Často sa pýtam, prečo niektorí ľudia dokážu byť vo vzťahu s niekým, koho skutočne nemilujú. Svojho súčasného partnera vnímajú len ako prostriedok na vyplnenie voľného času, niekoho, kto im navarí, uprace, postará sa a bude ich milovať. Ale oni nemilujú. Možno ich k tomu človeku viaže malá náklonnosť, možno si ho trochu obľúbili. Ale tým sa to začína i končí. Jednoducho si povedali, že by boli hlúpi, ak by sa tej osoby pustili, a urobia to až vtedy, keď nájdu niekoho lepšieho – osobu, ktorú budú skutočne milovať.

Robia to ženy i muži. Nevnímajú človeka ako cítiacu bytosť, ale ako súbor benefitov, ktoré im poskytuje. V poslednom čase mám takých párov vo svojom okolí mnoho. Jeden sa ide rozkrájať, každý deň tomu druhému ukazuje, ako veľmi ho miluje.

pinterest.com

A ten „nemilujúci“ sa len vezie…

Sem-tam zatne zuby, pretože takýto vzťah si to žiada. Pasívne prijíma všetko, čo mu je dávané, no medzitým sa stíha rozhliadať okolo seba, či sa v jeho blízkosti nemihne niekto dokonalý, niekto ako ušitý pre neho. Vernosť sa vytratila, úprimnosť je neznámy pojem, na tróne sedí sebectvo… 

Možno nás k tomu pritlačila dnešná doba, ktorá nás učí brať, ak nám je dávané. Alebo si len myslíme, že nám dokonalý partner raz spadne z neba, pričom na iných okolnostiach vôbec nebude záležať. Každému bude jedno, či sme práve zadaní, voľní, slobodní, či máme deti… Jednoducho keď to príde, všetko sa bude dať zahodiť za hlavu a konečne si budeme môcť užívať to, po čom sme celý život túžili.

Fakt, že týmto postojom niekomu fatálne zruinujeme jeho citový život, sa akosi prehliada…

Prosím, ak ju naozaj nemiluješ, nezostávaj s ňou len preto, že ti je pri nej dobre. Lebo ti dobrovoľne dáva to, čo ti vyhovuje, veriac, že je to z tvojej strany úplne rovnaké. No ty zatiaľ čakáš na tú pravú… Dopraj jej to, čo dáva ona tebe a odíď z jej života. Úprimnosť, ktorú jej týmto krokom preukážeš, ju bude bolieť omnoho menej, ako zistenie, že tie najkrajšie roky prežila s niekým, s kým to nebolo skutočné. 

pinterest.com

Ak pri pohľade na ňu necítiš nehu, vďačnosť a lásku, ktorá sa nedá zmerať ani odvážiť, ak zaspávajúc vedľa nej necítiš, že je všetko tak, ako má byť, tak, prosím, uvoľni miesto niekomu inému. Nesľubuj niečo, čo nikdy nesplníš. Nevypĺňaj si voľné dni prítomnosťou človeka, ktorému raz ublížiš. Nezostávaj s ňou, zatiaľ čo budeš čakať na tú „lepšiu.“ Ak tento svet niečo potrebuje, je to práve úprimnosť a ľudí, ktorí svoje ego v správny čas dajú nabok. 

Váž si to, čo ti dáva, pretože sám vieš, že to dnes nie je samozrejmosť…

Prijímať niečo, čo nevieme oplatiť, je síce pekné, ale nie je to čin, ktorým by sme sa mohli chváliť. Skutočné hrdinstvo možno nájsť v momentoch, kedy si odoprieme to, čo nedokážeme vrátiť späť, a poskytneme slobodu obom zúčastneným.

Dopraj jej voľnosť. Dopraj jej čas, kým sa pozbiera z tohto vzťahu, aby čím skôr mohol do jej života prísť muž, pre ktorého bude dokonalá. Jediná na celom svete. Muž, pre ktorého nebude len medzistávkou v jeho chaotickom živote. Muž, ktorý jej dá všetko to, čo ona bola schopná dať tebe.

Šťastie nikdy nenájdeme v nešťastí iných. Nemôžeme čakať, že naše srdce bude spokojné a celistvé, zatiaľ čo za sebou zanechávame množstvo iných ubolených sŕdc.

Coverphoto: Photo by Relevante design on Unsplash

Facebook komentáre