Tento týždeň je na našom webe o duši… O tej časti nás, o ktorú sa niekedy zabúdame starať, pretože si nájdeme tisíc iných priorít, ktoré sú pre nás v danú chvíľu podstatnejšie. Duša však potrebuje rovnakú starostlivosť a pozornosť ako naše telo, ako naša domácnosť alebo ako naši blízki. Tiež ju občas potrebujeme vypočuť, zistiť, čo ju trápi, „vyčistiť“ alebo z nej niečo nepotrebné vyhodiť. Ešte predtým však musíme zistiť, čo konkrétne nás ťaží a až potom s tým narobiť poriadky…

Dnes sme si pre vás pripravili citáty, ktoré v sebe nesú súvislosť duša a vzťahy. Práve tie v nás totiž dokážu narobiť najväčšiu šarapatu. Sú to práve vzťahy k iným, ktoré naštrbujú aj náš vzťah k nám. A na to by sme mali myslieť vždy, keď sa silou-mocou budeme usilovať o vzťah, ktorý nám viac berie, ako dáva.

… … …

Nikdy nedovoľ, aby si bola dotlačená do akéhokoľvek „musíš.“ Môžeš vyrieknuť „nie“, ak všetci očakávajú „áno“. Môžeš nahlas povedať, že už nevládzeš a len ticho pozoruj, kto to rešpektuje. Môžeš prepadnúť pesimizmu, aj keď ti každý dohovára, aby si bola optimista. Môžeš si dovoliť nedvíhať telefón, dať najavo, že na toto nemáš náladu. Môžeš… Žiadne musíš. Tvoje jediné „musíš“ spočíva v rešpektovaní samej seba.

Uzdravenie samej seba neznamená, že musíš vymazať všetky spomienky, ktoré ti ublížili. Uzdraviť sa je proces, pri ktorom všetky tieto spomienky prijmeš a pôjdeš ďalej bez toho, aby ťa zbytočne ťažili.

Neplytvaj láskou tam, kde nie je ocenená. Nehrň sa bezhlavo do vzťahov, ktoré nemajú hlavu ani pätu. Neotváraj svoje srdce pred niekým, kto ho má uzavreté. Nezostávaj niekde, kde tvoja duša trpí. A potom… Potom nájdeš to, čo si celý život hľadala – mier v duši a rána, počas ktorých ťa nebolí už len prvý nádych.

To najťažšie, čo musíme pochopiť, je, že aj napriek našej úpornej snahe, už niektoré veci nebudú také, aké boli predtým.

Občas musíš pochopiť, že nezáleží na tom, čo k nemu cítiš. Ani na tom, čo všetko ti nasľuboval, koľko ste boli spolu a aké si mala predstavy o vašej budúcnosti. Dovoľ si precitnúť a dovoľ si opäť žiť. Záleží totiž len na jednej veci – aby si našla všetko to, čo si v ňom stratila. A ver či nie, ak stále pôjdeš vedľa neho, nikdy to opäť nenájdeš.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď ťa chlap ne/miluje

Nauč sa, prosím, odpúšťať. Druhým ľuďom odpusť to, že ťa nedokázali milovať tak, ako si ty milovala ich. No ešte predtým odpusť sebe, že si týchto ľudí tvoje srdce zvolilo. 

Nezľakni sa, ak po tom, ako si k nemu cítila príliš veľa, začneš cítiť ničovaté nič. Je to len obranná reakcia tvojej duše, ktorá vypovedá o tom, že väčšiu bolesť už nedokáže uniesť. Tak jej, prosím, dopraj pokoj bez akýchkoľvek otázok.

Dnes už viem, že nechávať kúsky svojej duše v niekom, kto má predo mnou uzavreté srdce, vôbec nie je dobrý nápad. 

Jedného dňa sa začneš cítiť akosi inak. Prestaneš premýšľať nad tým, čo bolo a čo ešte len bude. Bude ťa zaujímať iba to, kým si teraz a nebudeš sa obzerať za tými, ktorí ublížili tvojmu mladšiemu ja. Uvedomíš si, že to najkrajšie, čo pre seba môžeš urobiť, je žiť tu a teraz. Teraz si liečiť svoju bolesť, teraz sa tešiť z toho, čo ti prináša radosť. Zistíš, že sa prestávaš zaujímať o cudzie drámy, ktoré sa ťa netýkajú, pretože si budeš vážiť samu seba natoľko, aby si si znovu ubližovala. Pochopíš totiž, že všetko, o čo si sa kedy snažila, už máš. V sebe. Vo svojej duši… A nikomu či ničomu nedovolíš, aby ťa o toto bohatstvo obral. 

Uľav svojej duši tým, že prestaneš v sebe hľadať chyby a pýtať sa, v čom si zlyhala, ak ťa niekto nemiluje tak, ako ty miluješ jeho.

Neboj sa odísť… Niekedy je to, čo sa odohráva teraz, omnoho horšie ako akýkoľvek nový začiatok.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre