A ja hlúpa som to nazývala láskou… Koľké z nás si túto vetu povedia, keď sa obzrú do minulosti a vybavia si pár spomienok na jeden (a možno i viac) zo svojich vzťahov? Koľké z nás sme si po niekoľkých rokoch alebo aj mesiacoch povedali, že buď sme boli úplne slepé, alebo sme nadobro ohlúpli? Odpoviem si sama… Je nás veľa. Ocitnúť sa vo vzťahu, za ktorý by sme položili i vlastný život, no pritom nás samotný vzťah o ten život oberá, vôbec nie je ťažké. Je to priam nesmierne jednoduché, ak sa nám podarí nakombinovať toto prekérne duo – veľká láska a malé sebavedomie.
Len čo do svojho srdca pustíme tieto dva aspekty, sme ochotné tolerovať všetko. Ocitneme sa vo vzťahu, v ktorom sme na druhej, tretej či siedmej koľaji, vo vzťahu, v ktorom sa odohráva najväčší boj nášho života, vo vzťahu, v ktorom prosíme, počúvame urážky, prehliadame dôkazy (ne)lásky, odpúšťame neveru a klamstvá. Vo vzťahu, kde nás po čase nez(a)väzuje len láska, ale iba čistý strach. Strach zo straty, z osamostatnenia sa, zo samoty, strach z toho, že si už nikoho iného nikdy nenájdeme.
A viete, čo je na tejto kombinácii malé sebavedomie – veľká láska, to najhoršie?
Že vtedy riskujeme. Fakt vtedy riskujeme veľa. Pretože vzťahy, v ktorých nemilujeme seba, ale milujeme niekoho nesprávneho, nás veľmi rýchlo postavia pred situácie, z ktorých sa už tak ľahko nedá ujsť. Presne táto kombinácia spôsobí, že sa zamilujeme do chronického klamára, do agresora, do manipulátora alebo hocikoho iného, kto s nami nemá ani len jeden čistý úmysel.
Presne vtedy sa ocitáme v láske, v ktorej počúvame neláskavé poznámky, a práve ony nám neskôr spôsobia ten povestný stav slepoty. Stačí len chvíľu počúvať od milovanej osoby, že nestojíme za nič, a začneme tomu veriť i my. Týchto poznámok utrúsených len tak ledabolo do povetria je mnoho, no rada by som vypichla jednu jedinú. Podľa mňa je zo všetkých najnebezpečnejšia, pretože v nej možno nájsť mnoho iných, rovnako bolestivých a pichľavých významov.
Kde by si našla lepšieho?
Tento výrok v sebe totiž ukrýva aj nasledovné myšlienky:
Nikto iný by ťa aj tak nechcel.
Nemá zmysel odo mňa utekať.
Ako žena stojíš za nič, to len ja som sa nad tebou zľutoval, tak nevyskakuj a potichu znášaj moje komplexy…
Vieš… Ak by si skutočne mala pred sebou muža, ktorý je pre teba tým najlepším a ty by si nemala tam vonku ani len mizivú šancu spoznať niekoho lepšieho, nepovedal by ti to takto. Povedal by ti, že ty si tá najlepšia žena, akú mohol kedy stretnúť. Nepremietol by všetko „hrdinstvo“ tejto lásky iba na seba. Túto vetu teda skutočne nemá zmysel hovoriť. Vždy bude za ňou niečo toxické, niečo, čo nevylieči ani tá najväčšia láska na svete.
Áno, každý, komu na tebe záleží, k tebe bude z času na čas kritický…
Povie ti, ak sa mu bude zdať, že v niečom zlyhávaš, že sa chystáš podniknúť kroky, ktorými si podrazíš vlastné nohy. Povie ti, že robíš niečo, čo sa mu nepáči a že by bol vďačný, ak by si s tým prestala. To, že ťa niekto miluje, neznamená, že ťa musí velebiť a že bude prehliadať tvoje slabšie stránky.
Práve preto je dôležité, aby si včas rozlíšila, kto je len úprimný a kto ťa chce ponížiť. Pretože je veľký rozdiel medzi slovami, ktoré sa nepočúvajú ľahko, no majú ťa pred niečím vystríhať, a slovami, ktorých zámerom je ťa zničiť. Cieľom úprimných slov milujúceho človeka je ochrániť ťa, ochrániť vás ako jeden celok.
No manipulátor chce len jedno – chce, aby si si začala myslieť, že si tak nanič, že nemá zmysel od neho odchádzať, pretože by sa okrem neho nik iný nad tebou nezľutoval a nik iný by ťa nechcel.
Vetu: Kde by si našla lepšieho? nevysloví nik, kto je zrelý na zdravý a plne funkčný vzťah…
Poviem to takto… Výrok: Kde by si našla lepšieho? môže byť použitý v dvoch situáciách. Prvá z nich reflektuje význam týchto slov – predstavme si, že ju povie niekto, kto sa skutočne snaží dokázať tomu druhému svoju lásku, avšak zatiaľ (a s najväčšou pravdepodobnosťou aj doživotne) bez výsledku. V tom prípade ale nie je potrebné nič hovoriť, nič dokazovať a už vôbec nie otvárať niekomu oči touto „vyhrážkou.“ Jednoducho ak sa niekto ocitne vo vzťahu, v ktorom je prehliadané všetko, čo pre toho druhého robí, slová sú zbytočné.
Potrebná je len jedna jediná akcia – odchod. Pretože, povedzme si to otvorene, čím viac niekomu pripomíname, že sme pre neho tou najlepšou voľbou, tým viac zo seba robíme blbca. A blbca zo seba robíme vtedy, ak sme už naozaj zúfalí a naše sebavedomie sa nám minulo do poslednej pomyselnej kvapky.
Druhá situácia, omnoho častejšia, je tá, kedy by sme lepšieho našli na každom rohu, ten druhý to veľmi dobre vie, a preto sa nás snaží presvedčiť o opaku. Využíva pritom naše slabé stránky, vyvoláva v nás strach, zosmiešňuje nás a každodenne nám pomaličky dávkuje pocit, že nestojíme za žiadnu lásku, no on sa predsa len zľutoval, dáva nám ju a my by sme si to mali napriek všetkému zlému, čo nás v tomto vzťahu s touto osobou postretlo, mali pekelne vážiť.
Takže zhrnuté a podčiarknuté – vzťah, v ktorom padne veta: Kde by si našla lepšieho? potrebuje záchranu…
Ale trochu inú, ako si na začiatku predstavujeme. Ak túto vetu vysloví niekto, kto to myslí skutočne vážne, mal by sa z tohto vzťahu evakuovať a zachrániť sa pred niekým, kto ním opovrhuje. A ak túto vetu niekto pravidelne počúva, mal by si byť istý, že jedinou schodnou cestou je záchrana seba. Svojho šťastia, sebavedomia a života ako takého.
Nech sa práve nachádzaš na akejkoľvek strane, nikdy nezabudni na svoju hrdosť. Pretože či si to chceme priznať, alebo nie, práve sebavedomie je to, čo tvorí bariéru medzi nami a osobami, ktoré žiadne zábrany nemajú.
Zabudni na lásku, v ktorej ti je hovorené, aká je úžasná, no pritom sa tieto slová míňajú so skutkami.
Coverphoto: Photo by Nikolay Hristov on Unsplash
O tom, aké to je milovať niekoho, kto nemiluje nás, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.