Sú to noci, ktoré nemajú konca. Otázky, na ktoré odpovede proste nenájdeš. Riešenia, ktoré sa nedajú aplikovať do praxe. Je to srdce, ktoré bojuje s realitou, samo so sebou, s hlavou, ktorá vie, že toto nikdy dobré nebude. Sú to hádky, ktoré ústia do mrazivého ticha, výčitky, ktoré kladieš sebe aj jemu, pocit viny, ktorý striedavo skáče na tvoje aj jeho plecia… To je láska, v ktorej miluješ iba ty. Jednostranná láska. Vzťah, v ktorom všetko ťaháš iba ty. Nech to nazveš, ako len chceš, a nech práve prežívaš akúkoľvek podobu tejto lásky, pre teba to znamená iba jedno… Máš problém.

Áno, jednostranná láska, to vždy zaváňa problémom. Zatiaľ zažívaš chvíle, ktoré sa dajú prirovnať k státiu pred oltárom a zatiaľ čo ty vravíš áno, on vyriekne nie. Opakovane. Každý jeden deň… Je to problém, ktorý sa nedá vyriešiť k tvojej spokojnosti, a práve preto to jedno jediné schodné riešenie odkladáš, ako to len ide. Neodídeš. Ešte nie. Ešte si sa nepopálila natoľko, aby si bola schopná urobiť rozhodnutie, ktoré ťa zlomí.

unsplash.com

A tak sa necháš pomaličky lámať ním…

Veľmi dobre vieš, že jeden je na lásku málo. Ale prechádzaš si rôznymi fázami. Vzdávaš sa aj bojuješ ďalej. Podliehaš zúfalstvu aj nádeji. Raz si neskonale šťastná, o pár chvíľ totálne zrútená a pripúšťaš, že i to šťastie bol jeden hlúpy klam. Lacný trik, na ktorý si mu skočila. Opar, ktorý sa rozplynul skôr, ako sa stihol stať skutočnosťou.

Veríš sebe, veríš vám, no neskôr už neveríš nikomu a ničomu. Ani láske ako takej, ani tvojmu srdcu, ani sama sebe a už vôbec nie jemu. Je to život ako na hojdačke, do ktorej sa niekto oprel poriadne silno. Výšinu striedajú prudké pády, z ktorých ti je ťažko na žalúdku. Buď je to len čierne, alebo len biele, no nikdy nie farebné – také, aký by mal byť „normálny“ zdravý vzťah. 

Ale ty si tú pestrosť lásky zaslúžiš…

A pomaly sa v tebe toto presvedčenie začína usádzať. Najprv ho odoženieš, pretože ešte stále veríš, no časom… Časom bude opäť silnejšie ako táto láska, pretože – ako neskôr zistíš – všetko je po čase silnejšie než tento vzťah. Prejde ti to mysľou vždy, keď zažiješ ďalšie sklamanie, ďalší pád rovno na ústa. Čoraz viac máš toho dosť, pretože nik v sebe nemá toľko sily, aby ťahal za dvoch. Aby za dvoch miloval. Aby tú lásku, ktorá mala medzi vami cirkulovať, neustále vytváral sám, sám ju posúval ďalej a sám si ju späť aj vracal.

Láska občas nestačí ani vo vzťahoch, kde kedysi milovali obaja. Tak prečo si myslíš, že bude stačiť v tvojom prípade, keď jedinou, kto miluje, si iba ty?

unsplash.com

Už tomu začínaš rozumieť. Už sa menej pýtaš Prečo? a omnoho častejšie si kladieš otázku, ako z toho von. Ako sa z tohto kruhu vymaniť s čo najmenšími dôsledkami. Ako si z tej lásky aspoň niečo odniesť a nezanechať v nej všetko. Ten kruh, ktorý naoko fungoval iba vďaka tebe, sa začína nebezpečne uzatvárať. Konečne. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nesúď ju...

No ty máš čoraz väčší pocit, že už doň nepatríš…

A tak sa rozhodneš viac neživiť niečo, z čoho nikdy nebudeš oberať žiadne plody. Už vieš, že jeden je na lásku málo, a naučíš sa odpúšťať. Sebe, že si tejto blamáži verila, a jemu, že si užíval výhody lásky, do ktorej nemusel priniesť nič. Rozhodneš sa, že viac toto podstupovať nechceš. Že viac ako na slová budeš v ďalšom vzťahu čakať na skutky. Si si istá, že ak budeš milovať znovu, bude to láska iná. Taká, ktorá ťa v dobrom prekvapí a všetko čo, jej dáš, sa ti vráti späť. 

Nateraz lásku nechceš. Verím ti… Ale časom aj toto odznie. Časom zistíš, že niekomu chýbaš a dá ti to najavo. Časom začne chýbať aj tebe. Časom ťa niekto rozosmeje tak, že to budeš chcieť zažiť opäť. Časom si k sebe nájdete cestu, ktorá nebude zahataná prekážkami a po ktorej nebudeš kráčať iba ty. Časom zistíš, že existujú aj muži, ktorí ťa podoprú, keď ty nebudeš vládať, a že nikdy nedovolia, aby si vo vzťahu cítila pocit samoty. Časom budeš vedieť, že jeden človek dokáže všetko, no v láske, tam zázraky nenarobí.

Časom sa obzrieš späť a nebudeš veriť tomu, že si tejto láske verila. Veď predsa nebola skutočná… Lebo jeden je na lásku málo a vtedy to láska nie je. Ale už to budeš vedieť.

Coverphoto: Photo by Jonathan Borba on Unsplash 

Facebook komentáre