Láska je niečo, o čom sa rozpráva tak veľa… Túži po nej každý, no keď sa okolo nás mihne, mnohokrát nevieme, ako s ňou naložiť. Prekvapí nás tým, že sa vďaka nej zrazu ocitneme v pozícii, na ktorú nie sme pripravení. Láska totiž nie je len o pocite blaženého zamilovania. Milovať neznamená prijímať len to pekné… A to je čosi, s čím zväčša nepočítame.

Nech je tá láska už akákoľvek, jej princípy sú vždy rovnaké. Pomocou nej prichádzame na to, čo presne znamená milovať. Pekne krok za krokom, ako čas plynie, si uvedomujeme, že spolu s láskou, ktorá do nášho života zavítala, je spojených toľko iných pocitov… A preto len vyrovnaný človek pripravený čeliť im, dokáže milovať skutočne a bez hraníc.

pinterest.com

Milovať znamená…

Milovať znamená odpúšťať. Pozrieť sa na podstatu toho, čo nás zranilo, a zvážiť si, či ten skutok svojou váhou prevyšuje všetko to pekné, čo nám ten, koho milujeme, doposiaľ dal. Občas musíme prehltnúť slzy a povedať si, že každý je omylný, dokonca i niekto, za koho by sme dali celý svoj svet.

Milovať znamená báť sa. Neustále. Spolu s láskou do nášho života príde i strach, ktorý nedokážeme odohnať. Milovať znamená báť sa o človeka, ktorého ľúbime, keď chvíľu mešká, hoci doteraz sa mu to nestávalo. Musíme z hlavy vyhnať všetky katastrofické scenáre o tom, čo všetko sa mu mohlo prihodiť. Je to permanentný strach o zdravie, pohodu a šťastie niekoho iného.

Pravá láska totiž chodí ruka v ruke s obavami a strachom, voči ktorému sme my tí slabší. Skutočný strach preto pocítime až vtedy, keď sa zamilujeme – bezhranične, oddane a celým srdcom.

Milovať znamená ustúpiť. Občas zabudnúť na to, čo chceme my, a podriadiť sa želaniam inej osoby. A len skutočná láska tieto ústupky neberie ako niečo negatívne, ako čosi, čo by nám škodilo či krátilo našu radosť. Na láske je najkrajšie to, že sa z radosti iných tešíme viac ako z tej vlastnej. Milovať znamená robiť veci, ktoré my síce nerobíme tak radi, no skutočnosť, že sme tým spôsobili radosť niekomu, koho milujeme, naleje pozitívne pocity aj do našej duše.

Milovať znamená byť úprimný viac ako kedykoľvek predtým. K človeku, koho milujeme, a rovnako aj k sebe samému. Láska, ktorá je postavená hoci aj na maličkom klamstve, nikdy nemôže vydržať večne. Tajomstvá, faloš a pretvárka v nej nemajú miesto. Skôr či neskôr ich láska nájde a vynesie na svetlo sveta.

A spolu s tým nastane aj začiatok konca…

pinterest.com

Neúprimnosť a klamstvá bolia o to viac, ak sa ocitnú medzi dvomi ľuďmi, ktorých predtým spájala láska. Zbúrajú všetko, čo si dvaja tak pracne budovali, a zanechajú medzi nimi priepasť, ktorú sa odhodlajú preskočiť len tí najodvážnejší.

Milovať znamená byť statočný a ochotný vyťažiť zo seba maximum, ak ten, kto je v našom srdci, už nevládze kráčať ďalej. Je to cesta, počas ktorej musíme mnohokrát podoprieť toho, na kom nám záleží. Nemyslieť na seba a na to, ako tá cesta vyčerpáva nás, ale snažiť sa, aby sme spoločne krivkajúc dorazili do cieľa. Je potrebné čeliť vlastným strachom, aby sme poskytli oporu tomu, kto sa mu už poddal. A len ten, kto miluje naozaj, vie, že láska si týchto okamihov vyžaduje mnoho. Skutočná láska nám totiž dokáže, že vieme byť silní aj za dvoch.

Milovať znamená nevzdávať sa. Nikdy. Zdolávať jednu prekážku za druhou a mať na pamäti, že akonáhle sa tomu poddáme, láska si nájde svoju únikovú cestu. Milovať, to si žiada robiť kompromisy, nachádzať nové možnosti i tam, kde by sme ich predtým nehľadali. Milovať znamená pýtať sa, počúvať a meniť svoj názor.

Milovať znamená nezabúdať. Spomenúť si na začiatky a všetky čarovné momenty, ktoré sme s milovanou osobou prežili. Musíme neustále myslieť na to krásne, čo bolo kedysi, hoci dnes to ostalo iba v našich spomienkach. Držať sa týchto okamihov aj vtedy, keď sa nám tlačia slzy do očí a bojíme sa, že láske nastal koniec. Milovať však znamená čerpať silu zo spomienok a nikdy nezabudnúť, čo pre nás milovaná osoba kedy urobila.

Milovať znamená byť trpezlivý. Nechcieť všetko hneď a vedieť poskytnúť tomu druhému čas. Kto sa odhodlá milovať, musí vedieť, že láska nie je maratón, ale behom na dlhú trať, ktorá pripomína skôr celoživotnú púť. Občas treba zrýchliť, občas zasa zastaviť, aby sme sa presvedčili, či ten, koho milujeme, stíha naše tempo a nepotrebuje na chvíľu odniesť.

Coverphoto: Photo by Artsy Vibes on Unsplash

Facebook komentáre