Jarmila Slováková a jej kniha – Neverná.

“My ľudia sme zvláštne tvory. Chceme lásku, no mnohokrát ju nevieme dávať. Bojíme sa bolesti, ale potrebujeme ju, aby sme mohli rásť. Vieme, že máme odísť, no odísť nedokážeme. Rýpeme sa v minulosti, aj keď nám pritom krváca duša. Ubližujeme sami sebe, lebo bez toho nevieme žiť. Sme neverní svojim presvedčeniam a myšlienkam, pretože nevieme nájsť svoje ja.  Často prežívame náš život namiesto toho, aby sme ho žili. Žijeme s bolesťou, tajomstvami a bojujeme s vlastnými démonmi, o ktorých nikto okrem nás nič nevie. Súdime iných, pritom netušíme, čo prežívajú, kým to nezažijeme sami. My ľudia sme zvláštne tvory a ženy, tie obzvlášť…” –J.S.-

Na knihe ma zaujal už názov. Vyvolal vo mne zvedavosť, a i keď som ju otvorila o desiatej večer, nedokázala som sa od nej viac odtrhnúť. Zhltla som ju za jednu noc. Úplne ma dostala.

Príbeh je od začiatku až dokonca pútavý a nepredvídateľný. Autorka Vás vtiahne do deja natoľko, až prestanete vnímať svet naokolo a budete prevracať jednu stranu za druhou. Rozosmeje Vás, možno dojme k slzám, či vyvolá zimomriavky. Je jednoducho autentická.

Hlavná hrdinka Dušana sa Vám stane naozaj veľmi blízka. Je to žena, ktorá má za sebou silný príbeh, podobný mnohým skutočným osudom. Možno ste to Vy. Možno Vaša kamarátka, či suseda, ktorú dennodenne stretávate na ulici a nemáte ani tušenia, čo skrýva za milým úsmevom, dlhými rukávmi a tmavým oblečením.

Dušana je žena, ktorá sa ocitne na hranici toho, čo sa „patrí“ a toho, ako bojovať za svoje skutočné šťastie. Musí sa postaviť krutému manželovi, ľahostajnej matke, pichľavým slovám svokry o tom, ako sa má a nemá správať dobrá a poslušná manželka. No v prvom rade, sa musí postaviť sama sebe. Musí si uvedomiť, že tým, že sa stala matkou a manželkou, sa jej život nekončí. Musí si uvedomiť, že sa zatvorila do zlatej klietky, z ktorej sa možno nedostane živá…

Dušana je neverná. Je neverná sama sebe tak, ako mnohé z nás. Žije podľa pravidiel iných a nie podľa toho, čo si zaslúži. Život je však nevyspytateľný a paradoxne ju pred touto neverou zachráni iná nevera… Do jej života vstúpi muž, ktorý jej dodá silu všetko zmeniť, no nie tak, ako by ste očakávali…

Táto kniha je dôkazom toho, že v každom z nás drieme dostatok sily na to, aby sme sa dokázali postaviť zoči voči svojmu strachu a ľuďom, ktorí nám ubližujú. No niekedy necháme veci zájsť až príliš ďaleko…

Odporučila by som ju všetkým ženám, ktoré si prechádzajú ťažkým obdobím, alebo majú pocit, že sa zasekli na mieste a nevedia nájsť ten správny smer. Tiež každému, kto hľadá dobrú knihu, so zaujímavým príbehom. Pohodové čítanie, ktoré Vás zaručene zaujme, pobaví a prinesie Vám nový pohľad na odvrátenú stranu mince skutočného sveta mnohých žien, o ktorej sa hovorí stále veľmi málo.

“Chcela som odísť, no neodišla som… Navrávala som si, že ho milujem. Nevedela som si predstaviť život bez neho. A čo ma to stálo?

Môj život. Skutočné umieranie nie je ťažké. Ťažké je umieranie vo vnútri.

Čakala som tam na neho do poslednej chvíle. Do posledného výdychu. Neprišiel.

Nečakaj na niečo, čo sa nestane, nedúfaj… Ži. Ži, ako chceš ty. Odíď od toho, čo ťa robí nešťastnou. Všetko je lepšie ako život, ktorý žiješ. Dokonca aj samota. Ver mi…” -J.S.-

V prvom rade by som sa Jarke chcela veľmi pekne poďakovať, že súhlasila s rozhovorom.

Moja prvá otázka znie, kto je Jarmila Slováková ? ?

Dobrá otázka 🙂 Tiež sa niekedy sama pýtam. V prvom rade je ale ženou, potom matkou, manažérkou, cestovateľkou, redaktorkou, dcérou, sestrou, priateľkou… a bolo by toho ešte. Vychovali ma starí rodičia, takže som „stará škola“ v mnohých veciach. Vyštudovala som odbor politológie, čo je asi pre niektorých úsmevné, ale táto škola mi veľa dala. Zároveň som vyštudovala aj marketing a strategický manažment na UK, to je sféra v ktorej sa okrem sveta písania pohybujem a intenzívne pracujem.

Mám dve krásne deti, chlapca vo veku 7 rokov a dievčatko vo veku 6 rokov. Keďže syn je epileptik a autista, užila som si svoje pár rokov, kým sme ho zastabilizovali. Dnes sú obe deti v prvom ročníku a som na nich hrdá. Syn je dieťa, ktoré si muselo miesto v tejto spoločnosti vybojovať a dcéra, to je hotová osobnosť už vo svojich 6 rokoch. Snažím sa ju vychovať ako silnú ženu. Už teraz vie, čo chce a ide si za tým. 🙂

Máš naozaj môj veľký obdiv za to, ako to všetko zvládaš. Čo ťa nakoniec priviedlo k písaniu? Je „Neverná“ prvá kniha, ktorú si vydala?

Áno, je to môj prvý debut, aj keď píšem od svojich 9 rokov. Čo ma k tomu priviedlo? Tak pred rokom a pol som prežívala svoje snáď najťažšie obdobie, okrem obdobia, keď som bola so synom v nemocnici ( to bolo extremne ťažké ). Nemohla som spávať, takže sa bežne stávalo, že ešte o 2 v noci som pozerala do plafónu. Okrem toho všetkého, čo sa mi dialo, sa mi počas tých pár hodín sníval dookola ten istý sen so ženou, Alžbetou, ktorú zabil manžel a ktorá je opísaná aj v knihe. Udalosti, ktoré sa mi diali ma dusili, držala som to v sebe a tak, keď som nemohla spať, sadla som k noteboku a začala písať. A ono to išlo takmer samé.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Tak prečo si stále s ním...?

Bola to akási moja spoveď a ja som sa vždy celý deň tešila na noc, kedy som si sadla k môjmu svetu na papieri. Počas písania knihy som prišla na toľké veci vo svojom živote a toľké pravdy, ktoré som nechcela vidieť, že pre mňa bolo víťazstvo už len to, že som to dokázala napísať a priznať si ich.

„Dušana…“

„Áno?“ Opýtala som sa flirtujúc.

Daniel sa zastavil, ani by som si to nevšimla, ale držal ma tak pevne za predlaktie, že ma vytiahol z letargie. Pustil ma a cúvol, pozeral na mňa. Oči mal tmavšie ako kedykoľvek predtým, prerývane dýchal… A ja? Ja som mala dojem, že ani nedýcham. Len som čakala na to, čo mi povie.

„Čo sa stalo?“ Opýtala som sa.

„Dušana, ja neviem.“

„Daniel, nechcel si ma snáď dostať do postele?“

„Chcel… ja… ale… zaľúbila si sa…“ vyriekol napokon.

Hlavná hrdinka a jej príbeh, bude určite blízky mnohým ženám. Čerpala si inšpiráciu aj zo skutočných udalostí?

Príbeh Alžbety je skutočný, bohužiaľ. A aj keď som si zo začiatku myslela, že to je naozaj len sen, pri pátraní po nej som zistila, že to bola smutná skutočnosť. Príbeh Dušany je z veľkej časti reálny, každý pocit, cit, všetko to bolo vo mne. Každá chyba, každá bolesť, radosť je moja.

Keby si mohla povedať pár slov ženám, ktoré sa nájdu v Dušaninom príbehu, aké by boli?

Želala by som si, aby každá z nás bola šťastná, mala sa rada natoľko, že je schopná odísť od všetkého a od všetkých, ktorí ju robia nešťastnou. Od všetkého môžete odísť, len nie sama od seba. Naučiť sa žiť sama so sebou, je ten najväčší dar po možnosti mať dieťa. Potom zvládnete všetko, aj keď budete samé. Naučila som sa milovať dážď a usmievam sa, keď na mňa prší a som bez dáždnika. Dokonca niekedy si aj zatancujem na I´m dancing in the rain 🙂 Som vďačná za každé ráno, ktoré sa zobudím, ďakujem za maličkosti ako za úsmev, za letný vietor, či za búrku. Mať svoju vlastnú slobodu a milovať seba samu to by som želala všetkým ženám.

Tvoja kniha je momentálne v predpredaji a čaká ju krst. Za chvíľu budeš svoje dielo držať v rukách a tvoje slová budú putovať k novým čitateľom. Aké pocity to v tebe vyvoláva?

Pravdu? Bojím sa, veľmi. Bojím sa odvtedy, čo som spustila prvé príspevky na FB, keď sa začali ohlasovať ľudia a reagovať na ne, keď mi začali písať správy. Som šťastná, lebo som si splnila detský sen, no zároveň sa bojím, lebo pred každým jedným čitateľom, ktorý ju bude čítať sa cítim nahá. Vyšla som zo svojej ulity a predostrela svoju dušu.

Myslím, že si urobila dobre, keď si sa do toho pustila, pretože výsledok je úžasný. Vydať v dnešnej dobe knihu nie je vôbec jednoduché, čo by si poradila začínajúcim autorom?

Áno, ľahké to rozhodne nie je môžem potvrdiť. V prvom rade by som odporučila nájsť si dobrú literárnu agentku alebo agenta. Takýto človek vám môže byť veľmi nápomocný, vie vás usmerniť, vie vám pomôcť, ale v prvom rade vie objektívne posúdiť váš rukopis. Ja som spolupracovala s Martinkou Melíškovou. Úžasná žena a hlavne veľmi zbehla v tejto oblasti.

“Každá osoba v našom živote je buď darom, alebo trestom, vraj. Každý človek, ktorého si k sebe pustíme, nás niečomu naučí. A potom, potom sú tu tie osoby, ktoré sú darom, ale aj trestom zároveň. Vďaka ktorým v priebehu hodiny zažijete raj na zemi a aj peklo súčasne. Spája vás s tou osobou niečo, čo vysvetliť neviete. Neviete sa odtrhnúť, odísť, zabudnúť na tie chvíle, keď ste neskutočne šťastní, keď necítite pôdu pod nohami. Za pár minút, keď máte dojem, že vám patrí celý svet, ste ochotní zapredať svoju dušu za následnú bolesť, ktorá trvá hodiny, mesiace, roky…” -J.S.-

 Jarka je úžasná, inšpiratívna a energická žena, presne tak, ako aj jej kniha. Prajem Vám príjemné čítanie.

Na záver by som rada dodala, že kúpou knihy podporíte “Združenie pre deti s epilepsiou a inými neurologickými ochoreniami.”

photo: fb: Neverná Jarmila Slováková

 

Knihu (NE)VERNÁ a jej dychberúce pokračovanie (SLOBODNÁ), si môžete zakúpiť už aj u nás priamo TU

Vaše Úlomky Ženy.

 

 

Facebook komentáre