Mnohokrát si lásku zamieňame za niečo, čo sa na ňu len podobá. Niekedy je tá podobnosť väčšia, inokedy úplne malá, ale aj to nám ženám, ktoré sme si nechali poblázniť hlavu, bohato stačí. Vieš, niektoré z nás stretnú človeka, ktorý nemiluje našu osobnosť. Nedíva sa nám do očí s láskou, ale skôr s túžbou a s pobavením. Jednoducho sa zamiloval do pocitu, že je milovaný…

Miluje to, že sme pre neho ochotné urobiť čokoľvek, hocikedy a za každých okolností. Páči sa mu, že sme sa do neho zamilovali a zabúdame pritom na seba. Môže nás meniť, môže nás ignorovať, môže nám toľko vecí vyčítať, môže sa k nám správať hocijako, ale my ho milujeme stále, možno každým dňom o niečo viac, pretože láska je niekedy poriadne slepá.

pinterest.com

Začína sa tak kolobeh poriadne nešťastných udalostí. Dookola sa pýtaš, čo asi robíš zle. Ak z jeho strany nastane ticho, čakáš na ďalšiu výhovorku, ktorou by sa za iných okolností nenechalo obalamutiť ani malé dieťa, ale ty ju natešene akceptuješ, lebo si rada, že sa vôbec ozval, že si vôbec spomenul. Nahováraš si, že ešte stále existuje šanca, že sa to zlepší.

Už viac nemáš odvahu pýtať sa a s niečím ho konfrontovať. Dal ti pocítiť, že takto to nechce a že tým zvyšuješ šancu, že ho nadobro stratíš, preto len poslušne prikývneš a čakáš, čo bude ďalej. Keď sám uzná, že to už trochu prehnal, pokúsi sa ti zalepiť oči nejakou maličkosťou, aby sa uistil, že sa celá hra ešte neskončila. Lebo aj namotať inú a začať to celé znovu s ďalšou, si žiada námahu, a to sa mu nechce… Veď načo aj, keď ty sa mu pravidelne servíruješ na striebornom podnose.

A tak to ide odznovu, priebeh tejto jednostrannej lásky pripomína jazdu na húsenkovej dráhe, len s tým rozdielom, že si častejšie dole ako hore, pády z výšin sú poriadne strmé a žalúdok to už ku koncu prestáva zvládať.

Ale toto sa, bohužiaľ, nikdy dobre neskončí.

pinterest.com

Baví ho skutočnosť, že on nemusí robiť nič a ty pre neho urobíš všetko. Dávaš mu pocítiť, že je tvojou prioritou, a to je niečo, čo chce cítiť každý z nás – všetci chceme byť pre niekoho číslom jeden. Obzvlášť vtedy, ak je to úplne „zadarmo“ a nemusíme sa vôbec snažiť, aby sme lásku neustále dostávali.

Asi ti nemusím hovoriť, že toto nie je láska. Ani z tvojej strany, ani z tej jeho. Ty si sa nechala poblázniť tým, čo vyžaruje, pretože mnohokrát sú v tomto takíto muži majstrami. Majú okolo seba čosi, čo nás ženy priťahuje. Pekný „obal“, správanie muža, akási drsnosť a nedobytnosť, ktorú musíme stoj čo stoj prelomiť.

A on… On sa baví. Nemiluje. Nezáleží mu na tom, ako sa cítiš, čo cítiš, aký si mala deň. Neunúva sa skúmať, čo ťa urobí šťastnou, pretože o tvoje šťastie mu vôbec nejde. Ide mu len o to, aby si v tvojej spoločnosti vyplnil chvíľky samoty. Chce sa pohrať, zabaviť, zabudnúť na iné veci… A potom odísť s čistou hlavou, kde po tebe nie je ani len spomienka, až kým nepocíti túžbu opäť si dokázať, že je pre teba kráľom.

Je toto naozaj to, čo chceš?

Z takýchto vzťahov sa treba čím skôr prebudiť. Myknúť sebou, posadiť sa a pretrieť si oči, akoby sme sa práve zobudili zo zlého sna. Musíš byť k sebe úprimná aj za cenu toho, že sa čosi v tebe zlomí. Ale čím skôr to urobíš, tým menej sa necháš zraňovať.

Musíš si priznať, že toto ani zďaleka nie je vzťah, o ktorom si odmalička snívala, že sa z neho nestane princ, ktorý ti bude po celý život oporou. Nechala si sa vtiahnuť do pavúčej siete, z ktorej sa teraz nevieš dostať von, pretože sem-tam ti v nej je príjemne. Bojíš sa, že ho stratíš, no pritom zabúdaš na to, že si ho nikdy nemala. Nie, on nikdy nebol tvoj, pretože zatiaľ o to nemá záujem. Zatiaľ chce byť sám a chce mať pocit, že je milovaný.

pinterest.com

Vieš, niekedy je túžba po láske a dokonalom vzťahu taká veľká, že len čo príde iba malý náznak toho, že by sa nám tento sen mohol uskutočniť, my po ňom rýchlo chňapneme. Prehliadneme tak veľa vecí a navrávame si, že po čase sa to zlepší… Ale sama vieš, že to tak nie je. Že tu už zlepšenie nenastane. Tak urob prvý krok a prestaň klamať samu seba, pretože presne rovnako ako ti on balamutí hlavu, to robíš aj ty.

Nechci z niekoľkých polámaných tehál postaviť obrovský dom…

Skôr, ako sa do toho pustíš, sa tvoja stavba zosype. Na budovanie pevného vzťahu musíš mať mohutné základy a tiež aj niekoho, kto sa na tom budovaní chce spolu s tebou podieľať.

Ak ti on nedáva dôkazy lásky, ale iba výhovorky, nie je vhodným adeptom.
Ak sa snažíš iba ty, nebude to stačiť.
Ak sa o jeho pozornosť musíš doprosovať, skôr či neskôr ti dôjdu sily.
Ak sa cítiš sama, aj keď si s ním, je to tým, že on nestojí o tvoju blízkosť. Chce len to, aby mal pri sebe niekoho, kto ho oddane miluje, a je mu v podstate jedno, či to budeš ty, ale ďalšia dôverčivá duša.

A ak neprestaneš klamať samu seba, neprestane s tým ani on, pretože túto hru miluje. Miluje ten pocit, že je milovaný, hoci on žiadnu lásku poskytovať nemusí.

Coverphoto: Photo by mari lezhava on Unsplash

Facebook komentáre