Vždy ma vie zaraziť, ako iní ľudia vedia, čo je pre mňa správne. Mnohokrát majú predstavu o mojom živote jasnejšiu ako ja sama… Kedysi som si slová a rady druhých pripúšťala. Myslela som si, že majú voči môjmu životu lepší nadhľad, a preto vidia aj to, čo ja nevidím. Potom nastala fáza, kedy som prestala na tieto poznámky reagovať a zvrtla som radšej reč iným smerom. A dnes? Dnes im rovno poviem, aby sa starali o seba.

Ako čas plynie a životy mojich rovesníkov sa uberajú „štandardným“ smerom, tým častejšie tieto reči počúvam. Kedy si niekoho nájdeš? Stále bývaš aj v Prahe, aj tu? Baví ťa takýto život? To ti ani v jednej práci dobre neplatia? Ale takto si nikoho nenájdeš… Už by si sa mala usadiť. Nebudeš mladá večne. Kedy chceš mať deti?

pinterest.com

Prepáčte, ale je to môj život…

Áno, môj a ja som s ním spokojná. Myslím, že oveľa spokojnejšia ako drvivá väčšina mojich rovesníkov, ktorá sa pred tridsiatkou kvôli hormonálnemu nátlaku zavesila na krk prvej obeti, čo šla okolo, a dnes ju nemôžu ani cítiť. Ale je na svete dieťa, tak to už nejako vydržím… Urobím si druhé, možno sa to zlepší. Síce chcem tú svoju polovičku zabiť a prekáža mi aj jej dýchanie, ale pred rokmi som sa súrne potrebovala s niekým spárovať…

Nie, toto ja nechcem. Nikdy som nebola rebel, nikdy som nemala problém rešpektovať autority a keď bolo treba, nechala som si poradiť. Ale nátlak, ktorý na nás spoločnosť vyvíja, ma nemálo štve. Keď som mala čerstvých dvadsať, všetci mi vraveli, že robím dobre. Mám cestovať, užívať si život, nemám sa viazať. No ako bežal čas, každý okolo mňa sa začal pasovať do roly môjho životného mentora.

Nebránila by som sa tomu, ak by som v živote tápala. Bola bez práce, bez priateľov, nemala príjem, zázemie ani šťastie v očiach. Ale to všetko ja mám a omnoho viac. Len iných štve to, že nerobím veci a nepodnikám kroky, ktoré by sa už „mali“ podniknúť.

Nie, nechcem mať rodinu ani záväzky len preto, že sa to už musí…

Ešte som totiž nestretla nikoho, s kým by som sa na to odvážila. Popravde ani neviem, či raz chcem mať deti. Keď sa obzriem okolo seba, nemyslím si, že väčšina rodičov sa v rodičovstve našla. Buď ich do toho dotlačili vlastné predstavy, partner, alebo okolie. Jednoducho sa blíži 30tka, tak musím mať deti…

Nie, nemusíš. Jediné, čo musíš, je zvážiť si, či si šťastná a či žiješ život, aký chceš žiť. Prosím, nikdy nedovoľ, aby ti iní diktovali, čo máš robiť, kedy a kam sa máš vo svojom živote posunúť. Pretože nik z tých, ktorí sa ti montujú do súkromia, ti s ničím nepomôžu. Ani s dieťaťom, ani s partnerom, ani s hypotékou. Proste ži tak, aby si nikdy nič neľutovala a aby ťa všetko, čo si zaumieniš, obmedzovalo čo najmenej.

Nikdy nie je neskoro. Na nič. Keď príde ten pravý čas, ty to spoznáš. Nemusia ťa upozorňovať iní. Ak máš chuť cestovať s jedným batohom po svete aj do 40tky, tak to rob. Nie je to znak toho, že sa bojíš zodpovednosti, pretože aj takýto životný štýl si žiada zodpovednosť. A ver mi, hoci ťa niektorí odsúdia, každý z nich ti bude potichu závidieť. Áno, aj žena, ktorá si povedala, že je už čas na dieťa, no necítila to tak. Práve ona ti bude unavená a citovo vyžmýkaná závidieť najviac…

pinterest.com

Ak robíme to, čo sa od nás očakáva, nikdy šťastie nenájdeme…

Na šťastný život totiž neexistuje žiadna rovnica. Neplatia v ňom žiadne pravidlá, ktoré musíme všetci striktne dodržiavať, pretože všetci sme iní. A to je na tom to krásne. Ak by sme boli ako cez kopirák, tento svet by nefungoval. 

Práve preto, že sa často nechávame ovplyvňovať radami iných, má táto zem toľko nešťastných duší. Priskoro založené rodiny na pokraji rozpadu, nešťastné matky, otcovia spomínajúci na mladosť neschopní postarať sa…

Buďme si vedomí toho, že niektoré kroky sa už nedajú vrátiť späť. A preto robme len to, na čo sme pripravení a čo naozaj chceme. Nie je to o tom, že by sme sa vyhýbali zodpovednosti. Práve naopak. Vo chvíľach, kedy zvažujeme a myslíme vpred, sme zodpovednejší ako tí, čo sa do založenia rodiny vrhnú bezhlavo.

Pamätaj… Nik iný nevie, čo ty sama chceš… A preto kašli na ich reči a vedz, že jediné, čo sa od teba očakáva, je, že budeš šťastná.

Autor: Bea

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nenaplnené predstavy môžu byť tvojím osudom

Coverphoto: Photo by Aditya Ali on Unsplash

Facebook komentáre