Alebo ako dobrá komunikácia ovplyvní vzťah…

Túto konverzáciu som minule viedla s priateľom. Neprikladala som jej dostatok pozornosti, až kým sa mi to fatálne nevyplatilo. O dôležitosti komunikácie teraz koluje po internete a médiách veľa názorov a veľa odporúčaní. Zdalo sa mi to prehnané. Ako môže nastať taký problém u dvoch ľudí, ktorí sú si najbližší na svete a milujú z celého srdca? 

Neverila som, že je možné čosi ako nekomunikácia a pokladala som to len za akýsi novodobý trend pre stratených. No realita sa ukázala byť celkom iná.

Problém nastal asi najprv vo mne… 

Som príliš nekonfliktná a konfliktu sa vyhýbam všemožnými cestami. A v predošlom vzťahu som kopu vecí prechádzala mlčaním. Vravela som si, že som len malicherná a že robím z komára somára. Ale ako čas plynul, začali sa z drobností stávať väčšie a väčšie chyby. Moje mlčanie bolo začiatkom konca. 

Chyba nastala v momente, keď prišiel už naozaj veľký problém hodný rozhovoru. Ale ja som stále mlčala. Ustupovala som druhej strane s tým, že to všetko je len moja chyba. A chyba to bola. Riadne veľká chyba.

V jeden deň mi praskli nervy a vybuchla som… 

Povyčítala som bývalému priateľovi všetko asi za posledného polroka. Hodila som to naňho a očakávala, že sa mi ospravedlní alebo sa prinajmenšom bude cítiť trochu vinný. On namiesto toho povedal, prečo som to nespomenula skôr? Vtedy pod vlnou emócií som sa nad tým nezamyslela. Vzťah nám krachol a ja som sa s ním rozišla.

Potom, ako sa vo mne všetko utíšilo, som sa vrátila k tej osudnej otázke. Prečo som nič nepovedala? Prečo som zaryto mlčala do poslednej kvapky mojej naozaj veľkej trpezlivosti? Trvalo mi dlho, kým som si dokázala priznať, že som prešla tým, čím som tak opovrhovala. Momentálne som v naozaj šťastnom vzťahu, ktorý klape až nadmieru dobre. 

pinterest.com

Spozornela som až nedávno… 

Priateľ mal ťažší deň, ale keď som sa ho opýtala, čo sa deje, odbil ma s tým, že to nie je nič dôležité. Na druhý deň mal stále pochmúrnu náladu, a tak som sa pýtala znovu. Po pár vetách mi povedal, čo ho ťaží. Išlo o akési pracovné problémy, ktoré ani on nepovažoval za významné, ale vo vnútri ho predsa len trápili. 

Mali sme dlhú konverzáciu a on zo seba dostal všetko. Odrazu z neho bol iný človek. Asi polhodinový rozhovor z neho urobil opäť toho šťastného človeka, ktorého poznám. Keď som sa ho pýtala, prečo mi nič nepovedal skôr, priznal, že ma nechcel zaťažovať alebo znepokojovať.

A práve teraz sa dostanem k pointe celého príbehu… 

To že si partneri zdieľajú problémy, nie je zaťažovanie. Je to rozloženie váhy, ktorá je priťažká na jedny plecia. Ak sú problémy zatajované alebo schovávané, môžu sa z nich stať oveľa väčšie starosti, ako boli na začiatku.

Moja rada znie, hovorte spolu. O každej malichernej chybe, každom zanedbateľnom probléme. Pretože nikdy neviete, ktorá z tých drobností bude tou osudnou, ktorá spustí lavínu. Lavínu, ktorú už nikto a nič nezastaví. A nijaký vzťah by už nemal skončiť zasypaný touto lavínou. 

Autor: Tammi

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Choď a buď šťastný

Coverphoto: Photo by Charles DeLoye on Unsplash

Facebook komentáre