Asi práve teraz ničomu nerozumieš. Bolí ťa každý nádych a zorientovať sa v realite či vo vlastných myšlienkach je problém. Odišiel. Možno bez slova, možno so slovami, že chce niečo iné, že ťa už nemiluje, že potrebuje zostať sám. Odišiel bez toho, aby si predtým cítila, že sa niečo deje.
A tebe sa zdá, že pomaly niečo z teba odchádza tiež…

Upla si sa na neho. Myšlienka, že zostarneš bez neho alebo s niekým iným, sa v tvojom podvedomí neobjavila, odkedy ho poznáš. Ničomu nerozumieš. Všetko je zrazu iné. Istoty spadli, srdce sa rozsypalo, ešte stále odmietaš prijať realitu. Považuješ to za zlý vtip. Lenže to celé trvá príliš dlho, nič sa nemení, on sa nevracia a ty prichádzaš na to, že opakované vtipy sa stávajú reálnymi.

unsplash.com

Lenže presne to je to, čo nechceš…

Chceš ho späť. Chceš, aby sa to nikdy nestalo. Chceš sa znovu ráno zobudiť a zistiť, že toto celé bol jeden zlý sen, ktorý sa skončil. Nechceš riešenia, nechceš sa postaviť na nohy a začať odznovu, pretože teraz sa to ešte nedá. Zaťala si sa. Žiadne kompromisy, súboj reality s tvojimi predstavami o tom, ako tvoj život vyzerať má. A vieš, čo? Je to v poriadku.

Keď je to ešte príliš čerstvé, nepomôže ti žiadne utešovanie… Žiadne poznámky typu: Príde ďalší. Raz uvidíš, že nič lepšie sa ti nemohlo stať. Nezaslúžil si ťa… Nie, nič z toho. Ak ti to niekto povie, pokojne mu povedz, že to počúvať nechceš. Povedz mu, že teraz nie je tá správna chvíľa, že možno raz… Možno raz na to všetko prídeš i sama, ale ešte predtým ťa čaká dlhá cesta. Teraz však tá chvíľa ešte nenastala.

Keď je to ešte príliš čerstvé, nemysli na to, čo bude potom. Ži len tu a teraz. Z minúty na minútu si opäť buduj svoj život odznovu. Ži a nezaháňaj tú bolesť. Ži smútkom aj bolesťou, pretože práve ony sú to, čo teraz vypĺňa tvoje srdce. Teraz sa nepotrebuješ tváriť, že si v poriadku. Raz v poriadku budeš, no vtedy nebudeš musieť nič predstierať. 

unsplash.com

Keď je to ešte príliš čerstvé, netýraj sa žiadnou pretvárkou…

Počúvaj seba a dovoľ si zrútiť sa. Nie je to hanba. Počúvaj seba a dovoľ si plakať toľko, koľko si tvoje srdce žiada. Sústreď sa na to, čo sa deje tu a teraz. Nie, nechcem ťa navádzať k tomu, aby si sa utopila v bolesti. Chcem len, aby si vedela, že jediné, čo teraz potrebuješ, si ty. Ty – žena, ktorá sa z tohto celého raz otrasie. Žena, ktorá sa vďaka nemu stane silnejšou. Ale ešte predtým sa poddá tomu, čo cíti. Čo ju práve ničí, ruinuje a deptá. 

Silná žena si dovolí plakať, ak to tak cíti. Vie, že žiadna jej slza, nie je venovaná tomu, kto ju ranil. Ale venuje si ju sebe. Svojmu srdcu, ktoré sa potrebuje očistiť od lásky, ktorá jej namiesto pocitu bezpečia zbúrala všetky jej istoty.

Keď je to príliš čerstvé, potrebuješ samu seba…

Nikoho iného. Potrebuješ byť k sebe úprimná, pretože ten, kto ťa zranil, k tebe dlho úprimný nebol. Potrebuješ si dopriať čas na to, aby si znovu vstala a povedala si, že to predsa len zvládneš. Áno, zvládneš to. Len si, prosím, dovoľ milovať sa presne takú, aká si teraz – ubolená, strápená a totálne na dne.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Máš právo cítiť sa zničene

Pretože len vtedy, keď prijmeš všetko, čo sa stalo, len vtedy, ak si to odtrpíš do poslednej slzy, si povieš, že už stačilo. Len vtedy, ak si v sebe roky nebudeš niesť skrytý žiaľ či hnev, budeš na najlepšej ceste žiť ďalej tak, ako si zaslúžiš – pripravená na ďalší vzťah, o ktorom teraz nechceš ani len počuť.

Coverphoto: Photo by Ali Karimiboroujeni on Unsplash

Facebook komentáre