Rozchod nie je príjemná skúsenosť. Je to obdobie, ktoré si viac než akékoľvek iné žiada jednu podstatnú vec – aby sme sa sústredili na seba. Aby sme si našli čas a počúvali svoje myšlienky. Aby sme si dopriali okamihy prežité len sami so sebou. Pretože práve rozchod nás núti k neúprimnosti. Pohrozí nám samotou, „povyhráža sa“ nám spomienkami, ktoré naše oči zaplavia slzami, dôsledkom čoho sa ocitáme v nápore pocitov, čo nás mnohokrát privedú k tým nesprávnym rozhodnutiam.

O rozchode a pocitoch, ktoré v nás zanechá, budeme na našom webe písať celý tento týždeň. A dnes začíname citátmi, v ktorých kúsok pravdy nájdu nielen tí, čo si rozchodom práve prechádzajú.

… … …

Bola som ženou, ktorá sa stále pýtala „prečo?“ Prečo musia ľudia z môjho života odísť, aj keď ich milujem? Prečo sa mi nedostáva späť to, čo iným dávam? Až som raz pochopila jednu vec – muselo sa to stať. Musela som stratiť lásku, ktorá mi viac brala, ako dávala. Tí ľudia museli odísť, pretože ja by som od nich nikdy dobrovoľne neodišla. Pretože taká láska je… Nechce nás zraňovať. A tak od nás odchádza, len čo je nad slnko jasnejšie, že nám začína ubližovať.

Nechci zabudnúť. Nechci vrátiť čas. Nechci, aby si mohla všetko zmeniť a nikdy ho nestretnúť… Začni chcieť to, aby si pochopila. Aby ti rany, ktoré ti teraz dávajú len bolesť, raz poskytli ponaučenie, vďaka ktorému sa nikdy viac nestratíš vo vzťahu, v ktorom zabúdaš na svoju hodnotu.

Prajem si len to, aby si vždy mala na pamäti, že ľudia, ktorí nás nemilovali, keď sme im my ponúkli čisté city, si po rozchode viac nezaslúžia našu nádej ani myšlienky.

Nečakaj na to, kým niektorí ľudia dospejú. Pretože zatiaľ čo ty im dávaš voľnosť a čas, seba oberáš o možnosť žiť a opäť milovať.

Dievča, pusť sa svojej nádeje. Nezmení sa. Nestane sa všímavejším, vernejším ani úprimnejším. Neprestane klamať, neuzná si, aké chyby urobil… Nečakaj na to, že sa vráti späť a všetko bude také, ako si si vysnívala. Lebo nebude… Ľudia sa nemenia, pretože by sme si to priali. A tiež nemilujú, pretože ich milujeme my. Tak na nič a nikoho nečakaj, pretože viac ako neopätovaná láska bolí práve stratený čas, ktorý sme tejto osobe obetovali.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
„Milujem ťa“ na mnoho spôsobov

Ak si zvládla čeliť klamstvám, ak tvoju lásku roky živila len nádej, ak si mnohokrát zabúdala sama na seba… Ešte stále si myslíš, že to nezvládneš bez neho?

Vždy mysli na to, že to, čo iní robia, nie je o tebe. Je to o nich. Je to o tom, ako si lásku vážia či nevážia. O tom, ako ľahkovážne pristupujú k pekným spomienkam. O tom, či dokážu zahodiť za hlavu niečo, čo pre iných znamená celý svet. O tom, či rozpoznali rozdiel medzi sebectvom a záchranou seba samého… Preto nedovoľ, aby ťa ranili cudzie slová a skutky. Pretože ani náznakom nevypovedajú o tom, aká si ty. Sú len zrkadlom osoby, ktorá ich vykonala či povedala.

Najhoršie, čo môžeš urobiť, je držať sa niekoho, kto sa k tebe nikdy nepripútal skutočnou láskou.

Dlho mi trvalo, kým som si uvedomila, že porozchodový pocit samoty, je len zle pochopený zvyk. Áno, bola som zvyknutá, že mám ráno uvarenú kávu. Že mám s kým prehodiť pár slov a že večer nezaspávam sama. No tiež som si zvykla aj na to, že sa necítim rešpektovaná. Že tých pár slov, ktoré sme prehodili, boli až mrazivo prázdne. Že som zabúdala na to, čo chcem ja, a preto som sa vždy bojazlivo prispôsobila, len aby neprišla ďalšia hádka… Toto je tá samota, ktorú som po rozchode cítila. Ktorej som sa spočiatku bála, a tak som trpela aj veci, ktoré mi ubližovali. Toto je tá samota, do ktorej som sa postupom času zamilovala. Pretože ten pocit, že si môžem vytvoriť nové zvyky, čo mi nebudú ubližovať, je omnoho cennejší než prítomnosť človeka, ktorý si ma nikdy v skutočnosti nevážil.

Pamätaj, že ľudí nestrácame len tak. Strácame ich preto, že nám hrozí, že vo vzťahu k nim raz stratíme sami seba.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre