Moja drahá vzácna bútľavá vŕba. Viem, aké ťažké a zároveň krásne bremeno nosíš na pleciach… Možno si aj ty tou vyvolenou. Možno si aj ty bútľavou vŕbou. Si človek, ktorý ostatných pozná dokonale. Si tá, ktorá má rada. Tak naozaj rada. Bezpodmienečne. Si niekto, kto za každých okolností pri všetkých stojí. Niekto, kto je tu pre všetkých. Pre rodinu, priateľov, známych. Ty si tá, ktorá je tu vždy pre nich. Ráno, na obed, večer, sedem dní v týždni, po celý rok, po celé roky. 

unsplash.com

Si tu pre ňu, pre neho, pre nich, nech sa deje čokoľvek…

Nech sa aj tebe deje čokoľvek. Nech sa cítiš akokoľvek. Nech si akokoľvek zaneprázdnená… Ty ako bútľavá vŕba nikdy nikoho vedome nesklameš. Si tá, čo neklame. Tá, čo nehrá falošné hry. Si tá, ktorej môžu na „konáre“ zavesiť všetko. Máš pochopenie pre všetky krivdy sveta. Poradíš, pomôžeš, si milá a láskavá. Počúvaš, ale nesúdiš. Nevyčítaš, nehundreš, nemoralizuješ, nehneváš sa. Vytváraš pocit bezpečia a istoty, že aj keď je všetko na dva, alebo aj na viac zadkov, že nakoniec všetko dobre dopadne. Že bude fajn. Už len preto, že si. Že ťa ľudia okolo teba majú. Teba, bútľavú vŕbu.

Dobre vieš, že nie každý môže byť bútľavou vŕbou. Vieš, že ako bútľavá vŕba to máš vždy ťažšie a komplikovanejšie ako ostatní. Vieš, že musíš dobre zvážiť, čo komu povieš. Lebo keď si ťa človek zvolí, že áno, práve ty si mojou bútľavou vŕbou, ide s kožou na trh. Je nahý. Zraniteľný. Ako vtáčatko, ktoré sa pred sekundou vyliahlo z vajíčka a potrebuje, aby sa oň niekto postaral, naučil ho lietať…

Vieš, že stačí jedno zle zvolené slovo a môže byť všetkému koniec…

Môže byť koniec dôvery, ktorá je krehkejšia ako porcelán. Vtáča nikdy nevyletí z hniezda a nezažije pocit, aké je to byť slobodné. Neuvidí blankytne modrú oblohu. Bude len prežívať zo dňa na deň, až kým nezahynie. A tak aj človek keď neuverí, alebo veriť prestane, prepadne sa na dno beznádeje a je otázne, či a kedy z neho vstane.

Často, možno dennodenne, ako špongia nasávaš trápenia a bôle iných, a predsa… Predsa sa nesmieš dať strhnúť ich smútkom, aj keď máš vyžraté a zmáčané ruky od ich slaných sĺz. Ty nesmieš. Nesmieš prepadnúť beznádeji. Aby si nevyhorela, aby sa nestalo z teba vnútorne mŕtve nič. Aby si nestratila seba samu…

unsplash.com

Je ti nad slnko jasnejšie, že musíš byť pripravená na to, že si ťa nebudú vážiť…

Že nie všetci, ktorým pomôžeš, zostanú súčasťou tvojho života. Že nie všetci to, že si tu pre nich všetkých, keď sa ty ocitneš v núdzi, ti to aj odplatia… Musíš byť pripravená na všetko, rátať so všetkým. Ako bútľavá vŕba musíš byť pripravená, že pomôžeš, a dostaneš za to pľuvanec do tváre. Že ťa využijú a odkopnú ako osobu, ktorá poslúžila alebo doslúžila. Alebo oboje.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rebel

Ty to vieš. A občas si z toho smutná, sklamaná, možno aj znechutená. Nič sa však nedá robiť, dokážeš sa vyrovnať aj s týmto nerovnovážnym stavom. Aj s tým, že hoci ty máš rada, tak naozaj rada, z celej tvojej dobrosrdečnej duše a ešte dobrosrdečnejšieho srdca, že všetci tí, ktorým pomáhaš, ťa takisto silno radi mať nemusia. Vieš, že si zväčša iba zastávkou na púti životom iných.

Napriek tomu všetkému si rada, si šťastná, že práve ty si ňou. Bútľavou vŕbou…

Byť bútľavou vŕbou je poslanie. Je to dar. Často danajský, ale dar. Aj keď takmer vždy zostaneš sama. Na seba, na svet, na život. Vieš, že keď spadneš, musíš sa sama postaviť na nohy, hoci sú roztrasené a doráňané. Nečakáš, že ti niekto pribehne na pomoc…

Moja drahá, vzácna bútľavá vŕba. Viem, aké ťažké a zároveň krásne bremeno nosíš na pleciach. Viem, že aj ty by si aspoň niekedy potrebovala mať pri sebe bútľavú vŕbu. Niekoho, kto aj tebe podá pomocnú ruku.

A viem aj to, že keď to tak vždy nie je a musíš byť ako vždy sama tá silná, tá, čo všetko prekoná, tá, čo je tu pre všetkých, tá, čo všetko zvládne a ustojí, že si šťastná, že práve ty máš túto zodpovednosť. Voči ostatným, voči sebe samej.

Dnes vám vzdávam hold. Všetkým vám, bútľavým vŕbam…

Viem, že chlieb lacnejší nebude. Viem, že si za to nič nekúpite. No viem aj to, že ma pochopíte. Že vás to poteší, zahreje pri srdci. Lebo ako bútľavé vŕby dobre viete, že niekedy sú ocenenie, pochvala a poďakovanie to najviac.

Ďakujem, že ste! Ďakujem vám za všetko, čo robíte. Pre všetkých, ktorí vás potrebujú, pre tento svet. Zo srdca Vám ďakujem!

Ak sa Vám tvorba autorky páčila, viac o nej nájdete TU

Coverphoto by David Bartus from Pexels

Facebook komentáre