Mnohokrát sa s takýmto vzťahom stretneš. So vzťahom, kde je závislosť zamieňaná za lásku. Kde sa mýlia pojmy a dojmy, nádej prevyšuje zdravý rozum a ďalšie šance svištia vzduchom ostošesť. Nenávidíš jeho, potom ho znovu strašne miluješ. Nenávidíš seba, neskôr v jeho prítomnosti nenávisť mizne. Odpúšťaš veľa, dostávaš málo. Nemáš žiadne plány, predstavy o budúcnosti ťa bolia, pretože už samotná prítomnosť je tak zradná, že myslieť na to, čo bude potom, ťa desí.

Niektorí ľudia v tebe nevzbudia lásku. Ale závislosť. Závislosť na prejavoch náklonnosti, ktoré ti dávkujú s takou prešpekulovanou rozvahou, až z toho mierne mrazí. A vieš, čo je na tom najhoršie? Že ty si myslíš, že chrániš lásku, ktorá medzi vami vznikla. No v skutočnosti obhajuješ vlastnú závislosť na niekom, kto s tebou manipuluje. 

unsplash.com

Vieš, ako to spoznáš? 

Že nemiluješ, ale si vlastne „len“ závislá? Tak, že je to vzťah-nevzťah. Polovičná láska, ktorej priebeh ťa vyčerpáva. Nedostávaš odpovede, nikto okrem teba nespomína budúcnosť, točíš sa v bludnom kruhu, tvoje výčitky sa od neho zakaždým odrazia a obrátia sa voči tebe. On tvrdí, že je všetko v poriadku, že takto to má byť. Ty vieš, že to v poriadku nie je, no napriek tomu ťa vždy, keď ste spolu, nejako presvedčí. 

Nanúti ti svoje myšlienky, odchádzaš s pocitom, že má vlastne pravdu, a až po niekoľkých hodinách, keď na svojej pokožke už necítiš jeho dotyky a v ušiach viac nepočuješ jeho hlas, prichádzaš na to, že ťa opäť dostal tam, kde ťa chce mať. Zisťuješ, že znovu ti nedal žiadne vysvetlenia. Len prázdne frázy, toľkokrát obohraté, no stále akoby zázrakom účinné.

Presne vie, čo ti chýba. Odhadol ťa veľmi rýchlo. Nedáva ti lásku, len spôsobí, že v jeho prítomnosti cítiš to, čo by si chcela cítiť. Vzbudí v tebe falošný pocit, že je zosobnením všetkého, čo si vždy chcela a hľadala, no pritom sa koná opak.

unsplash.com

V tomto vzťahu mnohokrát prídeš na to, aké je ľahké pri ňom načisto ohlúpnuť…

Raz to vieš, potom túto myšlienku popieraš. Nemáš sa s kým o tom ani porozprávať, pretože aj tej najspriaznenejšej duši už došla trpezlivosť. Radila ti jedno a ty si urobila druhé. Jedenkrát, dvakrát, trikrát, stokrát… Už sa o ňom nikto nechce baviť, vlastne ťa jeho prítomnosť v tvojom živote nádherne oddelila od všetkého, čo si predtým mala vybudované. Priateľstvá už nie sú také pevné, na záľuby si sa vykašľala, nič viac nebuduješ, len prežívaš. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď iba láska nestačí

Prioritou je on, túžba, aby si spolu s ním raz dosiahla to, čo chceš. Z epizódy sa stala telenovela s tisíckou pokračovaní a priebehom, ktorý by vyznel pateticky aj premietnutý na plátne. Je to zvláštne, však? Že ak sa obzrieš späť, vidíš len to, ako sa všetko zruinovalo. No aj to sa stáva, ak sa človek stane závislým. Všetko ide bokom. Témou každého dňa je len zohnať ďalšiu dávku…

unsplash.com

A vieš, ako sa tieto vzťahy končia?

Nejde to pomaly. Ani postupne či po dobrom. Musíš si prejsť tvrdou odvykačkou. Pretnúť to zo dňa na deň. Bez vysvetlenia, bez stretnutí, kde by ste si mali ešte čo-to ozrejmiť, no znovu by ťa jeho charizma len ovplyvnila natoľko, až by si zasa privolila. Dala by si ďalšiu šancu, ďalších pár dní a sama pred sebou by si si to ospravedlnila tak, že vlastne rázny a nekompromisný koniec by nebol férový. Voči nemu a ani voči tebe…

Lenže k neférovému „partnerovi“ sa treba zachovať rovnako. Na to, prosím, nezabúdaj. Keď nemiluješ, ale si závislá, musíš s tým skoncovať rázne. Tak zavri tie dvere, na ktorých prahu stojíš, vyčkávaš na neho a do ktorých vždy, keď si ich chcela aspoň privrieť, on dal nohu, aby ti v tom zabránil. Zavri ich a v tichosti prečkaj, kým si telo, myseľ a srdce prestanú pýtať svoju drogu v podobe jeho akože „záujmu“. Ten čas príde, uvidíš. Všetko, na čom sme dokázali byť závislí, nás raz prestane lákať. Len musíme vo svojom rozhodnutí zotrvať.

Coverphoto: Photo by Vitaly Otinov on Unsplash

O vzťahu, v ktorom sa láska prelínala so závislosťou, je aj Miina kniha s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre