Sú spolu už dlho. Dosť dlho na to, aby sa už nehrali na ukazovanie sa v tom najlepšom svetle, ako pri zoznamovaní a v začiatkoch ich vzťahu. Už to nie je hra na dobré vlastnosti, s úmyslom zaujať a udržať si jeden druhého. Už o sebe vedia aj to zlé. Aj tú temnejšiu stránku, resty z minulosti, zlozvyky, neresti. Už vedia, že on chrápe, nadáva pri futbale, nezavesí mokrý uterák, strihá si nechty na gauči a že ona nahlas prdí v posteli, otravne srká kávu a žalostne plače pri romantických filmoch. 

Už poznajú svoje slabosti a zlyhania, či už v posteli, alebo v živote. Neskrývajú tajomstvá a už sa pri sebe nehanbia plakať. Už vedia, ako chutí hádka, výčitky a lezenie si na nervy. Už vedia, čo je to pochybnosť.

unsplash.com

Potom sa zrazu objaví niekto nový… 

V práci, vo vlaku, v knižnici, v obchode, na internete. Osoba, ktorá to zase hrá na ukázanie sa v tom najlepšom svetle, bez priznania chýb, slabostí, nerestí. Tak ako to vždy na začiatku býva. 

A chýba to. Tá ľahkosť. Nechať sa unášať tým pekným, bezstarostným, bezchybným. Príde porovnávanie so súčasným partnerom, aj keď nevedia, či ten človek náhodou nahlas negrgá pri jedle, nenecháva špinavý záchod, nie je násilný. A je to jedno, pretože zatiaľ vyzerá byť rozumný, uhladený, pozorný. Vypočuje, poradí, usmeje sa, je zábavný, bez slabostí, sĺz, tajomstiev, otravných rečí. 

Píšu si spolu alebo si telefonujú, chodia na kávy, vedú zaujímavé rozhovory a myslia si, že aspoň na chvíľu môžu s novou tajnou známosťou utiecť z reality, preč od svojho nedokonalého, otravného partnera. Utiecť do pozornosti niekoho iného, nového, do inej náruče a do inej postele. Ochutnať iné telo, iné vzrušenie, iné polohy. Pretože nakoniec vždy ide iba o sex a tým sa to často aj skončí. 

unsplash.com

Potom sa domov vracajú s výčitkami, ktoré sa objavili ihneď po tej chvíľke rozkoše pri telesnom uspokojení… 

Prídu domov, dajú partnerovi pusu na dobrú noc a ďalej to hrajú na lásku. Nemôžu však zaspať, pozerajú sa do stropu, hnusia sa sami sebe a priznávajú, že je fajn byť s niekým tak dlho a môcť sa pri ňom uvoľniť, priznať svoje slabosti, chyby a nedostatky, pretože im nejde iba o sex, ale o spoločný život – v dobrom aj v zlom. 

O vzťah s niekým, pri kom nemusia byť neustále v strehu, upravení, namaľovaní, učesaní, uhladení. Bohužiaľ, tá škvrna, ktorou pošpinili tú dôveru a spoločno, sa už nevyčistí žiadnym ospravedlnením ani skutkom. 

Alebo sa sami sebe vôbec nehnusia a robia to pravidelne, bez výčitiek a s radosťou z nevery.

Autor: @podobydoby

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Rozhodol si sa

Coverphoto: Photo by Joshua Ness on Unsplash

Facebook komentáre