Pamätám si to ako dnes, aj keď ubehol už rok. Bolo to v čase, keď som už mala za sebou ťažký rozchod, kedy som ostala sama s dcérkou a zvykala si na nové bývanie, ale aj na nový imidž a rastúce sebavedomie, ktoré mi ten pred tým pošliapal.

Myslela som si, že všetko už bude v poriadku. Že predsa po tých posledných trpkých rokoch už nemôže prísť niečo zlé…

Že ma čaká iba svetlá a radostná budúcnosť a že tam niekde na mňa čaká vysnívaný muž, úplne iný ako ten pred ním. Taký, ktorý nás bude ľúbiť obe. Taký, ktorý s nami zostane a už nikdy neodíde. Všetko však bolo inak…

Vraví sa, že niekedy musí prejsť 10 rokov, kým sa dostaneme k tomu jednému roku, ktorý zmení náš život.

pinterest.com

Bolo to presne v tom roku, keď si mi vtrhol do života ty. A ja som vtrhla do života tebe. Slnko a víchor alebo ako si mi rád hovorieval iba ty – anjelik. S diablikmi v očiach. Zmenili sme si životy. Prevrátili si ich naruby a nechali v živote toho druhého jedno veľké prázdno. A ja viem, že už nikdy nebudem ako predtým.

Dnes, keď nad tým rozmýšľam, neviem, ako sme sa mohli vzdať lásky tak ľahko. Nechať ju odísť, lebo nebol správny čas, miesto ani okolnosti. Nebojovali sme. Vlastne ja som chcela bojovať, ale na ten boj som ostala sama. A to som nevládala. Pretože s tebou po boku to nešlo. Dôvod? Ty si nevedel prijať lásku a vzdal si sa jej.

Vraj to tak bolo podľa teba správne. Nedokázal si tú nepriaznivú situáciu zmeniť a zabojovať o ňu. Chcem tomu rozumieť. Aj keď si bol iba na chvíľu viem, že tak, ako som ťa ľúbila ja, ťa nikto nikdy neľúbil a nikto nikdy ľúbiť nebude. Bol si mi v tom čase ako moje druhé ja. Miesto, kam duša príde a už nechce odísť, lebo vie, že je doma. Mali sme rovnaké pocity, rovnaké myšlienky, bolo by to dokonalé, nebyť tej jednej veci, ktorá pre teba znamenala viac než ja.

Bolo by to dokonalé, keby…

pinterest.com

Lenže láska sa nepýta, kedy je vhodný čas, nehľadá si vhodné podmienky. Príde vtedy, keď sama chce. A je na každom z nás, či ju prijme a oddá sa jej bez ohľadu na všetko, alebo ju pošle preč. Zadusí, zašliapne, poprie. To, čo si s ňou v tomto prípade urobil ty. Láska môže mať milión dôvodov, prečo nemôže byť naplnená, ale stačí jej jeden jediný, aby sa naplnila. Stačila by jedna jediná veta vyslovená z tvojich úst a ja by som bojovala až do konca, len aby sme boli spolu.

Jedna jediná veta: Chcem byť s tebou. Tá veta nikdy neprišla. Namiesto nej prišli iné vety: Nemôžem. Nie som schopný to urobiť. Nie teraz… Trvalo mi nejaký čas vysporiadať sa s tým, že to nedopadlo dobre a MY sme nemohli byť spolu. Dnes, keď sa na to pozerám s odstupom, už viem, že všetko je tak, ako má byť a má to svoj zmysel. To, čo sa stalo, sa muselo stať. Dnes, už viem, že si bol mojím učiteľom a dal si mi tri cenné lekcie. Vďaka nim už do života neprijmem nikoho, kto o to naozaj nestojí a kto mi svojimi skutkami nedokáže, že si zaslúži v mojom živote byť.

Lekcia 1.: Maj nádej, ale nie očakávania, potom možno zažiješ zázrak, ale nikdy nie sklamanie…

Pamätám si, ako som vždy čakala. Čakala, či prídeš, čakala, či napíšeš, čakala, ako sa rozhodneš, čakala, či dnes budeš môcť byť so mnou alebo budem zase sama. Mala som dokonalé očakávania toho, čo by si mal alebo nemal urobiť, alebo povedať. A realita? Nakoniec som bola vždy sklamaná. Nikdy si neurobil to, čo som si myslela, že by si mal urobiť. A preto som sa naučila nemať od nikoho nijaké očakávania. Nezavolal? Ok. Neprišiel? Jeho škoda. Počkám si na niekoho, kto urobí viac, ako by som kedy mohla očakávať a bude mi to dokazovať deň čo deň.

pinterest.com

A preto ani ty nikdy neočakávaj od ľudí nič. Oni majú iné hodnoty, iné predstavy o živote, inak vnímajú veci ako ty. To, čo je podľa tebe dôležité pre nich môže byť úplne bezvýznamné. Na druhej strane, keď od nich nebudeš mať žiadne očakávania, môžu ťa vždy príjemne prekvapiť tým, čo urobia, milým gestom, telefonátom, návštevou, darčekom. Keď chceš, maj nádej, ale nie očakávania. Lebo to sklamanie bolí nakoniec len teba.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo rozchod tak veľmi bolí...

Lekcia 2.: V živote stretneš ľudí, ktorí ti povedia to, čo chceš počuť, ale ty si všímaj to, čo robia, nie to, čo hovoria…

Táto lekcia je pre mňa zo všetkých najcennejšia. Prečo? Dlho som nerozumela tomu, ako môžu ľudia hovoriť jedno a robiť druhé. Vždy som bola človek, ktorý sa riadil tým, že treba žiť čestne, hovoriť pravdu a konať v súlade s tým, čo si myslím a hovorím. Nie som dokonalá. Ani ja vždy nerobím to, čo by som mala. Ale jedno viem. Pokiaľ niekoho ľúbim, hovorím mu to a svojím správaním mu to dávam aj najavo. Pokiaľ je pre mňa niekto dôležitý, zaujímam sa o neho, chcem vedieť, či je v poriadku, či sa má dobre, či nepotrebuje moju pomoc.

pinterest.com

Keď mi na niekom záleží, ten človek to cíti, lebo mu to svojimi skutkami dokazujem. Hovoril si, že nikoho neľúbiš tak ako mňa. Pri nikom si nikdy necítil to, čo cítiš pri mne. Vraj som tvoje druhé ja. Ale kde si bol, keď som potrebovala pomoc, či vyplakať sa, alebo objať? Kde si bol, keď som sa v snehovej fujavici triasla od strachu z toho, ako zvládnem prvú cestu autom v takomto počasí a ty si do druhého dňa ani nevedel, či som v poriadku? Kde si bol, keď som riešila rodinné problémy a nemala pri sebe muža, ktorého ľúbim a ktorý hovoril, že ľúbi mňa? Nikdy si neurobil to, čo si hovoril.

A preto vždy pozeraj na to, ako s tebou ľudia zaobchádzajú, ako sa k tebe správajú a nie na to, čo ti hovoria. Lebo rozprávať pekne dokáže hocikto. Dôležité sú skutky. A neexistujú na to žiadne výnimky ani výhovorky.

Lekcia 3.: Kto chce s tebou byť, ten s tebou bude. Bez ohľadu na to, aké sú okolnosti…

Táto lekcia ma bolela najviac. Dlho, veľmi dlho, som ospravedlňovala to, že nie si so mnou. Snažila sa chápať tvoje dôvody, tvoje výhovorky, tvoju momentálnu situáciu. Chápala som, čo pre teba znamená rodina, že práca je pre teba na prvom mieste, že najprv musíš vybaviť ešte toto a tamto a až potom budeš môcť byť so mnou. Snažila som sa pochopiť, že prednejšie ako ja, bolo vždy všetko. Ale aj tak som to nechápala. Nechápala som, že ja dokážem nájsť priestor, aby som bola s tebou a dávala som ťa v rebríčku svojich priorít na prvé miesta, zatiaľ čo ja som bola niekde v závese za všetkým ostatným v tvojom živote.

pinterest.com

A preto si uvedom, že kto chce s tebou byť, ten s tebou bude. Bez ohľadu na to, aké sú okolnosti. Aj keby bol na druhom konci sveta, aj keby bol ženatý, aj keby mal pracovať 20 hodín denne. Ak chce s tebou byť, bude. Ak ťa chce počuť, zavolá. Ak sa o teba zaujíma, opýta sa ťa, ako ti je, či si v poriadku. A hlavne, urobí všetko pre to, aby bol s tebou a nestratil ťa. Urobí, nie povie.

Viem, že si bol v mojom živote iba chvíľu.

Ale znamenal si pre mňa tak veľa. Dnes, keď ťa vidím, rozmýšľam, prečo som ťa ľúbila a prichádzam na to, že som si ťa vysnívala. Ľúbila som človeka s tvojou tvárou a tvojím telom, ale nebol si to ty. Lebo ten, koho som ľúbila, nemal tvoje vlastnosti, nesprával sa tak, ako ty a nikdy by nenechal odísť ženu, ktorú ľúbi.

Verím, že vďaka tebe som pripravená na život oveľa lepšie, ako som bola pred tebou, a tak, ako som ďakovala kedysi svojim učiteľom, tak dnes ďakujem tebe. Za tri cenné lekcie, ktoré si odnášam, a hoci boli odtrpené a vyplakané, nikto mi ich nikdy nevezme a budem z nich čerpať do konca života.

Autor: Lucy

Coverphoto: Photo by Christopher Campbell on Unsplash

Facebook komentáre