Hovorí sa, že zmena je život. A ja s tým súhlasím… No koľko zmien, čo znamenajú život, sme ochotní spracovať a uniesť? Niektoré zmeny totiž bolia a vôbec nie sú príjemné. Teda aspoň spočiatku. Ich zmysel, význam, prínos – nazvime to, ako len chceme, totiž mnohokrát nájdeme až neskôr. Po rokoch, počas ktorých sme sa kvôli tej zmene poriadne vytrápili. Ja som sa o zmenách naučila dve veci. Prvou z nich je, že nech sa akokoľvek bojím, nesmiem tomu strachu podľahnúť. A druhým ponaučením…

Tým je práve fakt, že sa nikdy nesmiem snažiť zmeniť niekoho iného. Pretože táto snaha je vždy márna a na konci zistím, že som len plytvala svojimi citmi, svojou energiou alebo svojím časom. Jednoducho dnes už viem, že ak mám pocit, že by sa niekto mal zmeniť, pretože mi jeho správanie ubližuje alebo komplikuje život, nie je to ten správny človek, ktorý by mal v mojom srdci zastávať hocijaké miesto.

Dnes som si pre vás pripravila pár citátov o zmenách. A väčšina z nich poukazuje na jednu dôležitú skutočnosť… Ak chcem akúkoľvek zmenu, musím začať od seba.

Možno máš pocit, že sa v tvojom živote objavujú stále rovnakí ľudia. Možno ťa zrania rovnakým spôsobom. Možno stretávaš „rovnakých“ klamárov, rovnako bezcharakterných alebo neverných mužov. A možno si myslíš, že je to tvoj osud… No ja si dovolím vyviesť ťa z omylu. Nie je to tvoj osud. Je to znamenie, že musíš niečo v tvojom živote zmeniť. Spôsob myslenia, spôsob vystupovania, spôsob, akým sa staviaš k svojmu strachu… Jednoducho musíš začať od seba a vtedy zmiznú i tí, ktorí ti ubližujú.

Niektorým ľuďom by som poradil len jedno… Naučte sa milovať seba tak, ako dokážete milovať druhých. A verte mi, že potom sa už ani náhodou neocitnete v tom nesprávnom vzťahu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Citáty, ktoré sú dôkazom, že byť ženou neznamená byť „tou slabšou“

Jednou z najťažších lekcií v našom živote je naučiť sa púšťať ľudí, ktorých veľmi chceme zmeniť, no nikdy to nedokážeme.

Niektorí sa ľudia si občas môžu uvedomiť svoje chyby. No občas je to príliš neskoro.

Prečo ak vieme akceptovať, že sa každá hmotná vec jedného dňa pokazí alebo nám prestane nadobro slúžiť, nedokážeme prijať fakt, že aj množstvo vzťahov je plne funkčných len istý čas? Veci sa kazia, počasie sa mení, na tvárach pribúdajú vrásky, ľudia odchádzajú… To nie je dôvod na smútok. To je jednoducho život, s ktorým musíme udržať krok.

Naučila som sa jednu vec… Tie zmeny, ktoré ma spočiatku boleli najviac, boli pre mňa v skutočnosti najliečivejšie.

Niekedy nemusíš zmeniť celý svoj život. Stačí ak zmeníš svoj pohľad naň. A vtedy sa všetky zázraky, na ktoré čakáš, udejú samy.

Ľudia vravia, že som sa zmenila. A majú pravdu. Zmenili ma tí, ktorých som ja zmeniť chcela, no nedokázala som to.

Každá zmena je opradená strachom. Práve táto emócia sa nás snaží udržať tam, kde nepatríme.

Namiesto toho, aby si sa snažila zmeniť druhých ľudí, snaž sa zmeniť svoj postoj k nim. Ver mi, nik pre nás nie je tak dôležitý, aby sme bez neho nedokázali žiť.

To najhoršie, čo pre seba môžeš urobiť, je, že sa rozhodneš zostať s tým nesprávnym človekom, pri ktorom budeš veriť, že ho tvoja láska zmení.

Netrvaj na zmene, voči ktorej si bezmocná. Trvaj na novom začiatku.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre