Tvrdenie, že ženy nevedia, čo chcú, môže byť v niektorých prípadoch skutočne pravdou. Hoci niektoré tvrdia pravý opak, určite sa nájde nejaká situácia, kedy budú na pochybách a jednoducho si niečím isté nebudú. A je jedno, či to bude výber z denného menu v reštaurácii alebo výber nových topánok. Avšak netvrďme, že len ženy sú také. Každý jeden z nás v určitých momentoch nevie, čo chce.

Žiaľ, v prípade žien je to viac zaužívané.

A keď už aj nejaká z nás povie, že vie presne, čo chce, každý to berie skôr ako nejakú metaforickú frázu, ktorá chce vzbudiť u ľudí dojem akéhosi nadhľadu, odlišnosti či emancipácie.

Vo vzťahoch je to o niečo zložitejšie. To je presne ten prípad, kedy nie je na škodu vedieť sa rozhodnúť. Ísť do vzťahu s niečím takým, že veď uvidíme, čo to dá, nejako bude, je absolútna hlúposť a obyčajná naivita. Chápem, že mnoho z nás býva zmätených a neistých, či robíme to správne rozhodnutie, no ak si isté nie sme, nerobme to radšej vôbec.

Lenže, čo ak nie je chyba len v nás – v ženách? Čo ak je chyba v tom, čo od toho vzťahu očakávame?

pinterest.com

Možno je chyba práve v tom, že niektoré ženy vedia presne, čo chcú. Paradoxné? No… Možno je problém ten, že očakávajú až príliš. Chcú prežiť niečo magické. Niečo, čo by presahovalo všetky možnosti tohto sveta. Možno by ani nebol problém v tom, čo skutočne chcú, no možno je problém iba v tom, že nenarazili na toho, kto im to všetko splní a pri kom sa tak budú cítiť. Pri kom to všetko vysnívané aj dostanú.

Možno je to príliš veľa pre niekoho, kto im to nie je schopný dať. Pre niekoho, kto sa uspokojí s iným druhom lásky. Pre niekoho, kto má na danú vec odlišný pohľad. Pre niekoho, pre koho sú takéto ženy náročné, komplikované a veľmi zasnené. Ktoré vraj pozerajú priveľa romantických filmov či čítajú priveľa ľúbostnej poézie. Ktoré majú fantáziu bujnejšiu ako malé deti. Ktoré nedospeli a myslia si, že zažijú lásku ako z rozprávky.

Ja sa pýtam – a to je zlé?

Je zlé, ak sa chceme cítiť tak, ako tie hrdinky v našich obľúbených románoch? Je zlé cítiť tú neskrotnú vášeň v blízkosti milovanej osoby? Je zlé, ak chceme zažiť to chvenie v celom tele, ak sa nás on čo i len dotkne? Je zlé, ak sa nechceme zmieriť s priemernou láskou? Je zlé, ak sa nechceme uspokojiť s láskou, kde bude chýbať chémia, túžba, porozumenie, spoločné hodnoty či tá spomínaná ,,magickosť?”

Veľmi sa mýli ten, kto povie, že toto všetko existuje len vo filmoch, rozprávkach, seriáloch či knihách. Tí, ktorí to našli, vedia, že presne to, čo som opisovala vyššie, naozaj existuje. Len treba tú správnu osobu a správny okamih. Nevysmievajte sa z tých žien, ktoré majú svoje sny a predstavy o tomto druhu lásky. Nevysmievajte sa z toho, čo ony od lásky alebo od muža chcú a očakávajú. Na niektoré sny nie je nikdy neskoro.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Srdce zabudlo, kým sa oči znova nestretli

No, žiaľ, presne o týchto ženách sú utvorené rôzne názory. Snažia sa nadviazať nejaký vzťah, no akonáhle vidia, že nemá perspektívu a nie je to to rozprávkové, radšej z neho pomaličky vycúvajú. Takéto ženy potom väčšinou dostávajú označenie ako ,,tie, ktoré nevedia, čo chcú.” A pritom, skutočne paradoxne, sú tými, ktoré to vedia najlepšie.

Presne pre toto sa ženy boja povedať, čo skutočne chcú.

pinterest.com

Boja sa nových vzťahov, lásky, pretože sa obávajú toho, že zas a znova nedostanú to, po čom v hĺbke srdca tak veľmi túžia. Boja sa, že sa dočkajú len výsmechu z toho, aké majú ružové okuliare. Aké majú nereálne a iracionálne predstavy o živote, o vzťahoch, o láske.

Lenže láska ani nemá mať racionálne vysvetlenie. Láska má byť presne o tom, čo nevieme vysvetliť, ba dokonca ani len pochopiť. Láska je niečo, čo musíme len cítiť. Každou bunkou tela. Presne tak, ako je to v tých umeleckých textoch, filmoch alebo v rozprávkach. Láska je totiž sama osebe umením.

A umenie je niečo, čo v nás prebudí aspoň kúsok citu. Nie povrchného, ale úprimného, krehkého, no pritom tak veľmi silného. Takého, o ktorom ľudia ani nevedia, že ho dokážu vnímať a cítiť. A predsa tam je. Bol tam. Celý ten čas. No prebudí ho len tá jedna určitá vec. A presne túto vec, respektíve osobu, ktorá to niečo bude mať, chcú ženy vo svojom živote najviac zo všetkého.

coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre