Premýšľa nad sebou, nad tým, čo sa stalo i nestalo. Uvažuje, čo ju trápilo viac a či ju niečo prekvapilo. Prichádza k zisteniu, že ani nie… Teraz spätne priznáva, že nič iné sa nedalo čakať, hoci vtedy dúfala v opak. Zvykla byť iná. Pestovala si v sebe lásku k druhým, ktorá z jej srdca vyháňala sebalásku. Pomaličky každým dňom si táto láska uzurpovala čoraz viac a viac miesta, až jedného dňa prišla na to, že už nemiluje seba, pretože príliš miluje druhých.

Mala vo zvyku druhým dôverovať. Slepo, naivne a sebazničujúco. Ak sa niekoho činy odlišovali od jeho slov, nenechala sa tým vyrušiť. Verila ďalej, pretože každého posudzovala podľa seba. Veď ona sama nikdy nikomu nesľúbila niečo, čo by nevedela splniť. Nepredstierala city, nevravela, že niekoho miluje, ak tomu tak nebolo. Neprišlo jej to ani na um, lebo bola príliš zaneprázdnená milovaním tých, ku ktorým skutočne niečo cítila.

unsplash.com

Neskôr však začala tušiť, že ľudia sú rôzni…

Bolo len otázkou času, kedy sa jej otvoria oči. Nemožno si totiž donekonečna zastierať zrak pred tým, čo bolí. Nemožno pred sebou tajiť pravdu a chlácholiť sa, že raz bude všetko v poriadku, ak tomu nič nenasvedčuje. Chcelo to zmenu. Zrazu, po rokoch, kedy všetko bolo nemenné, pochopila, že je čas na konce a nové začiatky, ktorých sa vôbec netreba báť.

Chvíľami ju to ťahalo k iným riešeniam – opäť sa v nej ozvala túžba meniť iných. No tak rýchlo, ako tieto myšlienky prichádzali, ich zavrhla. Snaha zmeniť iných, to nie je žiadna zmena. Ak chce čosi nové, musí začať od seba. V prípade, že by trvala na tom, že druhých presvedčí, že je hodná ich lásky, nikam by sa nepohla. Veď to isté predsa robila celé tie roky predtým.

unsplash.com

A tak sa rozhodla, že tie najdôležitejšie zmeny v jej živote sa budú týkať iba nej…

Nikam neutiekla. Ani sa nezmenila. Len dala zbohom starým zvykom, pretože pochopila, že jej iba ubližovali. Menej si domýšľa a viac pozoruje. Zmiernila svoju snahu zachrániť nezachrániteľné a skôr sa sústredí na to, aby sa zmierila s realitou. Váži si seba a prestáva si vážiť tých, ktorí si nevážia ju. Sú to zmeny malé, ale veľmi ťažko sa aplikujú do života, ak máš srdce, ktoré vie milovať. Občas sa totiž stane, že samo seba presvedčí, že je vhodné milovať aj tých, ktorí si to nezaslúžia.

Všetko je však o zvykoch. O tom, či dokážeš nájsť balans medzi sebaláskou a láskou k druhým.

Dnes to už vie. Dnes si je istá, že nepochybili len ostatní. Chyby urobila i ona. Verila príliš dlho. Milovala príliš silno. Príliš sa snažila. Lenže láska, tá nie je o márnej snahe ani o dokazovaní. Láska je o tom, či si ju ľudia vážia. Obaja… Nielen jeden.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Bojíš sa opäť milovať a neveríš ľuďom? Nevadí...

Coverphoto: Photo by Samanta Sokolova on Unsplash

Facebook komentáre