Milá žena, ver, že láska ťa mnohému naučí. No rovnako by si sa mala veľa naučiť ešte predtým, ako sa zaľúbiš. Prečo? Pretože už potom neurobíš toľko chýb, z ktorých by si sa dôležitým veciam priučila neskôr. Už to budeš vedieť… Už tu nebude také riziko, že ti niekto zlomí srdce a ty sa z toho budeš ešte dlho spamätávať. Láska síce nie je veda, ale… Ale je to alchýmia. Proces, pri ktorom musíš striehnuť na každú prísadu, inak sa môže ľahko stať, že sa ňou otráviš.

Čo by si teda mala vedieť ešte predtým, ako sa zaľúbiš? Sú to poznania, na ktoré prichádzame vekom a najčastejšie ich nadobudneme vďaka nešťastnému vzťahu. Možno si teraz povieš, že moje rady nie sú pravdivé. Možno ich naozaj budeš musieť pochopiť až cez slzy. Ale ja to aj tak skúsim.

unsplash.com

1: On ťa šťastnou neurobí…

A veľmi ťa prosím, toto nežiadaj od nikoho. Daj sa dokopy sama. Nájdi šťastie sama. Nauč sa spoliehať sa sama na seba, pretože len vtedy si začneš seba aj vážiť. Nedávaj žiadnemu inému človeku na plecia toľkú zodpovednosť. On to pocíti a síce sa spočiatku bude snažiť, raz od teba utečie. Každý z nás má totiž dosť starostí so sebou samým. A na to, aby sme sa nonstop starali aj o šťastie niekoho iného, už jednoducho nemáme kapacity. Druhí ľudia môžu svojou štipkou šťastia prispieť k tej našej. Je to však výmenný obchod, nie jednostranný biznis, kde jeden nadobudne veľké majetky a tomu druhému zabudne zaplatiť. Ak ty nevieš rozviť to šťastie, čo má v sebe on, nikdy vám to fungovať nebude.

Partner ti nepomôže zabudnúť. Nebude ti kryť chrbát pred tvojimi vlastnými démonmi. Nevyrieši za teba problémy, ktoré sa v tebe hromadili celý život. Princovia, ktorí zachraňujú princezné sú len v rozprávkach…

Vieš, ak niečo v sebe nemáš vyriešené, nebudú ti rozumieť ani iní…

Často sa stáva, že v súčasných vzťahoch zlyhávame, pretože si so sebou nesieme tieň tých minulých. Mnohokrát totiž ani sami nevieme, prečo nie sme šťastní. Nepoznáme tú príčinu, aj keď je v nás. A keď sa nad tým logicky zamyslíme… Ako nás môže niekto urobiť šťastnými, ak to sami nedokážeme? Poznám ľudí, ktorým by ste mohli dať celý svet a aj tak by to nestačilo. Ešte totiž nezistili, že ten najdôležitejší svet si nosia každý deň stále so sebou vo svojom vnútri.

Preto zabudni na vetu: Všetko sa zmení, ak ho stretnem. Ona je síce pravdivá. Naozaj sa všetko zmení. Ale nečakaj, že ti pán dokonalý prekope a opraví aj tvoje životné základy. Musíš to urobiť ty sama. 

unsplash.com

2: Aj ten, ktorý sa vo vzťahu javí ako ten najsprávnejší, ťa môže neustále zraňovať…

Pamätaj na to, že vo vzťahoch je najdôležitejšie správne načasovanie. Vždy musíš vedieť, kedy nastal čas pohnúť sa spoločne o kúsok ďalej. Kedy niekomu povedať stop. A kedy zasa odísť. Ak niektorý z týchto „termínov“ prešvihneš, rátaj aj s tým, že to bude mať dôsledky.

V školách by som zaviedla povinný predmet s názvom sebaláska. Aby sa deti už od útleho veku učili, že postaviť sa za seba je správne a nesebecké. Pretože mnoho z nás to nevie a ja som donedávna bola jednou z nich.
Poznáte to… Čakala som, kým niekto niečo pochopí. Kým mi konečne opätuje moje city. A čo sa stalo? Samozrejme, že nič… Musela som pomocou tvrdých lekcií pochopiť, že ja nie som tá, ktorá by mala ponúkať svoju lásku na zlatom podnose a čakať, kým sa niekomu uráči vziať si ju a opätovať späť. 

A tak som postupne prichádzala aj na to, že ľudia sa menia. Alebo sa nám mení pohľad na nich. Tak či onak, vzťahy po niekoľkých rokoch nie sú také, aké ich poznáme od začiatku. Stretneš veľa sebeckých ľudí. Stretneš aj takých, ktorí ťa podrazia, oklamú alebo zradia. Niektorí ti ublížia vedome alebo nevedome… A je na tebe, aby si dokázala včas povedať, že už naozaj stačilo.

