpoveď na moju predošlú správu. Počkala by som si na to, či tomu druhému budem chýbať. Sledovala by som skutky, prestala počúvať prázdne slová a nič by som si nedomýšľala… Toľko vecí by som urobila inak… No vieš, čo je na tom najhoršie? Že tieto chyby si uvedomíme, až keď ich urobíme. Až keď sa na nich nielenže popálime, ale celé v nich zhoríme. Toto sú chyby, ktoré sa najprv musia stať, aby sme pochopili, koľko škody sme nimi napáchali.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Slová od Alison Malee, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad všetkým, čo vás v kútiku duše trápi

Namiesto toho, aby sme niekoho učili, ako sa k nám má správať, trvajme na tom, že si k sebe pripustíme len takých ľudí, ktorí to už dávno vedia a pre ktorých je prirodzené správať sa k nám tak, ako si zaslúžime.

Až keď ťa prekvapí, koľko bolesti vydržíš, vtedy pochopíš, že toto nie je láska, ktorú si vždy chcela.

Drahá, vydržíš veľa. Vydržíš tolerovať vzťah, v ktorom nevieš, na čom si. Vydržíš znášať lásku, ktorá k tebe nie je vôbec láskavá a namiesto náklonnosti a nehy v nej nachádzaš len chlad. Vydržíš milovať niekoho, kto nemiluje teba aj celé roky. Ale prečo by si mala? Prečo by toto mala byť cesta, ktorú si zvolíš? Namiesto toho, aby si si dokazovala, koľko toho znesieš, skús popracovať na tom, aby si si raz mohla „dokazovať“, ako každým dňom vieš milovať viac a viac. Toho pravého… Toho, kto miluje i teba.

Sú len dva typy lásky. Taká, ktorá preskočí aj tvoje najkrajšie očakávania. A potom je tu taká, ktorá ťa naučí očakávať aspoň to najmenšie minimum. Tak si, prosím, vyberaj opatrne.

Raz uvidíš, že čakáš na niečo, čo už vlastne ani nechceš. Raz sa pozrieš na toho muža a zistíš, že všetky tie sklamania, ktorými ťa namiesto lásky „obdaril“, zmenili v tvojich očiach nielen jeho, ale i teba. Raz prídeš do štádia, kedy si povieš, že ťa viac už sklamať nemôže, pretože už prekonal všetky tvoje najhoršie predstavy. A vtedy sa prestaneš pýtať, či odísť alebo zostať, či raz zabudneš alebo na neho budeš myslieť naveky. Vtedy si budeš istá, že to rozhodnutie, čo si sa predtým bála urobiť, je to najlepšie… Pre teba…

Ani si len nevieš predstaviť, koľko vecí sa zmení, ak pochopíš, že nikomu nemusíš dokazovať, že si hodná jeho porozumenia, priateľstva či lásky.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre