Je láska ešte v móde? Nosí sa dnes tento cit ako niečo, čo nás robí krajšími? Alebo je už láska dávno pasé a ten, kto sa ju nebojí priznať, je outsider, prípadne zasnená duša z dôb minulých? Nájdeme ešte pravú lásku aj reálnom živote, tu a teraz, alebo je už len pamiatkou na stránkach romantických kníh?

Ten, kto dnes miluje, na to doplatí. Ten, čo sa obetuje kvôli inému z čistej lásky, zostane nadovšetko s prázdnymi rukami a vlhkými očami, z ktorých sa mu valí vodopád sĺz. Ten, kto sa nehanbí ukázať, že verí v lásku a je odhodlaný milovať, je iným na posmech. A ja sa pýtam… Prečo je to tak?

pinterest.com

Prečo už dnes láska nie je v móde?

Len málokto na ňu verí, no v kútiku duše po nej túžia všetci. Avšak takým spôsobom, že oni nie sú ochotní milovať ako prví, hneď od začiatku. Chcú počkať, kým im dôkaz o láske niekto dá a potom sa rozhodnú… Či budú milovať, alebo nie. Či sa im to oplatí. V hlave kalkujú, čo všetko by im táto láska priniesla a čo, naopak, vzala.

Láska nie je výpočet pre a proti. Láska nemá prísť preto, lebo sa nám práve v danej chvíli zíde. Láska je cit, ktorý vzniká spontánne, no v poslednej dobe sa mi zdá, že lásku len predstierame, pretože je v tomto okamihu pre nás osožná.

Chceme ju, tak ju do svojho života pustíme. Nech nás iní milujú, my si počkáme, pozbierame sladké ovocie zo stromu a keď prídeme na to, že ten strom treba aj pravidelne zalievať, povieme si, že je to pre nás len zbytočná námaha. Veď sa predsa opäť nájde ktosi, kto nás tým ovocím v dobrej viere ponúkne. Tak prečo niekomu niečo vracať späť, ak to, čo k životu potrebujeme, nájdeme na istý čas bez námahy?

Sme leniví milovať, no o láske neprestávame básniť.

Čakáme na princa na bielom koni, ale zabúdame na to, že princ chodí len k princeznám. Nie k vypočítavým zlým kráľovnám, ktoré na konci každej rozprávky skončia zle-nedobre.

Avšak kým ešte nie je koniec, cítime ako hrdinky. Faloš a pretvárka nám poskytnú to, čo chceme, oveľa rýchlejšie. Pomalšou a úprimnejšou cestou by sme za našimi snami šli poriadne dlho.

Ak chceme lásku, musíme milovať. Všetko a všetkých. Musíme odpúšťať a nedržať v sebe staré krivdy. Musíme žiť tu a teraz, prekonávať deň za dňom nepozerajúc sa na to, čo všetko môžeme nekalými úmyslami v budúcnosti dosiahnuť.

pinterest.com

Nezabúdajme na to, že máme srdce. A nezabúdajme ani na to, na čo ho máme. Srdce nás vždy dovedie tam, kde sa máme práve v danom okamihu nachádzať. Milujme tak, akoby sme nikdy neboli zranení, hľadajme v každom len to najlepšie. 

Áno, občas takýto život bolí… 

Ale je plný lásky. A ten pocit, že milujeme a sme milovaní, stojí za to. Ak má láska opäť prísť do módy, musíme ju trendom urobiť my. A to len takým spôsobom, že všetkým ukážeme, ako nás láska dokáže skrášliť. 

Tak smelo do toho. Odhoďme masky, odhoďme faloš a pretvárku. Milujme a budeme sa cítiť milovaní. Inak si nás láska totiž nikdy nenájde. Ak ju raz chceme nájsť, musí najprv vzniknúť v našom srdci.

Autor: Soňa

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
PociTY

Coverphoto: Photo by Tony Ross on Unsplash

Facebook komentáre