Iná žena by to pre mňa urobila… Inej žene by toto nevadilo. Iná žena nerobí takéto drámy… Ach, koľko som sa napočúvala takýchto výčitiek… Ako veľmi som chcela byť ako tie iné ženy, ktoré by on tak vrúcne miloval. Ako strašne ma zožierala nenávisť voči sebe samej, že nedokážem priniesť do vzťahu to, čo by si on prial, a tak sa kvôli mne a mojej neschopnosti či nezrelosti akceptovať jeho správanie neustále hádame. Dlho som sa chcela zmeniť. Ale nešlo to. Až som potom pochopila jednu vec…

Ja som milovala nesprávneho muža. A pre neho, či som to chcela prijať alebo nie, dokonalá nikdy nebudem. Pretože on nemiloval mňa. Neprijal ma takú, aká som, a nadovšetko si čoraz častejšie odbiehal aj k inej sukni. A každá jedna výčitka, ktorú na mňa vypľul, bola vlastne iba jeho sebaobrana.

unsplash.com

Obrana jeho nelásky, zvaľovanie viny na moju stranu, že nám to vôbec nefunguje…

Vieš, čo je na takom vzťahu najhoršie? Že si to neuvedomíš hneď. Najprv začne s malými nevinnými poznámkami, občas ti aj dá za pravdu. Pretože takíto muži presne vedia, ako to majú robiť. Nemôžu to na teba vybaliť okamžite. Musia ťa začať variť postupne a pekne pomaličky prihrievať tú vodu, do ktorej ťa hodili. Uštipačné výčitky, že iná žena by sa určite nepýtala, kde celú noc bol, že každá ďalšia by mu dala viac dýchať, si nechal až na neskôr. Na obdobie, keď som sa do tejto nezdravej lásky celá spadla a on si ma obkrútil okolo svojho prsta.

Takýmto spôsobom maskoval nielen svoju neveru. Ale aj svoj nezáujem, svoju ľahostajnosť voči mne. Iná žena sa by sa ma nepýtala, prečo ju neobjímam… Iná žena by sa pri zaspávaní nechcela držať za ruku. Iná žena by ma netlačila do spoločného bývania… Iná žena by sa uspokojila s tým, čo jej dávam…

A namiesto toho, aby som sa ho spýtala, prečo teda nejde za tou „inou ženou“, no nervuje sa so mnou, som mu tieto poznámky zakaždým zjedla.

Mala som vtedy vytiahnuť úplne iné argumenty, nie plač alebo hystériu, ku ktorým ma vyprovokoval…

Mala som mu povedať, že iný muž by ma objal aj sám. Že iný muž by ma pri zaspávaní za tú ruku chytil. Že iný muž by sa jedného dňa len tak sám od seba spýtal, kedy si nájdeme spoločné bývanie a prečo sme to ešte neurobili. Mala som mu povedať, že každý muž, ktorý by ma skutočne miloval, by sa mi nestratil na pár nocí, nevrátil by sa s absurdným ospravedlnením a netváril by sa otrávene, prečo sa ho vlastne pýtam, kde vtedy bol. Že každý iný muž, ktorý by sa so mnou len nezahrával, by tieto veci robil prirodzene. Chcel by v tom vzťahu napredovať rovnakým tempom ako ja. 

A takýmto spôsobom by som prišla na to, že sa snažím milovať muža, ktorý nie je pre mňa a ja nie som pre neho. Pretože keď sa tak spätne na to pozriem… Ja som ho milovala aj nemilovala. Sčasti som ho za jeho správanie nenávidela. No tak veľmi som ho milovať chcela, že som prijímala všetky narážky o tom, že iným ženám by tento polovičný vzťah stačil. Bola som jednoducho zmanipulovaná, a preto ťa prosím o jednu vec…

unsplash.com

Skús dať aspoň na chvíľu bokom city… 

Ak ti je vo vzťahu vyčítané, že iné ženy niečo robia lepšie, že niečo vôbec nerobia, že sú obetavejšie, menej sa pýtajú… Tak potom sa zjavne tento muž ocitol po boku tej nesprávnej ženy. Nesprávnej pre neho… Pretože ten, kto miluje – čo si v tomto prípade ty, urobí vo vzťahu maximum. Úplne prirodzene.

Ak úprimne ľúbiš, nájdeš tú najlepšiu verziu samej seba a ponúkneš mu ju. No keď to niekomu nestačí a má potrebu snívať o ideáloch alebo porovnávať, tak jediné, čo pre neho skutočne musíš urobiť, je dať mu jedno odporúčanie… Aby si našiel ženu, ktorá bude skákať presne tak, ako on zapíska.

Coverphoto: Photo by Devon Divine on Unsplash

O tom, aké je to milovať tú nesprávnu osobu, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre