Mám za sebou jeden vzťah, ktorý trval neúnosne dlho a čím viac času od posledného zbohom prešlo, tým viac si uvedomujem, akú dlhú dobu som s týmto mužom premárnila. Spočiatku som zastávala názor, že som to trpela bez akéhokoľvek hlbšieho dôvodu – len tak, pretože som bola slepo a hlúpo zamilovaná. No dnes si dokážem priznať, že tam nejaký dôvod predsa len bol. On ma síce nemiloval, ale nebola som mu ani ľahostajná. Jednoducho ma chcel – nie ako ženu, ktorú by si túžil hýčkať až do konca života, ale ako hladný predátor túži po svojej koristi.

Tým, že ma chcel, mi totálne doplietol hlavu, dôsledkom čoho som mu nikdy nedokázala povedať rázne nie. Nevedela som sa na tento vzťah pozrieť triezvym pohľadom, ako to dokážem dnes. Videla som len muža, ktorého som milovala a ktorý sa vždy, keď on sám niečo domrví, vráti späť, aby to nejako ututlal. 

unsplash.com

A tak som verila, že je to láska…

Veď predsa ak by ma nemiloval, necítila by som z jeho strany toľký záujem…
Ak by ku mne nič necítil, nesnažil by sa, aby som na neho nezabudla…
Ak by tam nebola láska, naše cesty by sa veľmi rýchlo rozišli…
Ak by ma nemiloval, nestrácal by toľko času so mnou ani on, nie?

No nie… Pravda bola niekde inde, len nie tam, kde som ju chcela nájsť. To, že ma len chce, som nevidela. Všetky prešľapy a jeho prejavy totálnej nelásky ku mne som pripisovala jeho minulosti, predošlým vzťahom, povahe… Namýšľala som si, že nie je na žiadne sladké vyznania, že nie je romantická duša, že viac mi svoju náklonnosť preukázať nevie. Proste som si vsugerovala, že toto je spôsob, akým on prejavuje lásku. A bodka… V skutočnosti však takto prejavoval iba svoj záujem a chtíč.

Keď sa to spojí s jeho vymakanou taktikou, obrovskou charizmou a nespornými črtami manipulátora, bola som v porovnaní s ním príliš slabý súper. Nemohlo sa to skončiť inak, len mojím zlomeným srdcom a koncom, pri ktorom mi už bolo jedno, že ho stratím, pretože vo vzťahu s ním som aj tak stratila úplne všetko.

unsplash.com

Preto chcem, aby si vedela, že je rozdiel, ak ťa niekto chce a miluje…

Ak ťa niekto chce, bude sa ťa držať ako kliešť a ty veľmi rýchlo spadneš do predstavy, že je to láska. Budeš si tento vzťah brániť všetkými desiatimi, budeš sa za neho biť, ak sa niekto odváži povedať na neho pravdu, a teda krivé slovo. No ak ťa niekto miluje, nikdy nebudeš pochybovať. O tom, či je to skutočné… Bude si ťa vážiť a to je ten rozdiel – človek, ktorý ťa chce, ti skôr či neskôr svojím správaním vnukne myšlienku, či ti tých pár chvíľ s ním stojí za to. Ten, kto ťa len chce, nemá problém správať sa k tebe ako k handre.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Žena, ktorá vníma lásku inak

Dávaj si bacha na mužov, ktorí nemilujú, ale túžia po tebe. Nenechajú ťa ísť. Budú si užívať tvoju lásku, ale nikdy ti nedajú tú svoju. Budú sa snažiť, aby sa stali tvojou drogou, pretože iba tak si ťa k sebe pripútajú. Vzrušenie ich k tebe bude stále ťahať, a tak sa ťa nevzdajú. No ty k nim budeš priťahovaná láskou, tým pádom budeš zákonite tou, ktorá bude trpieť. Budú robiť možné aj nemožné, aby si na túto ich hru nikdy neprišla. 

Ale ver mi, drahá, raz na to prídeš. Raz ho odhalíš a prestaneš vidieť dôvod, aby si pred sebou zatajovala pravdu. Raz ťa táto hra unaví natoľko, že prestaneš mať o ňu záujem a zmieriš sa i s tým, že ak mu dáš definitívne zbohom, bude ťa bolieť srdce. No tentokrát si vyberieš bolesť úprimnú a takú, čo časom slabne. Zatiaľ čo dovtedy ťa boleli iba klamstvá.

Coverphoto: Photo by roman ten on Unsplash

O tom, aké to je milovať človeka, ktorý nemiluje nás, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre