Na začiatku toho príbehu stálo tvoje jediné rozhodnutie. Najskôr si z neho mala dobrý pocit a tešila si sa, ako si dokázala využiť situáciu vo svoj prospech. No postupne sa tvoje rozhodnutie menilo zo splneného sna na nočnú moru. Možno ublížilo tebe, možno iným. A možno si to vôbec tak nemyslela.

Možno si sa dopustila zrady voči niekomu, kto ti zveril svoju dôveru, alebo si sa nezachovala práve čestne k niektorým ľuďom, odmietla si pomoc priateľovi v núdzi, alebo si len chcela pomôcť, no situácia sa obrátila proti tebe.  Každý z nás nesie vo svojej duši svoje vlastné hriechy.

Sme ľudia, robíme chyby. Chyba sa zvyčajne dá napraviť. Ak sa to nedá napraviť, bola to voľba.

Možno ti dokonca posledných pár mesiacov alebo rokov života nevyšlo tak, ako by si chcela. Možno sa ti nepodarilo to, po čom si túžila. Ale to neznamená, že si od života už nič dobré nezaslúžiš.

Netreba si vyčítať, čo si urobila, pretože si to urobila v minulosti. Tak ako by sme nemali súdiť druhých podľa ich vlastnej minulosti. Nikdy nemôžeme tak celkom pochopiť dôvody, aké ľudia skutočne mali na to, aby vykonali veci, ktoré neskôr ľutujú.

Neexistuje človek, ktorý nerobí chyby. Dôležité je poučiť sa z nich a neopakovať ich. A ak je to možné, pokúsiť sa ich napraviť.

pexels.com

Čo však s chybami, ktoré sa nedajú napraviť? Čo ak si kvôli nim premárnila príležitosť, ktorá sa už nevráti? Jednoducho sa s tým musíš pokúsiť zmieriť. Ľútosťou nad tým, ako to mohlo byť a nie je, iba strácaš čas. Všetko sa deje pre nejaký dôvod a aj najväčšia chyba ťa môže posunúť tam, kde si ešte nebola. Preto neotváraj znova ťažké dvere do minulosti, plnej výčitiek a ľútosti. Zavri ich a sprav krok vpred.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Bojím sa, že strácam, čo som nikdy nemala

To, že si v živote niečo pokazila, alebo urobila niečo, čo ľutuješ, ešte neznamená, že to budeš opakovať po celý život. Iba si uvedom svoju chybu a ver v krajšiu budúcnosť. Nezaslúžiš si trpieť za jednu chybu po celý život.

Možno sa ti stalo, že si verila niekomu nesprávnemu, alebo ti možno niekto zlomil srdce. Berieš to ako trest za to, že si sa dosť nesnažila. Ako trest za niečo, čo si v minulosti urobila. Chyby druhých ľudí ti spôsobili bolesť. To však neznamená, že sa to stane znova. Iste budeš nabudúce opatrnejšia a bude trvať dlhšie, kým začneš niekomu veriť, ale to je v poriadku. Keď ti niekto ublížil, spôsobil bolesť tvojmu srdcu a duši, zanechal v tvojom vnútri jazvu, takže je v poriadku ak si nabudúce dáš pozor. V poriadku by nebolo, keby si zanevrela na ľudí. Nie všetci ľudia sú rovnakí. Väčšina ti ani ublížiť nechce.

Odpusti si. A ver v lepšie zajtrajšky. Pretože jedna nevydarená kapitola v živote neznamená nevydarený život. Ani chyby z teba nerobia zlého človeka. Znamenajú len, že žiješ.

Že to nevyšlo raz, neznamená, že to nevyjde už nikdy a s nikým. A v žiadnom prípade o sebe nepochybuj. Prežila si niečo zlé preto, aby si sa stala silnou. A aby si bola pripravená na krásnu budúcnosť, ktorú ti osud pripravil.  Preto nehovor, že si už nič dobré nezaslúžiš, nie je to tak.

Niekedy ti osud vezme niečo pekné, aby si dostala ešte krajšie.

Tak bez strachu a s úsmevom vykroč na ďalšiu cestu. Neboj sa dôverovať a neboj sa milovať. Pretože niekedy to nie je o dobrom alebo zlom konci, ale o ľuďoch a o zážitkoch, ktoré nič nenahradí.

coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre