Do každého vzťahu človek vstupuje s vierou, že tentokrát to bude to pravé. Že ON bude ten pravý s prsteňom a nekonečnou láskou. Niektorí ľudia majú však v našom živote dôležitejšiu úlohu, než to na prvý pohľad vyzerá. Niektorí nás totiž nemajú naučiť nekonečne milovať, ale oceniť samu seba. A aj keď nám to v prvých chvíľach tak nepríde a cítime len bolesť zo straty a z nenaplnenej lásky, po čase pochopíme, že jediné, čo týmto ľuďom dlžíme, je slovo ďakujem. 

Po určitom čase sa na všetky svoje vzťahy pozerám akoby s nadhľadom. Muselo však prejsť dostatok času, aby si človek utriedil myšlienky a naozaj si uvedomil, že aj všetko zlé je na niečo dobré a vždy sa nájde niečo, za čo môže byť vďační. Áno, aj po tom najhoršom vzťahu či najstrašnejšom rozchode. 

Ja sa chcem týmto spôsobom práve poďakovať mojim štyrom láskam. Každá z nich ma totiž naučila niečo iné a za to som im vďačná.

pinterest.com

Mojej prvej láske sa chcem poďakovať najviac… 

Bol si prvý chlapec, ktorého som ľúbila. S tebou to bolo všetko nové a nepoznané. Od prvých skutočných bozkov, cez prvé milovanie až po zlomené srdce. Chcem ti poďakovať za tvoju trpezlivosť, za to, že sme sa spolu naučili milovať jeden druhého.

Ďakujem za to, že si mal rád mojich priateľov ako svojich a že ma zase tvoja rodina prijala ako svoju súčasť. Ďakujem, že si pri každej hádke zahodil svoje ego a celý čas sa len snažil, aby som bola šťastná. Ďakujem ti aj za to, že nikdy neodvrátiš zrak, keď sa náhodou teraz stretneme a s úsmevom ma pozdravíš.

Je určite úžasné, ak je prvá láska zároveň aj tou poslednou. Mne sa to však nepodarilo. Nie som z toho vôbec smutná či sklamaná. Osud to tak chcel, aby ma zaviedol k tebe, k mojej najväčšej láske.

S tebou som toho prežila najviac… 

Nielen to dobré, ale najmä to zlé. Ďakujem, že si o mňa tak dlho bojoval a dal mi tým najavo moju cenu. Vždy si ma vedel povzbudiť a povedať tie správne slová v správny moment. Vďaka tebe som si viac verila a najmä som verila v našu lásku.

Ďakujem, že si vo mne videl nielen ženu, akou som bola, ale aj takú, ktorou sa môžem stať, ak dám do toho všetko.

Poslednú lekciu, ktorú si mi stihol dať, bolo však ťažšie pochopiť. Odišiel si vlastne bez vysvetlenia. Po čase som pochopila, že si ma tým naučil jednu dôležitú vec, za ktorú som ti neskôr bola veľmi vďačná. Naučil si ma, že aj keď niekoho miluješ celým svojím srdcom, príde čas, keď ho musíš nechať ísť. Nemôžeš totiž nikoho presviedčať, aby ostal. Vlastne som ti vďačná aj za každú slzu, ktorú som po tvojom odchode vyronila. Dávali mi totiž najavo, že tá moja láska bola skutočná. 

pinterest.com

Som si istá, že všetky moje lásky majú byť za čo vďačné aj mne… 

Je tu však jedna, tá najkratšia láska, ktorej by som sa chcela ospravedlniť. Prišiel si len jednoducho v nesprávny čas. Nebola som schopná dať ti to, čo si si zaslúžil. Viem, že by si mi zniesol aj modré z teba, ale pre mňa by to v tej chvíli aj tak nestačilo. Snažila som sa, ale milovať ťa tak, ako si chcel, som nevedela. 

Ďakujem ti však, že si mi bol viac kamarátom ako priateľom. Som ti vďačná, že si ma pochopil a nechal si ma ísť, aj keď ty si ma úprimne miloval. Potrebovala som byť totiž sama a aj keď nám to obom zlomilo srdce, navždy v ňom istým spôsobom ostaneš. Vlastne, to modré z neba si mi naozaj zniesol. Dal si mi slobodu, aj keď ty si ju nechcel, a to je dar, za ktorý ti budem navždy vďačná. 

Dlho som si tú samotu aj užívala, ale potom sa objavil niekto, pri kom som to skúsiť chcela. Myslela som si, že sa to neskončí, ale napriek koncu to bola moja najkrajšia láska. Možno to nedáva zmysel, pretože tá najkrajšia láska sa má predsa skončiť happy endom, nie? 

Bola to však tá najšťastnejšia… 

Cítila som sa, akoby som lietala. Spadla som do toho zo dňa na deň a úplne celá. Pri tebe sa mi však ďakuje ešte ťažko. Už teraz ti ale ďakujem za všetky bozky, tiché rozhovory a nádherné milovania. Ďakujem, že si mi ukázal miesta, na ktoré ma zatiaľ nikto nevzal a že si bol pre mňa dokonalý. Avšak až po čase som si uvedomila, že len zvonku.

Napriek tomu ti ďakujem, že si mi ukázal, že aj keď sme sa obaja tak veľmi snažili, tá pravá láska potrebuje niečo viac. Niečo, čo sme my dvaja nemali. Ďakujem, že už viem, čo nechcem, a že si mi pripomenul, aká chcem byť ja. 

pinterest.com

Tým, že si neveril, že dokážem veľké veci, si ma len posmelil k tomu, aby som ich naozaj dokázala…

Nie preto, aby som ti mohla povedať, že si sa mýlil, ale preto, aby som bola na seba hrdá. A práve za to ti naozaj ďakujem, lebo viem, že bez teba by som nebola tou, akou som teraz, a bez ohľadu na to, ako sa to skončilo, len vďaka tebe som tam, kde som. Myslím, že to šťastie, ktoré som s tebou zažila, mi malo len ukázať, že skutočne existuje, len si ho musím vytvoriť.

Jednu vec však majú všetky moje lásky spoločnú. Naučili ma totiž krok po kroku spoznať sa v rôznych životných situáciách, formovať svoje vlastné ja, ale najmä vždy milovať seba viac ako toho druhého. 

Lebo na konci každého dňa som to len ja sama, na koho sa môžem bezpodmienečne spoľahnúť. 

Ďakujem každému jednému z vás za to, že ste ma naučili, že aj keď budem životom kráčať sama, mám ísť s hlavou vzpriamenou. A že nič v minulosti nie je chybou, ak sme sa z toho mohli niečo naučiť. 

P.S.: Dúfam, že tá ďalšia láska bude tou pravou a poslednou. 🙂

Autor: Anonym

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prestaň hľadať lásku a ona sa pred tebou prestane schovávať

Coverphoto: Photo by Roberto Nickson on Unsplash

Facebook komentáre