Som si istá, že ak by som s terajšími skúsenosťami a so súčasným pohľadom na svet vstúpila do predošlých vzťahov, dopadli by úplne inak. Niektoré z nich by mali ultra krátke trvanie. Iné by ma dnes boleli omnoho menej. A do niektorých vzťahov by som, úprimne, dnes už vôbec nešla. Pretože som sa odvtedy naučila mnoho vecí – cez slzy, cez bolesť, cez pocit, že nestojím za nič, ak ma dotyčný nemiluje tak, ako milujem ja jeho. Dnes však viem, že som si všetko to, čo ma predtým bolelo, musela odžiť. Nie preto, že by som sa vyžívala v bolesti alebo že by ma trápenie bavilo. Je to z dôvodu, že dnes môžem s pokojným svedomím skonštatovať, že hoci mi niektoré vzťahy veľa vzali, omnoho viac mi poskytli…

A presne v tomto duchu sa budú niesť naše citáty, ktoré sme pre vás pripravili v rámci témy týždňa #čas. Čas je totiž skvelý… Hojí rany, tíši bolesť, poskytuje nám odstup a nadhľad. A takisto… Takisto nám mnohokrát ukáže, že sme sa trápili pre niekoho, kto za tie slzy vôbec nestál.

… … …

Ak raz nájdeš ženu, ktorá sa naučila vychutnávať si samotu, nikdy ju nenaštvi… Ani sa nenazdáš a pustí ťa. Vieš, ona sa samej seba nebojí, a preto sa ťa nebude silou-mocou držať. Takáto žena neprahne po falošných sľuboch. Chce istotu. Nemá chuť počúvať ospravedlnenia a veriť sľubom. To všetko je pre ňu minulosť a kedysi sa zaprisahala, že už viac nedovolí, aby sa znovu zopakovala.

Nehanbi sa za tvoj plač. Nehnevaj sa na seba, ak v duši cítiš bolesť. Dopraj si čas a neskôr pamätaj na to, že tvoje slzy sú riekou, cez ktorú musíš postaviť most, aby si sa cez ňu bezpečne dostala na druhý breh.

Aj ty máš právo odísť z toxických vzťahov bez vysvetlenia. Aj ty máš právo povedať ľuďom nie. Máš právo cúvnuť a vzdať sa, ak ťa tá nesprávna láska príliš unavila. Tí, ktorí sú v nepráve, stoja na opačnej strane… Nikto totiž nemá právo štiepiť tvoje srdce na malé úlomky.

Ten, komu je jedno, že ťa rozplače, si tvoje slzy zaslúži najmenej.

Ver mi, nikto ti nestojí za to, aby si niečo predstierala. Nezadržiavaj slzy. Neusmievaj sa na niekoho, voči komu cítiš hnev alebo krivdu. Nauč sa počúvať svoje pocity, pretože ony v tebe nevznikli len tak… Vieš, ak sa usmievaš, hoci vo vnútri plačeš, možno sa vyhneš niektorým otázkam… Ale tvoje srdce na tieto chvíle nikdy nezabudne. Netúži po pretvárke, nechce, aby si sa aj ty stala tou, ktorá jeho hlas nepočuje. Bolo tu pre teba vždy – aj keď sa ti rúcal celý svet. A na oplátku od teba potrebuje iba jedno… Aby bolo v pravú chvíľu vypočuté.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Citáty od našich čitateľov, ktoré poskytujú riešenia nielen na vzťahové problémy – @vase_ulomky

Jedného dňa si odpovieš na všetky otázky, ktoré sa začínali slovom „Prečo…?“. Jedného ťa totiž stretneš niekoho, kto ťa bude milovať, nech urobíš čokoľvek. A potom prídeš na to, aké to bolo zbytočné bojovať o muža, ktorý ťa nemiloval nikdy, nech si pre jeho lásku urobila čokoľvek…

Nech ťa zranil ktokoľvek a akokoľvek, chcem ti povedať len jedno… Tvoje srdce sa raz zahojí. Je totiž omnoho silnejšie než akékoľvek zlo, ktoré sa hromadilo v mužovi, čo ti ublížil.

Nechci nikoho meniť… Pretože, vieš… Nikdy sa ti to nepodarí. Radšej si polož otázku, či skutočne chceš bojovať o niekoho, kto ti svojím konaním opakovane ubližuje a je mu to úplne jedno.

Nedovoľ, aby sa jediným zmyslom tvojho života stalo dokazovanie tvojej hodnoty. Ak niekomu musíš ukazovať, že stojíš za jeho lásku, priateľstvo či náklonnosť, tak to potom naozaj nie je ten pravý. V takom prípade ťa skutočná láska čaká niekde inde. S človekom, pri ktorom si len uvedomíš, že všetko je odrazu akési jednoduchšie. Že slová ako „domov, pokoj a naveky“ majú razom úplne iný význam.

Ak si niekto tebou nie je istý, nezaslúži si, aby si mohol byť istý tým, že pri ňom budeš stále, keď ťa bude potrebovať. 

Raz prídeš na to, že sa ti už nechce nikoho nenávidieť a ani sa na nikoho hnevať. Budeš príliš zaneprázdnená milovaním života, ktorý si si vybudovala úplne sama, a pre tých, ktorí ti ublížili, tam viac nebude žiadne miesto. 

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre