Tento článok nebude veľmi láskavý. Nebudem ti vravieť, ako bude všetko v poriadku a už vôbec ti nebudem dávať plané nádeje. Takisto všetku vinu nezvalím na neho, pretože to je najväčšia hlúposť, akú v živote robíme – že hľadáme iných vinníkov, že viac ako naše chyby si všímame chyby niekoho iného. A to nie je dobré. Nevravím, že za všetko môžeš ty, áno, aj tá druhá strana má čo-to na rováši. Ale ak všetko z tvojich pliec prehodíš na jeho plecia, stane sa len jedno… 

O chvíľu to tu budeš mať znova. Zažiješ to s iným mužom, v inom vzťahu, v inej atmosfére… Ale v podstate pôjde presne o to isté, len v inom obale. A vieš, prečo? Práve preto, že si si nevšimla svoje chyby. Že si si povedala, že si stretla idiota a všetko je to jeho vina. Práve preto sa to zopakuje, lebo si sa nepoučila a neuvedomila si si, kde a kedy presne si stúpila vedľa.

unsplash.com

A to sa, drahá, veľmi nevypláca…

Pretože každý jeden vzťah nám neukazuje len to, akí sú ostatní. V prvom rade nám ukáže, akí sme my. Ako reagujeme, čo očakávame, ako sa správame, keď nedostávame to, čo chceme. Je to pre nás ten najvernejší dôkaz toho, že možno urobíme obrovskú chybu i vtedy, keď to myslíme dobre. S nami, s ním… 

Môžeme sa o sebe dozvedieť, že občas veríme viac, ako by sme mali, lebo sa bojíme – samoty, nás samých, budúcnosti a vlastne všetkého, kde on už viac nebude.
Že vo vzťahoch viac ako hocikde inde zapájame fantáziu a idealizujeme. Len preto, aby sme konečne našli niekoho, kto to s nami potiahne už naveky a kto bude presne taký, akého ho chceme mať.
Že radšej zatvárame oči pred chybami iných, a to je vlastne naša obrovská chyba, ktorú neskôr tomu druhému vyčítame.
Že ak cítime, že toto nie je naša cesta, i tak sa rozhodneme po nej kráčať ďalej, len aby sme si nemuseli priznať, že sme sa v niekom a určite i v nás zmýlili…

unsplash.com

Toto sú tie chyby…

Chyby, ktoré dobre poznám i ja, pretože každú jednu z nich som niekoľkokrát zopakovala. A vieš, prečo som to zažila viackrát? Lebo som si po prvom páde na ústa povedala, že nevadí, idem ďalej, proste sa so mnou dotyčný len škaredo zahral. Ale nevidela som svoje vlastné chyby, ktoré ma v tomto vzťahu tak dlho držali a vďaka ktorým som tisíckrát odpúšťala a stokrát verila.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Zamilovať sa znovu nie je také jednoduché

A vieš, čo je zvláštne? Že akonáhle som svoju pozornosť po poslednom rozchode zamerala na seba, viac sa mi to nestalo. Viac som podobného muža nestretla a ani žiadneho iného, ktorý by na mne chcel skúšať manipulatívne techniky. Teda… Možno som ho aj stretla. No vedomá si svojich vlastných chýb z minulosti som mu to už nedovolila.

A preto ti chcem povedať len jedno…

Ak sa ti niečo na niekom nepáči, ak ti niečo na niekom zrazu bije do očí a bodá ťa to do srdca, skús popremýšľať, či to v tom vzťahu nebolo náhodou aj predtým. Či si to len potichu nezametala pod koberec, aby si nemusela čeliť realite, ktorá by ťa iba desila… Pretože tak to zväčša je. Ignorujúc pravdu sa snažíme chrániť seba, lenže ona nás dobehne. A čím viac a dlhšie pred ňou utekáme, tým viac nás táto naháňačka na konci bolí.

Nie, nezmenil sa. To len ty už nemáš silu predstierať, že je všetko v poriadku.
Nie, nikdy nebol iný. To iba ty si vtedy ešte dokázala veriť, že v ňom nájdeš presne to, čo hľadáš.

Ľudia sa nemenia. Meníme sa my a naša dôvera k nim. Zmení sa naša láska, ktorá časom začína slabnúť, pretože sami ju nemáme silu udržiavať nažive. Zmení sa všetko, čo sa odohráva v nás, lámeme sa na kusy, už viac nevydržíme zvádzať boj so sebou ani o jeden jediný deň viac.
A práve preto máme pocit, že sa zmenil ten druhý… No v skutočnosti nám len došli sily potrebné k tomu, aby sme tak presvedčivo klamali samých seba. A chybou je, že nie každý z nás si to uvedomí. 

Coverphoto: Photo by Andrey Zvyagintsev on Unsplash

O tom, aké to je dávať si v láske falošnú nádej a ignorovať varovné signály, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre