To najsmutnejšie, čo sa nám môže stať, je, že prestaneme veriť. V čokoľvek. V naše sny, v šťastnú budúcnosť, vo všetko, čo sme si vysnívali ešte predtým, ako sme zistili, že nič nie je také jednoduché. Predtým, ako sme spoznali niektorých ľudí, na ktorých aj obyčajná spomienka dokáže po rokoch zabolieť. Práve ich prítomnosť v našom živote spôsobila, že prestávame veriť.

No vieš, táto „taktika“ nie je práve najšťastnejšia. Sklamania by ťa mali podnietiť k tomu, aby si sa stala obozretnejšou a včas si dokázala priznať pravdu, ktorá nie je zrovna lichotivá. Pretože povedzme si to na rovinu…

Najčastejšie nás bolia práve také lásky, ktoré umelo udržiava pri živote naša nádej. Vzťahy, v ktorých milujeme iba my, no dúfame, že keď budeme ľúbiť ešte viac, ten druhý sa zmení. Toľko vecí mu docvakne, ocení všetko, čo sme ochotné pre neho urobiť, obúcha si hlavu o stenu, zavalia ho výčitky kvôli tomu, že nám toľko naubližoval, a nakoniec sa z neho stane spoľahlivý a do konca života milujúci partner.

unsplash.com

Toto je však tá najstrašnejšia rozprávka, akú si pred spaním môžeme hovoriť…

Namiesto sladkých snov nám prinesie len nočné mory. Šťastný koniec sa odohrá bez nás a my z toho príbehu budeme vyhodené s početnými zraneniami, ktoré nás budú ovplyvňovať pri výbere nového partnera.

Nie je dobré zanevrieť. Nie je dobré, ak ti jeden nešťastný vzťah pokazí optiku a vyhliadky na šťastnú budúcnosť. Vieš, predchádzajúce sklamania, to sú… Skúsenosti. Zážitky, ktoré sú už za tebou a so spomienkami na ne musíš pracovať veľmi opatrne. Môžu z teba urobiť výnimočného človeka, no rovnako aj trosku, ktorá si do konca života bude fúkať aj také rany, čo sa už dávno zahojili.

Bola by som nerada, ak by som teraz napísala niečo, čo ťa rozosmeje, a povieš si, že som úplný snílek. Že sú to len frázy, ktoré sa hovoria boľavým dušiam, akési povinné formulky, ktorých účelom je len vyplnenie trápneho ticha. Ale to, čo ti chcem odkázať, je pravdivé. 

Musela si sa sklamať, pretože si sa zamilovala do niekoho, kto nie je pre teba…

Každý máme chyby. No namiesto toho, aby sme ich zakrývali, ich musíme prijať a nájsť niekoho, komu nimi nebudeme ubližovať. Áno, niektoré naše nedostatky odstránime časom a vekom počas toho, ako sa v priebehu života meníme. Pretože rokmi sa učíme a ak je s nami všetko v poriadku, čoraz viac si namiesto chýb iných všímame tie vlastné.

No napriek tomu sa nikdy nestaneme dokonalými a v tom spočíva výzva našich životov – nájsť k sebe rovnako nedokonalú osobu, s ktorou navzájom jeden v druhom objavíme dokonalosť. Keď sa však nesprávne zamilujeme do niekoho, koho chyby a nedostatky nás zraňujú, čo môžeme od takého vzťahu očakávať? Iba koniec, z ktorého vyjdeme totálne utrápení.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Mužom, ktorí pochovali to dievča v nás

A tak ti chcem povedať, že raz príde deň, kedy pochopíš, že to doteraz proste vyjsť nemohlo…

unsplash.com

Stretneš niekoho, kto ti dokáže, že život môže byť krásny vždy. Nielen vtedy, keď ho tak chceš vidieť ty. Spoznáš muža, ktorý ťa nebude chcieť meniť, ktorý si nájde čas na to, aby bol s tebou, s ktorým mesiace preletia šialene rýchlo, každý problém v tvojom živote bude znesiteľnejší a nikdy sa nestane, že by tvoje problémy a smútok zapríčinil on.

Ukáže ti, čo presne od vzťahu chceš, pretože po toľkých sklamaniach a bolestiach sa my ľudia bojíme svoje túžby odkryť aj sami pred sebou. Viem, že máš strach priznať si, že očakávaš od života nedokonalú dokonalosť, lebo predchádzajúce vzťahy v tebe vyvolávajú pocit, že si nič z toho, o čom si ako malá snívala, vôbec nezaslúžiš. Veď mnohokrát si dala tomu vzťahu všetko a nakoniec si z neho vyšla ako tá zlá. Rozchod ťa prinútil považovať samu seba za menejcennú. 

Ale tieto myšlienky od seba čím skôr odožeň…

Kvôli tomu, ako sa k tebe správali tí nesprávni ľudia, sa nikdy nemôžeš cítiť zle. Menejcenne či dokonca bezcenne. Takéto myšlienky zvykneme mať vtedy, keď si po rozchode náš bývalý partner nájde novú polovičku, s ktorou to všetko klape. Ale nie je to o tom, že tá nová je lepšia ako ty…

Vždy hovorím, že niekto vidí hodnotu v zlate a iný zasa v minciach. No mnohokrát sa práve tí, ktorí chcú v živote platiť medenákmi, potkýnajú o zlaté tehličky, ktoré si síce chvíľu nesú pod pazuchou, no po čase ich odhodia, pretože sú pre nich príliš ťažké.

Tak ťa prosím, necíť sa zle…

Lebo práve to najväčšie zlato si najťažšie hľadá niekoho, kto pochopí jeho hodnotu komplexne, nezľakne sa jej alebo ju nebude chcieť len rýchlo využiť. Raz pochopíš, prečo to doteraz s nikým nevyšlo. A vtedy všetky predchádzajúce vzťahy okamžite vyhodíš z hlavy. 

No kým sa tak stane, nemárni svoj čas pochybnosťami. Neprišli sme sem preto, aby sme sa večne len trápili. Sme na tomto svete z dôvodu, aby sme pochopili, že na šťastie sa oplatí čakať, a aby sme si z tých nepekných chvíľ vzali ponaučenie.

Coverphoto: Photo by Mark Pan4ratte on Unsplash

Facebook komentáre