3: Nauč sa prebrať zodpovednosť za to, čo sa ti deje…

A nemyslím to tak, že ak ťa niekto udrie, je to tvoja chyba. Nie… V tomto prípade ide o skutok, ktorý ti ukáže, s akým človekom máš dočinenia a mala by si od neho čím skôr ujsť. Prebrať zodpovednosť za svoj život ja vnímam ako akt uvedomenia si, že nech sa ku mne iní správajú akokoľvek, som schopná zmeniť svoj postoj k nim a dať im najavo, že podobné praktiky na mne skúšali naposledy.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Treba odpustiť

Pokiaľ ťa niekto nedrží zviazanú v pivnici, nikdy nie si obeťou… Aj ty si tou, ktorá má celú situáciu sčasti v rukách. Vieš ju ovplyvniť v rovnakej miere, ako ju ovplyvňuje aj on. A je len na tebe, či sa k tomu odhodláš. Pretože vieš… Nie raz plačeme pre veci, ktoré by sme dokázali zmeniť, len sa nám nechce žiadnu zmenu podstúpiť.

unsplash.com

4: Nech láska nie je základný pilier tvojho života…

Tvojou úlohou je vytvoriť si takýchto pilierov viac a všetky by si mali byť rovnocenné. Ak navyše prijmeš, že počas života sa ti jeden z nich môže rozsypať, máš viac ako polovicu boja vyhratú. Staraj sa o seba, staraj sa o druhých, pracuj na vzťahoch a pracuj aj na sebe. Na tom, čo ti je srdcu blízke. A ver mi, že nech sa v tvojom živote stane čokoľvek, zvládneš to omnoho ľahšie, ako keby si prišla o to jediné a posledné, čo si kedy mala.

Poznám jednu ženu, ktorá sa celý život „len“ starala o manželstvo, o deti a o domácnosť. Venovala tomu 100% svojho času a energie. Deti odrástli, domácnosť bola večne vyleštená a manžel z nej začínal byť na prášky. Pretože v tomto vzťahu zabudla, kým je. Nemala žiaden iný pilier, a to jej paradoxne rozbilo aj ten jeden jediný, ktorý celý život zveľaďovala. Stratila samu seba a vďaka tomu stratila aj lásku. Pretože kto z nás by miloval niekoho, kto je vlastne úplne prázdny? Keď nakoniec zostala sama, zrútil sa jej celý svet. Pretože bol tvorený stál len na jednom pilieri. A v takýchto chvíľach sú nové začiatky veľmi ťažké…

5: Prestaň hľadať v láske útek pred samotou…

Úprimne, čoho sa bojíš? Toho, že nevydržíš vo svojej vlastnej blízkosti len sama so sebou? Ak áno, môžeš si byť istá, že s tebou dlho nevydrží ani žiaden muž. Je totiž rozdiel v láske, ktorá sama vzplanula úplnou náhodou, a v láske, ktorú si vyhľadala a od ktorej požaduješ, aby ťa konečne zbavila pocitu osamelosti. Navyše ak neustále čakáš, kedy konečne príde ten pravý, asi od neho podvedome požaduješ i to, aby ťa urobil šťastnou, a o tom som tu už niečo písala…

Mám mnoho známych, mužov aj ženy, ktorí lovia svoju nádejnú polovičku na každom kroku, pretože už nastal čas založiť si rodinu… A nie jedenkrát som mala možnosť vidieť, že skončili s niekým, koho vôbec nemilujú, ale túžba rozmnožiť sa bola silnejšia. Vlastne ani nehľadali lásku. Hľadali niekoho, kto ich oplodní alebo koho môžu oplodniť.

Vzťahy, ktoré vznikli, pretože sú podmienené strachom alebo inou túžbou, ťa nikdy v ťažkých chvíľach nepodržia. Nebudú ti oporou, ak budeš všetko ostatné strácať. Nikdy samu seba nezraď natoľko, že sa rozhodneš pripútať sa k niekomu, kto ťa len zaujal, no v skutočnosti ho nemiluješ. Partnerské vzťahy potrebujú lásku na to, aby mohli prekonávať všetky vzťahové problémy, ktoré ich neskôr zastihnú. A ak tam láska nebude, neprekonajú spolu nič. Len si urobia zo života peklo.

6: Buď to vždy ty…

Tá najkratšia, no jedna z najdôležitejších rád ide na záver. Nemeň sa preto, že cítiš, že partner by ťa viac miloval, ak by si bola iná. Nemeň sa len preto, že vám to neklape alebo si ťa nevšíma. Nemeň sa… Pre žiaden vzťah. Nestojí ti to za to, ver mi. A trvaj na tom, že raz stretneš niekoho, kto ťa bude akceptovať takú, aká si. Všetky ostatné vzťahy predtým vnímaj len ako ponaučenia. Na konci tohto vzťahového defilé totiž prídeš na to, že počkať sa naozaj oplatilo.

Autor: Simona G.

Coverphoto: Photo by Ulyana Tim on Unsplash

Facebook komentáre